اخبار خوزستان

خبری-تحلیلی

اخبار روز خوزستان

نظر سنجی موسسه گالوپ از مردم ایران؛

ایرانیان در مورد دولت های آمریکا، انگلیس، روسیه، چین و ترکیه چه نظری دارند؟+جدول

موسسه گالوپ نوشت: نگاه ایرانیان به رهبری کشورهای غربی نشات گرفته از مبارزه دیپلماتیک کشورشان درجهان است. به نظر می آید که ایرانیان نظر خوبی نسبت به قدرت های جهانی ندارند. ایرانیان بیشتر از همه از ترکیه رضایت دارند اما با این وجود درصد رضایت انها از این کشور هنوز خیلی کم است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بر اساس نظرسنجی موسسه "گالوپ" رهبری دولت های انگلیس، امریکا و اتحادیه اروپا حتی قبل از اینکه تحریم ها را علیه ایران تشدید کنند، از اقبالی در بین ایرانیان برخوردار نیستند.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب Entekhab.IR، تنها 9 درصد ایرانیان رهبری امریکا و انگلیس را طی نظرسنجی این موسسه در ماه فوریه و مارچ سال 2011 تایید کردند.  همچنین تنها 12 درصد مردم ایران نسبت به رهبری اتحادیه اروپا نظر مساعد دارند.

ایرانیان موافق آلمان و روسیه نیستند و المان 11 درصد و روسیه 13 درصد مورد اقبال مردم قرار گرفت. اما ایرانیان نسبت به ترکیه با 24 درصد و چین با 18 درصد نظر مساعدتری دارند.


65 درصد ایرانیان نسبت به رهبری امریکا نظر مساعدی ندارند. همچنین 62 درصد مردم ایران از دولت انگلستان خوششان نمی آید و نظر مساعدی به آن ندارند.

ناخرسندی از دولت هایی که شریک تجاری ایران هستند کمتر است. حداقل از هر 4 نفر، 1 نفر حاضر به اظهار نظر نبود.بر اساس ادعای این موسسه، رضایت و نظر مساعد نسبت به رهبری دولت امریکا، انگلیس و آلمان در میان دارندگان لیسانس در ایران 3 برابر است.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب Entekhab.IR،به ادعای این موسسه، جوانان ایران نسبت به کسانی که پا به سن گذاشته اند، رهبری این کشورها را تایید می کنند، میزان خرسندی و رضایت ایرانیان میانسال در قبال این کشورها نسبت به جوانان نصف است.موسسه گالوپ نوشت: نگاه ایرانیان به رهبری کشورهای غربی نشات گرفته از مبارزه دیپلماتیک کشورشان درجهان است.  به نظر می آید که ایرانیان نظر خوبی نسبت به قدرت های جهانی ندارند. ایرانیان بیشتر از همه از ترکیه رضایت دارند اما با این وجود درصد رضایت انها از این کشور هنوز خیلی کم است.

شیوه ی نظرسنجی

نتایج براساس مصاحبه های تلفنی با 1003  بزرگسال، 15 سال و میانسل در ماه فوریه و مارچ بدست آمده است
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 12:44  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

عرضه سكه با هدف ايجاد تعادل در بازار / صف طولانی خریداران سکه در اهواز

سدیدنیوز : عرضه سكه با اهداف ايجاد تعادل در بازار، شكست حباب سكه و واقعي شدن قيمتها، از سوم ارديبهشتماه در شعب منتخب بانك ملي ايران آغاز شد و در حال حاضر شعب مذکور روزانه از ساعت 11 تا 13 اقدام به عرضه سکه به متقاضیان میکنند.

 

عرضه سكه با اهداف ايجاد تعادل در بازار، شكست حباب سكه و واقعي شدن قيمتها، از سوم ارديبهشتماه در شعب منتخب بانك ملي ايران آغاز شد و در حال حاضر شعب مذکور روزانه از ساعت 11 تا 13 اقدام به عرضه سکه به متقاضیان میکنند.

 مطابق دستورالعمل بانك مركزي هر نفر از متقاضيان دريافت سكه ميتوانند با ارائه كارت ملي در هر روز حداكثر پنج قطعه انواع سكه طلا خريداري كند. همزمان با اعلام رسمي بانك مركزي عرضه سكه، صفهاي طولاني مقابل شعبههاي منتخب بانك ملي براي خريد سكه با قيمت دولتي تشكيل شده است. اما چه افرادي در اين صفها قرار ميگيرند؟

 به گزارش ایسنا نرخ فروش سكهها از سوي بانك مركزي ايران تعيين و به بانك ملي ايران اعلام ميشود. امكان عودت و تعويض سكههاي فروخته شده به متقاضيان وجود ندارد و شعب منتخب نيز صرفاً مجاز به فروش سكه هستند.

 در حال حاضر سكه تمام، نيم و ربع سكه بهار آزادي هر كدام به ترتيب به قيمت 526 هزار، 253 هزار و 126 هزار تومان توسط شعب منتخب بانك ملي در امانيه و شعبه مركزي اهواز به فروش ميرسد؛ سكه يك گرمي هم به قيمت 71 هزار تومان توسط بانك عرضه ميشود.

 در این هفته هر سكه تمام بهار آزادي به قيمت 588 هزار تومان، نيم سكه به قيمت 282 هزار تومان و ربع سكه بهار آزادي به قيمت 144 هزار تومان در بازار عرضه شد كه با توجه به قيمتهاي فعلي فروش سكه در بازار، اختلاف اين قيمتها با قيمتهاي بانك در سكه تمام، نيم و ربع سكه بهار آزادي به ترتيب 62 ، 29 و 18 هزار تومان است. بنابراين هر فرد با خريد پنج سكه تمام و فروش آن در بازار آزاد، روزانه بيش از 300 هزار تومان سود ميبرد.

 با اين محاسبات مشخص ميشود افراد متقاضي خريد سكه از بانك كه از ساعات اوليه نيمه شب در صف خريد سكه قرار ميگيرند مصرفكننده واقعي نبوده و تنها بهدنبال سود بالاي آن هستند.

 يكي از مراجعهكنندگان به شعبه مركزي اهواز براي دريافت سكه، اظهار ميكند: روزانه تنها به حدود 70 نفر از مراجعهكنندگان سكه عرضه ميشود و سرنوشت و نحوه توزيع ساير سكهها مشخص نيست. افراد نيز براي دريافت سكه از ساعات اوليه نيمه شب (حدود يك نيمهشب) براي دريافت سكه مقابل بانك صف ميگيرند.

 از سوي ديگر بانك ملي خوزستان اين مساله را رد نكرده و اعلام كرده كه در اهواز افراد براي دريافت سكه چندين ساعت پيش از آغاز وقت اداري و از ساعت سه نيمهشب جلوي شعب منتخب صف ميگيرند. البته روابطعمومي بانك ملي خوزستان موضوع نامشخص بودن نحوه توزيع سكه و يا دخالت كاركنان بانك در گزينش افراد براي توزيع سكه را تكذيب كرده و گفت: كاركنان بانك بههيچ وجه نميتوانند خارج از نوبت سكه خريداري كنند.

 به گفته يكي ديگر از خريداران، براي خريد سكه بايد اسامي در ليست انتظار بانك نامنويسي شود. در حال حاضر بيش از 600 نفر در ليست انتظار شعبه مركزي بانك ملي اهواز نامنويسي كردهاند در حاليكه اين شعبه روزانه به 35 تا 40 نفر سكه عرضه ميكند؛ به اين ترتيب هر فرد بايد حدود 20 روز در انتظار خريد سكه بماند.

روز گذشته نيز رييس بانك مركزي از پيشفروش سكه خبر داد و اعلام كرد: با طرح پيشفروش سكه بانك مركزي، امكان خريد يك تا هزار سكه وجود دارد و بلافاصله پس از پيشفروش اقدام به ضرب سكه و ارائه آن ميكند.

 ذهبي، رييس اتحاديه طلافروشان اهواز نيز با ابراز ناراحتي از نحوه عرضه سكه توسط بانك، گفت: حتي يكي از سكههاي عرضه شده بانك به طلافروشان نميرسد و اين وسط عدهاي سود ميبرد.

وي پيشنهاد داد: سكه بهگونهاي عرضه شود كه طلافروشان بتوانند از آن استفاده كنند تا اختلاف 60 هزار توماني به پنج هزار تومان كاهش مييابد.


+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 12:40  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

داوود احمدی‌نژاد: آموزش نظامی نیروهای جریان انحرافی در قالب تیم‌های کوه‌نوردی از طریق دولت / در دولت که بودم، هشدار دادم که خاوری، بانک ملی را ورشکست کرده و سیتی‌زن اروپاست

برادر محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران بار دیگر علیه جریان انحرافی افشاگری کرد و این بار نوک پیکانش را متوجه عاملان اختلاس سه هزار میلیاردی کرد و از اقدامات نظامی جریان انحرافی پرده برداشت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

داود احمدی نژاد برادر محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران بار دیگر علیه جریان انحرافی افشاگری کرد و این بار نوک پیکانش را متوجه عاملان اختلاس سه هزار میلیاردی کرد و از اقدامات نظامی جریان انحرافی پرده برداشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، وی که در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان ، سخن می گفت، با اشاره به اینکه زمانی که در بازرسی نهاد ریاست جمهوری بودم، زمینه‌سازی برخورد با این نوع پرونده‌ها را آماده کردم، تصریح کرد: آن زمان نامه‌ای رسمی نوشتم و در آن قید کردم که مدیرعامل بانک ملی این بانک را ورشکست کرده و سیتی‌زن کارت اروپا را نیز در اختیار دارد.

وی افزود: قطعاً فساد اخیر، یک شبه به وجود نیامده است.

آموزش نظامی جریان انحرافی

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد: جریان انحرافی کنونی افرادی را در جنگل‌های شمال در قالب تیم‌های کوه‌نوردی آموزش‌های نظامی داده و از طریق کانال‌های توریستی وابسته به دولت برای آموزش به خارج می‌بردند.

وی با اشاره به اینکه در بازرسی ریاست جمهوری با تمام وجود مقابل این جریان ایستادیم، گفت: به ما گفتند که این گروه را در بازرسی‌ها مستثنی کنید و زمانی که مقاومتم را دیدند به من گفتند که موقعیت خود را از دست می‌دهی و پس از آن از بازرسی بیرون رفتم.

دبیر سابق کمیته پدافند غیرعامل کشور در ادامه با اشاره به اینکه در هر کاری گوش به فرمان ولایت هستم، اضافه کرد: پیروزی انقلاب و خروجی به دلیل وجود ولایت است و اگر ولایت نبود ما اکنون هویتی نداشتیم.

وی با بیان اینکه جریان انحرافی در ادامه فتنه سال 88 است، افزود: این موضوع را بارها اعلام کرده‌ام و وزیر اطلاعات هم اخیراً بر آن صحه گذاشته است.

احمد‌ی‌نژاد با بیان اینکه جریان انحرافی در مقابل رژیم اسرائیل سر تعظیم فرود آورد، تاکید کرد: برخی آمدند و از رژیمی تعریف کردند که ملت ایران 32 سال است آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

وی با اشاره به اینکه اگر مقاومت سوریه توسط رژیم صهیونیستی شکسته می‌شد، به فکر درگیری با ایران می‌افتاد، تصریح کرد: ولایت فقیه در این جریان‌ها نیز به صحنه آمد و از دستاورد ملت ایران به زیبایی دفاع کرد.

برادر رئیس جمهور با اشاره به اینکه جریان انحرافی می‌خواهد به ولایت فقیه بگوید "نه"، اضافه کرد: در زمانی که جهان با تحولات و بیداری اسلامی مواجه شده و چشم این کشورها به ایران دوخته شده، دعوت از پادشاه اردن چه معنایی می‌دهد؟

وی افزود: جریان انحرافی به دنبال درست کردن مجلسی است که بویی از ولایت فقیه نداشته باشد تا به اهداف ناصواب خود دست یابد.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 12:35  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

ایران 4 هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی و 3 هواپیمای امریکایی را تصاحب کرده است

تهران تایمز به نقل از یک منبع نوشت: ایران قصد به نمایش گذاشتن هواپییمای جاسوسی امریکا در اینده نزدیک دارد. 4 هوایپمای اسرائیلی که در اختیار ایران قرار دارد، از مرزهای شرقی وارد کشور شده بود و 3 هواپیمای امریکا از سمت مرزهای شرقی و جنوبی وارد کشور شده بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تهران تایمز به نقل از یک منبع نوشت: ایران قصد به نمایش گذاشتن هواپییمای جاسوسی امریکا در اینده نزدیک دارد.به گزارش سرویس بین الملل  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، به نوشته ی این روزنامه، خبرنگاران داخلی و سفرای خراجی در تهران اجازه بازدید از این هواپیما را خواهند داشت.همچنین اخرین تجهیزات تولیدی داخل کشور در این نمایشگاه به نمایش خواهد در آمد.

این منبع افزود: ایران 3 هواپیمای بدون سرنشین امریکا و 4 هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی دارد.به گزارش سرویس بین الملل  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، به گفته ی این منبع: 4 هوایپمای اسرائیلی که در اختیار ایران قرار دارد، از مرزهای شرقی وارد کشور شده بود و 3 هواپیمای امریکا از سمت مرزهای شرقی و جنوبی وارد کشور شده بود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 12:31  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

اسرائیل سپاه ویژه ای تشکیل داد/رویترز: هدف این سپاه حمله به ایران است

کماندوهای این سپاه قادر به اجرای عملیات در خارج از مرزهای اسرائیل و در کشورهای "دایره ی سوم" هستند. "دایره ی سوم" به کشورهای حاشیه خلیج فارس و شاخ افریقا اطلاق می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رویترز نوشت: اسرائیل اعلام کرده است که در حال ادغام نیروی های ویژه خود و آوردن آنها تحت یک فرماندهی است.

به گزارش سرویس بین الملل  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، این خبرگزاری نوشت: این اقدام اسرائیل به گفته ی کارشناسان به حمله به کشورها از جمله ایران کمک می کند.

ارتش اسرائیل با اعلام تشکیل "سپاه دپس" نوشت: نخستین وظیفه ی این سپاه، گسترش عملیات های مشترک نیروی دفاعی اسرائیل در عمق استراتژیک است.

کماندوهای این سپاه قادر به اجرای عملیات در خارج از مرزهای اسرائیل و در کشورهای  "دایره ی سوم" هستند. "دایره ی سوم" به کشورهای حاشیه خلیج فارس و شاخ افریقا اطلاق می شود.

رئیس ستاد مشترک رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این سپاه در پی انجام ماموریت در کشورهای دور از اسرائیل است.

رسانه های اسرائیلی پیش بینی کرده اند که احتمال انجام عملیات در داخل ایران از سوی این سپاه وجود دارد.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 12:25  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

سید کریم حسینی ؛ گزینه جدید صنعت، معدن و تجارت

پایگاه خبری شوشان روزهای گذشته خبر از انتصاب دکتر سید کریم حسینی معاون پشتیبانی و توسعه نیروی انسانی استانداری خوزستان به سمت معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان داده بودیم که باید یادآوری کنیم خبر انتصاب دکتر سیدکریم حسینی به سمت معاون سیاسی و اجتماعی استانداری از مبادی موثقی بدست آمد همچنان که شوشان پیش از همه ارگان های خبری استان خبر انتصاب قریب الوقوع سیدخلف موسوی به سمت مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی را داده بود که بعد از گذشت دو هفته به واقعیت پیوست. به هرحال گفته می شود صلاحیت دکتر سیدکریم حسینی برای معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان از سوی وزارت کشور به تایید رسیده و این وزارتخانه در این زمینه نظری کاملا مثبت دارد. اما از سوی دیگر برخی از اخبار حکایت از وارد کردن برخی فشارها برای متقاعد کردن دکتر سید کریم حسینی برای قبول ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان دارد و آن طور که از شواهد و قرائن پیداست دکتر تاکنون برای قبول این مسئولیت مقاومت کرده است. به نظر می رسد برخی در نظر دارند بدون ملاحظه شایستگی ها، تجارب و توانمندی های افراد، لزوما به مقاصد خود در زمینه چیدن مهره های دلخواه خود در برخی از ارگان ها و سازمان های دولتی و غیردولتی استان بپردازند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 8:11  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

اینجا اهواز است ؛ پایتخت نفت ایران / + توضیحات معاون خدمات شهری

شوشان/ میثم حلالی نصب:  اینجا اهواز است، پایتخت بزرگترین استان محروم و جنگ زده کشور که تنها هر آنکه می خواهد در وصف او بنویسد می گوید نفتی است، گازی است و رودخانه و خاک و بالاخره تمامی منابعی را که خدا به یک سرزمین می خواهد بدهد به خوزستان داده است، اما بهتر است این را هم بنویسیم در کنار تمامی داشته ها هر آنکه فکر آبادانی منطقه خویش می افتاد اولین گزینه ای که چشمانش را جادو می کند تا بتواند از منابعش برای آبادانی منطقه اش استفاده کند همین خوزستان است.

عازم سه راه خرمشهر می شویم، همان جایی که تانک های عراقی تا نزدیکی هایش می رسند ولی ره به جایی نمی برند و مجبور به برگشت می شوند. خوب که نگاه می کنم می بینم این منطقه دقیقا یکی از شاهرگ های حیاتی خوزستان در ترانزیت کالا، جابجایی مسافران و دسترسی به شهرهای الوان و شاوور و شوش و اندیمشک که در وصف شوش تنها به چغازنبیل و کشاورزیش بسنده می کنم و در وصف اندیمشک به حملات پی در پی دشمن، سمت و سوی دیگر این منطقه ما را عازم خرمشهر و آبادان می کند که زبانم از نوشتن در رابطه با این دو شهر عاجز می شود و طرف دیگر هم ما را به حمیدیه و سوسنگرد و هویزه و بستان و رفیع می برد.

اما سوژه گزارش ما در همین منطقه 6 اهواز و در نزدیکی همین میدان بزرگ اقتصادی کشور می باشد که وقتی به آن می پردازیم بیشتر احساس غربت و عقب ماندگی و سرخوردگی به ما دست می دهد، تا احساس شکوه و سربلندی و آبادانی.

بیشتر به کوچه هایی بر می خوریم که گویا تنها 2 سال از جنگ در آن می گذرد، اینجا تا دلت می خواهد با گودال های فاضلابی روبه رو می شوی که مامن امنی برای حیوانات موذی است و متاسفانه در کنار این گودال های فاضلابی که بوی تعفنش مشامت را می آزارد، کودکانی مشغول بازی هستند که تنها سر و کارشان با زمین گل آلود و زباله ها است و پسران دبستانی که به چند کول کنده اند و مشغول فنگ بازی.

اینجا کوی سیاحی است، می خواهی وارد شوی باید با شغل های کاذب فراوانی روبه رو شوی که هر کدام برای درآمد روزانه 10 هزار تومان حداقل نیاز به 16 ساعت کار در روز دارند، بشکه های 20 لیتری بنزین، گونی های 50 کیلویی آرد، دکه های فلافل فروشی و سیگار فروشی، چوب بری ها و حصیربافی ها، اوراقچی و صافکاری و انبارهای برنج و در کنار اینها کارگاهی وجود دارد با عنوان تولید مبل که دقیقا جنب یک کانال فاضلابی است که به غیر از جاری بودن فاضلاب شاهد گونی های بزرگی بودیم که تمامی آنها را فضولات گاومیش ها تشکیل می داد و تمامی اینها نشان می داد که قرار است سوژه گزارش ما از یکی از فقیرترین مناطق اهواز باشد.

ساختمان های فرسوده و همان کانال فاضلاب که دیگر با ریختن زباله ها، یک پل عابر پیاده برای رفتن به سمت دیگر کانال را تشکیل داده اند و برخی اوقات گاومیش ها را در همین گودال فاضلاب می بینی که مشغول آب تنی هستند و همین کانال با بوی تعفنش از کنار خانه هایی که سقف هایشان یا ایرانیتی است و یا حصیری می گذرد.

از دیگر دیده هایمان چه بگوئیم که سیم های برق همه مکانی شده اند برای آویزان کردن سنگ قلاب ها و پرندگان مرده و پسر 15 ساله ای که از حیات خانه اشان لجن ها را با بیل می آورد و به گودال های عظیم ایجاد شده از فاضلاب می ریزد و مرد مسنی که تا می بیند مشغول تهیه گزارش و عکس برداری هستیم می گوید اگر همین گودال های لجن در خیابان ما نبودند هیچ کس به فکر جدا کننده خیابان برای رفت و آمد خودروها نمی کرد!

از همه اینها که بگذریم این را هم باید یادآور شویم که آیا شهرداری اهواز با توجه به مشکلاتی که دارد می تواند به تنهایی از پس معضلات حاشیه نشینی برآید و می تواند در عرض مدت زمان کوتاهی دست به اقدامی بزند که همگی را به شگفت وا دارد، قطعا نه، زیرا شهرداری مولد حاشیه نشینی و محرومیت های موجود در آن نیست بلکه خود قربانی حاشیه نشینی شده و تا دولت مردان و دستگاه های دولتی تمامی زیرساخت های لازم اعم از آب و برق و گاز و تلفن و مسکن مقاوم و فاضلاب و بهداشت و ... را فراهم ننمایند، عملا شهرداری تنها و یک تنه می بایست به رفع مشکلاتی بپردازد که در قبالش هیچ گونه عوارضی از شهروندان و هیچ گونه اعتباری از دولت دریافت نمی کند و قطعا در این مسیر به آنچه که باید برسد نمی تواند برسد، از طرفی دیگر اینکه چه کسی می تواند تضمین دهد در صورت فراهم کردن تمامی خدمات حاشیه نشینی گسترش نمی یابد و دوباره چنین مشکلاتی بوجود نمی آید خود یک علامت سوال بزرگ به شمار می آید.

حاشیه نشینی معضل بزرگی در اهواز به شمار می آید بدین گونه که این کلانشهر را به عنوان دومین شهر بزرگ حاشیه نشین می شناسند و متاسفانه این قضیه اینجاست که تمامی ساکنین حاشیه نشین در اهواز به صورت غیرمجاز و بدون کسب پروانه ساختمان شروع به ساختمان کرده اند که همین مسئله آنها را متعهد به پرداخت هزینه های شهروندی و شهرنشینی مثل پرداخت عوارض و ... نمی کند.

عبدالرحمان غرباوی که حدود 40 سال سن دارد اولین نفری است که به همراه چند نفر از بزرگان و معتمدان خیابان 3 کوی سیاحی با ما هم کلام می شود و می گوید: این منطقه از سال 74 شروع به شکل گرفتن کرد و اغلب مردمی به این منطقه آمدند که جنگ زده های شهرهای هم جوار اهواز هستند، اما متاسفانه علیرغم توسعه این منطقه در بعد جمعیت، هیچ تاسیساتی به غیر از برق و گاز نصف و نیمه به این منطقه نیامدند.

وی ادامه می دهد: در کوی سیاحی حداقل 10 هزار خانوار وجود دارد که برخی از خانوارها جمعیت 22 نفری دارند، اما به طور میانگین جمعیت هر خانوار 7 نفر می باشد، که  هیچ خبری از آبادانی در این منطقه نیست، آیا این حق است مردمی که به دلیل جنگ از شهرهای آبادشان به اهواز پناه آورده اند اینگونه زندگی کنند و با تصرف زمین خانه بسازند و بعد هم هیچ گونه خدماتی دریافت نکنند و اکنون هم توان برگشتن به شهر و دیار خود را نداشته باشند.

در همین حین یکی دیگر از اهالی همین خیابان که کنار ما ایستاده بود گفت: اینجا سیستم فاضلاب ندارد، آب آشامیدنی را حتی یک لیوان نمی توانی بدون آزردگی مشام بخوری، آسفالت که نمی دانیم چه رنگی است، دبیرستان نداریم، مرکز بهداشت و اتوبوس خط واحد و تاسیسات فرهنگی و ورزشی و تفریحی و هر آنچه که لازمه ابتدایی یک زندگی در هر منطقه ای است را نداریم.

غرباوی نمی گذارد صحبت های همسایه اش نیمه تمام بماند و می گوید: هر خانواده باید روزی 5 بشکه 10 لیتری آب تصفیه شده از موتورهای سه چرخ خریداری کند تا اعضای خانواده اش امراض کلیوی و روده ای را دچار نشوند، آیا به نظر شما این همان مهرورزی و عدالت است که مسئولین شعارش را می دهند.

وی در بخش دیگری به موضوع امنیت می پردازد و می گوید: اینجا امنیت توسط خودمان و به صورت سنتی و عشایری ایجاد می شود، یعنی اینکه هر 2 خیابان به دست یک فرد مطمئن برای نگهبانی سپرده شده است، اما انتظار داریم نهادهای متولی به فکر ایجاد امنیت باشند، زیرا اقتدار آنها بیشتر از افرادی است که اکنون به فکر تامین امنیت هستند.

همچنین یکی دیگر از اهالی کوی سیاحی می گوید: ماشین حمل زباله هفته ای یک بار برای برداشت زباله به کوی سیاحی می آید، آیا اگر ما در کیانپارس و یا مناطق مرفه نشین اهواز زندگی می کردیم ماشین حمل زباله این اختیار را داشت که هفته ای یک بار بیاید.

او اضافه می کند: شما به هر منطقه ای که نام مرفه نشینی روی آن است برو و نگاه کن، هرس درختان به زیبایی صورت می گیرد، انواع و اقسام آموزشگاه ها و مدارس و امکانات درمانگاهی و بهداشتی، انواع و اقسام سرویس های ایاب و ذهاب، انواع و اقسام خدمات را می بینی، اما در این منطقه مردم سرخورده شده اند، اینجا جوانانی هستند که استعدادهای فراوانی در ادامه تحصیل دارند، اما بدلیل فقر مالی توانسته اند دیپلم را بگیرند و بعد هم در خانه نشسته اند و یا اینکه خیلی پیشرفت کرده اند سر فلکه منتظر ایجاد فرصت برای کارگری هستند.

یکی دیگر از اهالی همین منطقه می گوید: امکان ندارد در هر خانه ای را بزنی 2 تا 3 جوان بیکار در آن وجود نداشته باشد، البته این را هم می دانیم که مشکل ایجاد شغل اولین مشکل کشور است، اما در خوزستان باید این مسئله اولین مشکل نباشد و حداقل بین هر 20 خانه یک نفر بیکار پیدا شود، نه اینکه در هر خانه ای را که می زنی جوانی را مشاهده کنی که بیکار است و به قولی پارتی ندارد که بتواند سرکار برود.

وی ادامه می دهد: یکی دیگر از مشکلات این منطقه عدم پوشش مناسب سیستم های مخابراتی است و اکنون هر خانواده باید با خرید سیم کارت های ایرانسل و اعتباری به فکر انجام کارهایش باشد، زیرا تلفن هایی که مخابرات به این منطقه آورده توان خدمات دهی مناسب را ندارند.

محمدی از دیگر اهالی این منطقه است و در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: اغلب مردم این منطقه یا کشاورز هستند و یا دامدار و در نهایت باید به سه راه خرمشهر بروند و دستفروشی کنند و یا اینکه کارگری، اما با این تفاسیر و طبق گفته برخی که مناطق حاشیه نشین محلی برای جرم خیزی است، شاید کل معتادین این منطقه به انگشتان دو دست نرسد و مردم با رعایت تمامی اخلاق ها در کنار یکدیگر زندگی می کنند و آنقدر رابطه ها عاطفی و دوستانه است که گویا همسایه ها با هم رابطه خونی دارند.

وی ادامه می دهد: بیشتر خیابان های این منطقه خاکی هستند و رنگ و بوی آسفالت به خود ندیده اند و با اولین بارندگی این منطقه کامل به زیر گل و لای می رود، آن وقت برای یک جابجایی باید به آژانس های تلفنی تماس بگیریم و کرایه های 3 تا 5 هزار تومانی پرداخت کنیم و یا اینکه فرزندانمان می خواهند به مدرسه بروند باید با بدترین وضعیت بهداشتی سر کلاس درس حاضر شوند.

این شهروند ساکن در کوی سیاحی می گوید: شما به خانه های مردم نگاه کنید، همه عاشق اهل بیت و امام حسین هستند و این از پرچم های سیاهی که بر سر در خانه ها نصب شده نمایان است و جوانان و افراد مسن چنان در دهه اول محرم عزاداری می کردند که نمونه اش را نمی توانی جای دیگری پیدا کنی، این منطقه شهید داده است، اسیر و آزاده و جانباز هم دارد و همیشه در صف های اول انقلاب و جنگ تحمیلی و انتخابات ها و تائید نظام بوده اند، اما زندگی شان از افراد ساکن کنار تالاب هم بدتر است و همیشه باید شاهد سرازیر شدن فاضلاب از خانه هایشان به خیابان باشند و بعد هم ببینند که فرزندانشان با چوبی در دست مشغول بازی در کنار همین جوی های فاضلاب هستند.

جمعه محمدی گفت: در سال 84 هر خانواده نفری 100 هزار تومان برای حق انشعاب آب و فاضلاب به حساب این شرکت پول واریز کرد، اما هنوز خبری از انشعاب آب و فاضلاب نیست و مردم برای دفع فاضلاب خیابان ها را در نظر گرفته اند و برای دریافت آب روی به انشعاب های غیرمجاز آورده اند و در نهایت اینکه روی به خرید بشکه ای آب آورده اند.

برای ادامه این گزارش تصمیم می گیریم به یکی دیگر از خیابان های کوی سیاحی برویم، پیرمردی را می بینیم که یکی از چشمانش را از دست داده و شاخه خشک درختی را که در مسیر لوله های آبی که به صورت غیرمجاز توسط همان اهالی کوی سیاحی کشیده شده اند قرار دارد را به سمت دیگری می کشد تا مبادا همین لوله هایی که به گفته خودش گران هم خریداری کرده اند را سوراخ کند و آبرسانی به خانواده های این محل مختل شود، البته این لوله ها در همان گودال های بزرگ فاضلاب قرار داشتند و بعضا توسط شرکت آب و فاضلاب به این دلیل که خسارت به بدنه دستگاه شان وارد می کند قطع شده بودند.

کریم کعب اصل که 64 سال سن دارد و دقیقا خانه اش روبروی گودال بزرگ دیگری از فاضلاب قرار دارد به همراه همسرش و پسر بزرگ و نوه اش جلوی در خانه ایستاده اند و نفرات بعدی هستند که با ما هم کلام می شوند، آنقدر خونگرم هستند که به هر نحوی است می خواهند ما را برای یک چای دعوت کنند، اما خانه آنها به غیر از پذیرایی یک اتاق بیشتر ندارد و همین مسئله ما را برای پذیرفتن دعوتشان منصرف می کند.

او می گوید: ما در اهواز ساکن هستیم و تنها حاشیه نشینیم، متاسفانه کوی سیاحی از هیچ کدامیک از امکانات اولیه زندگی بهره مند نیست، اینجا اغلب خانوارها، سیستم فاضلاب ندارند، آب شرب ندارند، بهداشت و مدرسه و مکان تفریحی و ورزشی و فرهنگی و آسفالت و خیابان کشی و گاز و هر آنچه که نیاز اولیه زندگی است در کوی سیاحی وجود ندارد.

وی ادامه می دهد: از همین گودال های فاضلابی که جلوی هر خانه ای وجود آمده افراد زیادی بیمار شده اند و نتوانسته اند از عهده خرج و مخارج بیمارستان و درمان برآیند و آن بیماری دیگر در بدن اهالی این منطقه کهنه شده است.

دستانش شروع به لرزیدن می کند و رگ های گردنش باد می کنند و می گوید: از ما گذشت و سن خودمان را کرده ایم، اما فرزندانمان و نوه هایم گناه دارند، آنها پدر و مادری داشتند که بدلیل جنگ آواره شده اند و زندگی شان را از دست داده اند، آیا اگر آن زندگی برای مان باقی مانده بود اوضاع و احوال ما این گونه بود، پس چرا اکنون باید در این شرایط زندگی کنیم و فرزندان مان هم چنین شرایطی را تجربه کنند و گویا انگار آنها هم جنگ زده هستند.

کعب اصل گفت: از مسئولین استان، یعنی استاندار، امام جمعه و نمایندگان و فرماندار و تمامی دستگاه های خدمات رسان انتظار داریم به مردم این منطقه توجه ویژه داشته باشند، چرا باید جوانان این منطقه بدلیل بی کاری و فقر خانواده تنها تا دیپلم درس بخوانند و بعد سرخورده شوند و در نهایت بر سر فلکه بنشینند و منتظر کارگری باشند، باور کنید بسیاری از خانواده های این منطقه اگر پول یارانه ها نباشد از گرسنگی و بی پولی مشکلاتی داشتند که نمی توانم آنها را بازگو کنم.

این ساکن کوی سیاحی اضافه کرد: فاصله ما تا سه راه خرمشهر 300 متر هم نیست، اما گویا برای خدمت رسانی به این منطقه باید 300 سال طی شود، چرا باید کیانپارس و مناطق مرفه نشین همچون میخ داغی به لحاظ مقایسه برای ما محسوب شود، چرا باید اینجا مردم دعا کنند باران نبارد تا بتوانند به راحتی بروند و بیایند، چرا باید مردم اینجا هر روز به انتظار بنشینند تا یک مسئول برای رفع مشکلاتشان به آنها سر بزند، چرا باید هر روز ما شاهد این باشیم که فرزندانمان کنار جوی های فاضلاب روزگار می گذرانند و با این اوصاف خندهایشان در مکانی باشد که بوی فاضلاب آزارت دهد و مگس ها و موش ها در آن خانه دارند.وی در ادامه صحبت هایش به خبرنگار شوشان می گوید: یادم می آید وقتی عراقی ها و صدام به خرمشهر و آبادان حمله کردند به ما گفتند ما هم زبان هستیم و بیاید به کمک همدیگر این شهر را تحت تسلط خود درآوریم، اما آیا مگر فقط من در آن شهر زندگی می کردم و یا اینکه مگر من کشورم را دوست نداشتم و مشکلی با این مملکت و نظام که برای انقلاب در آن خون دل خوردیم تا به ثمر بنشیند داشتیم.

کعب اصل بیان داشت: من و 4 برادرم در زمان جنگ و انقلاب به شدت با دشمنان مقابله کردیم و از اسلام دفاع کردیم، ما برای این انقلاب و اسلام که از حضرت محمد و امام خمینی به دست مان رسیده تلاش کرده ایم و بسیار به آن علاقمندیم، اما حق نیست 5 پسرم و 4 دخترم که اکنون 2 پسرم و 2 دخترم ازدواج کرده اند و هر کدام 2 فرزند دارند و با ما در این خانه زندگی می کنند این گونه روزگار بگذارنند و هیچ وقت وعده های مسئولین را عملی نبینند.

این ساکن کوی سیاحی در پایان می گوید: مدرسه ابتدایی این منطقه در اهواز تنها مدرسه ای است که دانش آموزانش شیر و کیک روزانه ندارند و فرزندانمان هر روز از تلویزیون می بینند که در مدارس دیگر دانش آموزان شیر و کیک می گیرند ولی در مدرسه آنها خبری از این موضوع نیست، حتی دختران ما در راهنمایی قرص آهن نمی گیرند، درد دلهایمان زیاد است و اگر پای آنها بنشینی به راحتی یک کتاب چاپ می کنی.

همچنین در ادامه این گزارش مهندس علی رضا عالی پور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به اقدامات این معاونت در کوی سیاحی گفت: در منطقه سیاحی همزمان و شبیه کل محلات مسکونی اهواز روزانه حداقل یک بار جمع آوری زباله و رفت و روب معابر را در دستور کار داریم، اما به صورت ویژه و با توجه به وضعیت این منطقه که اغلب ساکنین آن دامدار هستند ظرف یک ماه گذشته در غالب طرحی ظربتی به مدت 4 روز شروع به پاکسازی کردیم که در این عملیات 3 دستگاه کامیون، 4 دستگاه خاور، لودر، بیل مکانیکی، گریدر و بکفو هر کدام یک دستگاه در این منطقه مشغول بهسازی و پاکسازی معابر به صورت فوق العاده شدند.

وی ادامه داد: در این مدت و در این طرح 86 سرویس خاک برداری و نخاله برداری صورت گرفت، همچنین 26600 متر مربع تسطیح انجام شد، 18 سرویس لجن برداری شده است، 410 متر طول کانال روباز فاضلاب لایروبی شده است، 16000 متر طول شبکه جوی های روباز در شبکه معابر لایروبی شده است، 15 دستگاه مخزن زباله جدید در این منطقه نصب شده، 2 جایگاه مخصوص دپو فضولات دامی احداث گردیده است، 1000 اصله نهال در رفیوژها، آیلندها و درب منازل کاشته شده است، 150 اصله درخت هرس گردیده و 9 سرویس فضولات دامی جمع آوری شده است.

عالی پور در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مشکلات کوی سیاحی می گوید: متاسفانه در این منطقه رابطه بین شهرداری و شهروندان فقط به صورت یک طرفه به نفع مردم است و شهرداری تنها این رابطه را رعایت می کند، از این رو ما انتظار داریم که مردم و ساکنین این منطقه به صورت متقابل رابطه ها را برقرار کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز خاطر نشان کرد: متاسفانه علیرغم تمامی مشکلاتی که شهرداری اهواز با آن روبه رو است، شاهد این موضوع هستیم که 80 درصد ساخت و سازها در این منطقه غیرمجاز هستند و هیچ گونه عوارضی به شهرداری پرداخت نمی کنند، مخازن زباله نصب می شوند و چند روز بعد یا دچار صدمه می شوند و یا به سرقت برده می شوند و از همزمان با این اتفاقات شاهد نگهداری احشام توسط مردم در جوار منازل مسکونی هستیم.

وی ادامه داد: از مشکلات دیگر این منطقه می توان به عدم بیرون گذاشتن زباله توسط مردم در ساعات تعیین شده هستیم و مردم در این رابطه هیچ اهتمامی ندارند و معمولا زباله های خود را در طول شبانه روز و بدون بسته بندی به بیرون از منازل پرتاب می کنند، لذا علیرغم اینکه پابه پای تمام کوی ها و محلات مسکونی شهر اهواز در آنجا خدمات رسانی صورت می گیرد هنوز شاهد یک چهره مطلوب و یک محیط مسکونی شهری در کوی سیاحی نیستیم، از این رو دستیابی به چنین محیطی بدون همکاری و همیاری شهروندان کوی سیاحی در آینده نزدیک اتفاق نخواهد افتاد.

عالی پور گفت: اکنون نه تنها در منطقه سیاحی، بلکه در تمامی نوار غرب جاده اهواز- خرمشهر که جمعیتی بالغ بر 150 هزار نفر در آن ساکن می باشند که تنها به موجب یک نامه جزیی از محدوده شهر به شمار می آیند، اما در رفتار و تعاملات روزمره زندگی شهروندی و شهرنشینی را نپذیرفته اند، چون اغلب ساکنین این منطقه شغل دامداری و دامپروری دارند و معیشت خانواده از این طریق حاصل می شود، حتی فضولات حیوانی جز سوخت روزانه خانواده به شمار می آید، بنابراین نسبت به جمع آوری فضولات توسط شهرداری تمکین نمی کنند و معتقدند فضولات حیوانی بخشی از نیازها برای سوخت روزانه خانواده را تامین می کند.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز بیان داشت: در واقع علیرغم اینکه کوی سیاحی به محدوده شهر اضافه شده است اما زندگی روستایی در این منطقه در جریان است و تا زمانی که شبکه معابر و املاک به رسمیت شناخته نشود و معلوم نشود از چه کسی شهرداری باید عوارض بگیرد طبیعتا خدمات رسانی آن گونه که باید صورت بگیرد، صورت نمی گیرد، به عنوان مثال برای دریافت و اخذ انشعاب آب باید سند ملکی وجود داشته باشد، اما در کوی سیاحی بدلیل عدم وجود پروانه و سند ملکی شاهد این موضوع یعنی خدمات رسانی نیستیم.

وی در پایان گفت: متاسفانه در کوی سیاحی رابطه شهروندی و شهرداری به صورت یک طرف است و از این موضوع تنها شهرداری به لحاظ هزینه های بالا صدمه می بیند.

وي با بيان اينكه شير مورد نياز شركت از استان‌هاي اصفهان، تهران و شهركرد تامين مي‌شود، تصريح كرد: افزايش قيمت شير و كمبود شير از مهمترين مشكلات اين شركت است؛ اين در حالي است كه اين كارخانه 22 خط توليد دارد و در 2 شيفت كاري فعاليت مي‌كند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 8:9  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

جایگزین جابریان در فولاد خوزستان کیست؟ / ابعاد جديد واگذاري فولاد خوزستان

شوشان: در جلسه روز گذشته هيات واگذاري، سهام 5 شركت دولتي به تصويب رسيد و پس از گذشت2 سال از ابطال معامله جنجالي و پر حاشيه فولاد خوزستان و مطرح شدن بحث‌هايي مبني بر واگذاري اين شركت به گروه آريا، مجددا با واگذاري بلوك50،5 درصدي آن موافقت شد. 

به گزارش خبرنگار بورس ايسنا، از مهم‌ترين تصميمات جلسه روز گذشته هيات واگذاري كه در جريان آن با قيمت پايه و شرايط واگذاري 5 شركت دولتي موافقت شد، تصويب قيمت پايه و شرايط واگذاري بلوک 50،5 درصدي سهام شرکت فولاد خوزستان از شرکتهاي زيرمجموعه شرکت مادر تخصصي سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران از طريق بورس به صورت نقد و اقساط بود. با تصويب واگذاري اين سهم در هيات واگذاري، آگهي عرضه آن در روزهاي آينده در روزنامه ها منتشر مي شود تا زمينه واگذاري اين شركت مهم تا پايان سال فراهم شود.

به اين ترتيب بعد از معامله جنجالي و پرچالش بلوك 30.5درصدي فولاد خوزستان در تير 87 و انصراف خريدار بخش خصوصي در فروردين سال 88 و سرانجام ابطال اين معامله در آذر 88، هيات واگذاري روز گذشته در دومين سالروز ابطال اين معامله، مجددا با عرضه بلوكي سهام فولاد خوزستان،اين بار در بلوك 50،5 درصدي به ارزش حدود 1.4 هزار ميليارد تومان موافقت كرد.

بزرگ‌ترين معامله تاريخ بورس تهران در هفتم تير ماه 87 پس از 9 روز رقابت نفس‌گير بين شركت‌هاي بزرگ صورت گرفت كه در نهايت محمد جابريان با وارد كردن قيمت 20403ريالي ، بلوك 1364ميليارد توماني را خريداري كرد.طبق شرايط اين معامله جابريان بايد تا مدت پنج سال هر شش ماه يكبار، 142‌ميليارد تومان بابت اقساط بلوك خريداري شده پرداخت مي‌كرد ولي بزرگترين خصوصي سازي تاريخ به دلايل متعدد نافرجام ماند.

راه ندادن جابريان در ترکيب هيات مديره فولاد خوزستان، عدم پرداخت سود ساليانه و طولاني شدن فرايند اين معامله باعث انصراف جابريان از خريد اين سهم مديريتي شد كه در نهايت عدم پرداخت کامل وجه نقد معامله و اعلام خلاف آن توسط سازمان خصوصي‌سازي به بورس، باعث ابطال بلوک 30.5 درصد فولاد خوزستان توسط دادگاه شد و جابريان برنده جنجالي ترين خصوصي سازي تاريخ با مسدود شدن حساب سازمان خصوصي سازي موفق شد وجه واريزي خود را پس بگيرد و از اين داستان كناره گيري كند.

ابعاد جديد واگذاري فولاد خوزستان

اما ماجراي واگذاري سهام فولاد خوزستان به جابريان و اعلام انصراف وي و در نهايت ابطال اين معامله به همين جا ختم نشد و با افشا شدن واگذاري 50.5 درصد سهام شركت فولاد خوزستان به يك شركت منتسب به گروه "امير منصور آريا" در ماه‌هاي گذشته، ابعاد تازه‌اي از اين پرونده جنجالي روشن شد.

بعد از ابطال معامله، دولت براي واگذاري سهام پرچالش فولاد خوزستان با چند پيشنهاد روبه‌رو بود اما به گفته رييس سازمان خصوصي‌سازي به هيج يك از آنها پاسخ داده نشد و بلوك30.5 واگذارشده و پس گرفته شده، به اضافه 20 درصد سهم دولت همچنان در اختيار دولت باقي ماند.

 اما يكي از مهم‌ترين بحث‌ها درباره واگذاري اين سهام از زمان ابطال معامله يعني آذر 88 تاكنون، موضوع واگذاري سهام شركت به برندگان متقاضي اجراي پروژه‌هاي ريلي و آزادراهي استان خوزستان بود كه در روزهاي كشف سوء استفاده مالي به يكي از حاشيه‌هاي اصلي ماجراي اختلاس 2800 ميليارد توماني يك گروه در خوزستان تبديل شد.

داستان از آنجا آغاز شد كه در روزهاي اوج اخبار مربوط به سوء استفاده مالي از منابع بانك صادرات، توصيه‌نامه ي يكي از مسئولان به وزيران اقتصاد و راه و ترابري براي واگذاري 50.5 درصد سهام شركت فولاد خوزستان به يك شركت كه منتسب به گروه "امير منصور آريا" است منتشر شد و اين شائبه به وجود آمد كه در ماجراي اختلاس 2800 ميليارد توماني موضوع واگذاري سهام فولاد خوزستان هم دخيل است.

به اين ترتيب با افشاي تقلب 3 هزار ميليارد توماني، اعلام شد بعد از واگذاري شرکت هاي گروه صنعتي ملي فولاد ايران،‌فولاد اکسين خوزستان و تراورس به گروه امير منصور آريا ، ‌قرار بود سهام فولاد خوزستان نيز بابت انجام پروژه راه سازي اين گروه در استان خوزستان،‌ به اين اختلاس گر واگذار شود اما با افشا شدن موضوع،‌واگذاري سهام اين شرکت بورسي منتفي شد.

اما در اين بين رييس سازمان خصوصي‌سازي اعلام كرد كه واگذاري سهام فولاد خوزستان به گروه امير منصور آريا كذب است. نوري تاكيد كرد: به طور قاطعانه عرض مي‌کنم در حال حاضر 50.5 درصد از سهام فولاد خوزستان در يد دولت و به نمايندگي از دولت در يد اين سازمان است. بنابراين موضوع واگذاري بلوک 30.5 درصدي معامله ابطالي فولاد خوزستان به اين گروه از اساس کذب است.

 نامه‌هاي دولتمردان درباره واگذاري بلوك خوزستان

در همين زمينه به نامه‌هايي دست يافته ایم كه دليل اصلي انتساب واگذاري سهام فولاد خوزستان براي اجراي پروژه‌هاي راه را مشخص كرد

بر اساس اين نامه‌ها ابتدا استاندار خوزستان در نامه‌اي به وزارت راه و ترابري در ارديبهشت 90 پيرو جلسه‌اي كه ظاهرا به منظور واگذاري سهام فولاد خوزستان براي اجراي پروژه‌هاي حمل‌ونقل ريلي و جاده‌اي استان خوزستان و لرستان برگزار شده، خواستار اخذ مصوبه از هيات وزيران شده است.

در ادامه علي نيكزاد كه در آن زمان سرپرست وزارت راه و ترابري بوده است، تصوير نامه استاندار خوزستان را براي كسب تكليف به رياست جمهوري ارسال مي‌كند كه متعاقب آن از رياست جمهوري به معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي نامه سوم نوشته شده و خواسته شده است كه بر اساس ماده واحده قانون بودجه سال 90 اقدام مقتضي صورت بگيرد.

هر چند تا اينجاي كار روال به سمت واگذاري سهام فولاد خوزستان براي انجام آن پروژه‌هاست، اما در نهايت وزير امور اقتصادي و دارايي در 21 تيرماه در نامه‌اي به دفتر هيات دولت تحقق اين امر را به بررسي‌هاي بيشتر موكول كرده است. در واقع روند نامه‌نگاري‌ها اين را نشان مي‌دهد كه تاكنون واگذاري‌ سهام فولاد خوزستان انجام نشده است، در حالي كه بررسي‌ها در اين زمينه كاملا هم منتفي نبوده است.

 سهام فولاد خوزستان فقط از طريق بورس واگذار مي‌شود

اما با اين حال رييس سازمان خصوصي‌سازي با تشريح روند اين نامه‌نگاري‌ها به ايسنا گفت: در اوايل سال جاري با درخواست استاندار خوزستان و نظر موافق وزير راه و شهرسازي و ابلاغ دبير هيأت دولت مقرر شد سهام فولاد خوزستان براي تامين مالي برخي از طرح‌هاي عمراني وزارتخانه مذکور در استان خوزستان، تخصيص يابد که بنا بر اعلام وزارت راه و شهرسازي از جمله پيمانکاران جدي متقاضي شرکت سرمايه‌گذاري تامين اجتماعي و قرارگاه خاتم الانبياء (ص) بوده‌اند.

وي تاكيد كرد: اين نوع واگذاري (بابت پيمانکاران) که با توجه به ظرفيت‌هاي تعبيه شده در قانون بودجه کل کشور تحقق مي‌يابد نيز با رعايت کليه ضوابط و مقررات مربوطه و پس از طي فرآيندهاي قانوني از جمله طرح و اتخاذ تصميم در خصوص آن، توسط هيات واگذاري صورت مي‌گيرد. ضمن اينکه با توجه به بورسي بودن سهام فولاد خوزستان اين امر در هر زماني که اجرايي شود، مي‌بايد از طريق فضاي رقابتي بورس تحقق يابد.

وي در پاسخ به اينكه قرار بوده بخشي از سهام فولاد خوزستان بابت كارهاي پيمانكاري به گروه آريا داده شود، آيا اساساً مي‌توان به پيمانکاران طرف قرارداد دولت سهام تخصيص داد، گفت: به استناد مفادي از قانون بودجه سال 1389 و همچنين قانون بودجه سال 1390 پيش‌بيني شده است تا دولت بخشي از نياز تامين مالي پروژه‌هاي عمراني و مبادلات مالي خود با پيمانکاران طرف قرارداد خود را از طريق واگذاري سهام انجام دهد اما بايد توجه داشت که انجام اين مهم داراي چند نکته حائز اهميت است.

رييس‌ سازمان خصوصي‌سازي با اشاره به مباحث اخير درباره واگذاري سهام به گروه آريا تصريح كرد: در مورد بخشي از پروژه‌هاي راهسازي در شمال کشور که گروه آريا متقاضي انجام آن بوده است با عنايت به اينکه اعلامي از سوي وزارتخانه ذي‌مدخل (راه و شهرسازي) در اين ارتباط صورت نگرفت، اقدامات بعدي بي‌معني بوده است. ضمن اينکه در اين روش تسويه حساب با پيمانکاران، بويژه با توجه به اينکه سهام موصوف مربوط به شرکت بورسي فولاد خوزستان است، بلوک مربوطه هر زمان که بخواهد واگذار شود بايد الزاماً و صرفاً از طريق بورس فروخته شود و پيمانکار بسته به ميزان پيشرفت کار تاييد شده توسط کارفرما (دستگاه اجرايي)، از اين روش تسويه، منتفع مي‌شود.

به اين ترتيب با اين اتفاق و كشف تقلب بزرگ در كشور، سهام فولاد خوزستان دوباره به دولت برگشت داده شد و اكنون بعد از دو سال از ابطال اين معامله جنجالي، هيات واگذاري با واگذاري 50،5 درصد بلوك فولاد خوزستان از طريق بورس موافقت كرد تا به به بحث ها و شائبه هاي موجود پايان دهد.

با تصويب واگذاري 50.5 درصد سهام فولاد خوزستان توسط هيات واگذاري و برنامه عرضه مجدد آن از سوي سازمان خصوصي سازي ،‌ روزهاي حساسي در انتظار اصل 44 و شركت فولاد خوزستان است وبايد ديد آيا اين بار نيز بلوك 50،5 درصدي فولاد خوزستان نصيب خريداران واقعي بخش خصوصي مي شود يا گروه هاي ديگري بدون حاشيه و جنجال اين بلوك مديريتي را تحت مالكيت خود در مي آورند؟

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 8:8  توسط امیر رحمانی  | 

تحلیل اجتماعی - فرهنگی

65 درصد معلولان خوزستان تحصیلکرده اند / بی توجهی آموزش و پرورش و شرکت نفت به معلولین خوزستان ! + مصاحبه با رییس هیات مدیره جامعه معلولین استان

شوشان / رویا محمودی: جامعه معلولین ایران شعبه خوزستان یک نهاد مردمی است که در جهت احقاق حقوق معلولین در مراحل  مختلف قانون گذاری، اجرا و پیگیری مشکلات آنان عمل می کند. هم اکنون تعداد جامعه معلولین استان به 1100 نفر رسیده که بیش از 65 درصد از آنان را افراد تحصیل کرده تشکیل می دهند.

به گزارش شوشان ، قانون جامع حمایت از معلولین مصوب در سال 84 مقرر کرد که سازمان ها ، نهاد ها و شرکت های دولتی موظف اند ساختمان ها و اماکن خود را جهت استفاده معلولین مناسب سازی کنند و یا اینکه دولت موظف است 3 درصد از مجوز های استخدام دستگاهای دولتی و یا دستگاه هایی را که از بودجه عمومی کشور استفاده می کنند به افراد معلول واجد الشرایط اختصاص دهد.

با تمام این تفاصیل ، معلولین جامعه ما ، در گرفتن حق خود دچار مشکل اند. در این باره رئیس هیئت مدیره جامعه معلولین استان به خبرنگار شوشان گفت: درخصوص استخدام 3 درصدی معلولین هم چنان در حال پیگیری هستیم ولی تاکنون نتوانستیم در رابطه با شرکت نفت و آموزش و پرورش به نتیجه ای برسیم.

وی افزود: در راستای تلاش های صورت گرفته توانستیم بخش خصوصی را در مبحث اشتغال معلولین وارد کنیم و هفته آینده قرار است از چند کارگاه بهر برداری شود. این کارگاه ها در زمینه خیاطی ،چرم سازی،تهیه غذای آماده و هنر دستی شروع به فعالیت خواهد کرد و می توانند حداقل برای 30 نفر اشتغال زایی کنند.

 وی عنوان کرد: متاسفانه کارهای فکری مانند فیلم نامه و یا نمایشنامه نویسی اصلا مورد حمایت قرار نمی گیرد تا افرادی که تمایل به کارهای "یدی " ندارند بتوانند از سایر مهارت های خود استفاده کنند.

احمد همدانی پور با ارائه آماری از جامعه معلولین استان ، گفت: در حال حاضر تعداد معلولین کشور به رقم 12 درصد رسیده است که خوزستان نیز از جمله استانهایی ست که تعداد معلولین آن از سطح متوسط کشوری بالاتر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : بر خلاف باور عامه ، فرد معلول تنها به فردی گفته نمی شود که توانایی جسمی حرکتی  و یا ذهنی نداشته باشد ، حتی برخی از سالمندان و هر فردی ولو به صورت موقت دچار یکی از معلولیت ها باشد جز معلولین محسوب می شود.

وی گفت تاکنون با استاندار ملاقاتی مبنی بر مناسب سازی معابر نداشته ام ولی در تمام جلسات مناسب سازی با حضور معاون وی شرکت کردم.

همدانی پور در رابطه با کمک های مردم به این نهاد گفت : تمامی افراد معلول و غیر معلول می توانند در این نهاد حضور داشته باشند ما هم اکنون نیاز به پزشک ،روانشناس  ومربی افتخاری داریم.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 8:5  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

پشت پرده ي كلنگ زني انتقال آب كارون به دشت هاي ايذه و باغملک / كلنگي كه در هوا ماند

شوشان / فرشاد داودي: حدود شش ماه پيش كلنگ پروژه بزرگ انتقال آب كارون به دشت هاي ايذه و باغملك در حومه ي ايذه و در نزديكي روستاي اژگيل با حضور معاون اول رئيس جمهور وزير نيرو ، نماينده هاي ايذه ، باغملك و مسجدسليمان ، مسئولين محلي ، مردم و اصحاب رسانه به زمين زده شد .

به گزارش شوشان ، بعد از كلنگ زني طرح مذكور ، خبري به نقل از سايت الف (وابسته به احمد توكلي مسئول  كميسيون پژوهش های مجلس) روي برخی از خبرگزاري ها مخابره شد كه حاكي از نمايشي بودن اين كلنگ زني در ايذه بود .

در همان روز كلنگ زني نيز معاون اول رئيس جمهور در سخناني گفت كه اصرار و پیگیری های دهقان نماينده ي ايذه و باغملك و خوشرويي ايشان باعث شد كه ما اين طرح را قبول بكنيم .

رحیمی در این مراسم افزود : نماینده دهقان هزینه اجرای این پروژه را 60 ميليارد برآورد کرده و ما گفتیم اگر با 60 ميليارد 35 هزار هكتار از اراضي به زير كشت مي رود و 35 هزار نفر هم مشغول بكار مي شود پس بايد انجام شود.

در این مراسم رحیمی معاون رییس جمهور خطاب به یکی از مسئولین گفت که این طرح باید شش ماهه اجرایی شود .

بعد از گذشت چند ماه از سخنان معاون اول رییس جمهور ، این طرح حالتی معکوس به خود گرفت و نه تنها پیشرفتی حاصل نشد بلکه کارگاه و تجهیزات نیز برچیده شد تا شبهه ها نسبت به نمايشي بودن این کلنگ زنی بیشتر شود  !

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 8:4  توسط امیر رحمانی  | 

تحلیل اجتماعی - فرهنگی

هزينه هاي ميلياردی وهابیت در خوزستان / توزيع غذا با کاميون هاي بزرگ در محله هاي مستضعف! / توزیع کت و شلوار توسط این فرقه ضاله / وهابيت ساخته آمريکا و انگلستان است

شوشان: رئيس اداره نقد و بررسي فرق حوزه علميه قم در سفری به خوزستان و در گفت و گو با پایگاه خبری شوشان گفت: وهابيت 300 سال است که ظهور پيدا کرده، آنها براي ترويج اين فرقه ميليون ها دلار هزينه کرده و مي کنند، تا از طريق مهر و محبت مردم را جذب خود کنند.

به گزارش شوشان ، حجت الاسلام عبدالرحيم بيرانوند با اشاره به اينکه فرقه هاي نوظهور همچون وهابيت با منزوج کردن حق و باطل سعي در ابراز تحميل حرف خود دارند، گفت: در خطبه 50 نهج البلاغه نيز آمده است که فتنه انگيزها براي تحميل حرف خود حق و باطل را منزوج مي کنند و با قاطعيت و چهره اي حق به جانب از آن دفاع مي کنند.

وي افزود: اين فرقه 300 سال است که از کشور آل سعود ترويج مي شود و سالانه هزينه هاي ميليارد دلاري براي آن تدارک مي کنند. بعنوان مثال در همين استان خوزستان هزينه هاي ميليوني در ماه محرم مي کنند تا مردم را با موجه جلوه دادن خود جذب کنند، بيمارستان تخصصي رايگان راه اندازي کرده اند و براي برخي از افراد بيکار، ايجاد شغل مي کنند تا آنها را جذب مهر و محبت خود کنند.

بيرانوند يادآور شد: توزيع غذا با کاميون هاي بزرگ در محله هاي مستضعف، هديه 150 دست کت و شلوار و از اين دست اقدامات از جمله حربه هايي است که وهابيون براي دستيابي به اهداف خود انجام مي دهند.

اين محقق و پژوهشگر با بيان اين مطلب که فرقه وهابت نقطه مقابل اسلام است، گفت: اين فرقه اهل بدعت مي باشند، بدين معنا که موضوعي در دين نباشد و از خودمان به آن اضافه کنيم. اين فرقه با تکيه بر توحيد، قصد ذبح نبوت و امامت دارد.

رئيس اداره نقد و بررسي فرق حوزه علميه قم خاطرنشان ساخت: بارها تصميم به مناظره و گفتگو داشته ايم تا مسايل مورد اختلاف را بيان کنيم، اما هيچ گاه به بحث و استدلال نپرداخته اند.

بيرانوند با اشاره به اينکه هيچ گاه نبايد دست به کارهايي زد که موجب خرافه شدن مذهب مي شود، گفت: متاسفانه برخي مردم ما دست به کارهايي مانند قمه زني مي زنند، برخي مداحان روضه لااله اله زينب و فاطمه مي خوانند، از قبرستان بقيع خاک به نيت حاجت گرفتن برمي دارند و از اين دست مسايل وجود دارد که همگي موجب مي شوند تا اينگونه فرق از آنها بهره برداري کنند.

وي تصريح کرد: مداحان اهل بيت بويژه در ايام محرم نماينده معرفي وقايع عاشورا مي باشند، اما با اين اشعار نسبت به خدا شرک مي ورزند.

رئيس اداره نقد و بررسي فرق حوزه عليمه قم ابراز داشت: در گفتگويي که عبدالمالک ريگي انجام داده بود، به صراحت بيان کرد که وهابيت ساخته آمريکا و انگلستان مي باشد. آنها تصميم دارند اسلام را به اسلام طالباني و ريگي و وهابيت تبديل کنند.

وي با اشاره به اينکه آنها حتي انحراف زوار ما را نيز در دستور کار داشته و دارند، افزود: وهابيون سالانه ده ها ميليون کتاب منتشر مي کنند که با نام مراجع عظام ايراني به چاپ مي رسند، اين کتاب ها با زبان هاي مختلف و از جمله ايراني در ميان زوار مختلف ساير کشورها توزيع مي گردد، اين کتاب ها در واقع با نام اسلام ايراني اما با عقايد خود منتشر مي شوند. البته 2 سال است که به زوار هشدار داده ايم تا اين کتاب ها را تهيه نکنند.

حجت الاسلام بيرانوند با پردازش جنگ نرم و اينکه ظهور چنين فرقه هايي در همين راستا در حال پرورش است، گفت: تلفات و خرابي هايي که جنگ نرم به بار خواهد آورد، بدون ترديد بدتر از جنگ با تسهيلات و ابزار جنگي است، حتي ترميم و اصلاح آن بسيار سخت مي باشد.

به گزارش شوشان ، اين محقق و پژوهشگر فرق نوظهور اظهار داشت: مساجد را پاک و منزه و زيبا نگاه داريم، حوزه علميه بايد به سمتي برود که ائمه جماعت مجرب تحويل جامعه دهد، کسي که بتواند جذب حداکثري به مساجد را داشته باشد.

وي با بيان اين مطلب که اگر ضربه اي به پيکره اسلام ناب محمدي وارد آيد، کوتاهي کرده ايم گفت: بايد به مبارزه با استکبار جهاني برآييم، بايد اسلام ناب محمدي را به جوانان در مدارس و مساجد و دانشگاه ها با معيارهاي روز ارائه کنيم.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 8:2  توسط امیر رحمانی  | 

تحلیل اجتماعی - فرهنگی

آمار جالبی از مجرمان معتاد در خوزستان / 50 درصد تجاوز به عنف در استان توسط معتادان انجام می شود / معتادان همسرآزار در خوزستان / 60 درصد جیب برها معتادند

شوشان: وقوع رفتارهاي بزهکارانه ناشي از اين پديده اعتیاد در میان مبتلایان به این بلای خانمانسوز امري اجتناب‌ناپذير است و اعمال بزهکارانه معتادان موضوعی است که در مطالعات و تحقیقات پژوهشگران مسائل اجتماعی به اثبات رسیده است. گفته می شود حتي در کشورهايي که دولت خود موادمخدر را در اختيار معتادان قرار مي‌دهد، باز هم اعمال بزهکارانه کاهش نيافته است.

به گزارش شوشان ، در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان نیز آماری که توسط سردار اسحاقی فرمانده نیروی انتظامی خوزستان ارائه شد موید همین مطلب بود. این مقام مسئول گفت: از 2106 سارق منزل دستگیر شده 1263 نفر دچار اعتیاد هستند.

همچنین از 615 نفر سارق دستگیر شده سرقت مغازه 468 نفر معتاد بوده اند. از 335 سرقت خودرو، حدود 132 نفر از این مواد افیونی مصرف می کردند. از 109 نفر جاعل و کلاهبردار دستگیرشده، 62 نفر معتاد هستند.

ضمن اینکه 50 درصد سرقت موتورسیکلت،60 درصد جیب‌بری و کیف‌قاپی، 10 درصد قتل و50 درصد تجاوز به عنف در استان توسط معتادان صورت گرفته است. از مجموع 11هزار و 469 مجرم دستگیر شده در استان، 6 هزار و 821 نفر آنان معتاد بوده‌اند به عبارت دیگر قریب60 درصد جرائم استان توسط معتادان صورت می گیرد.

در این جلسه همچنین عنوان شد که 75 درصد همسرآزاری توسط همسران معتاد انجام می گیرد. در حالی که اقدامات پیشگیرانه و درمان معتادان می تواند در کاهش آمار معتادان و به تبع کاهش وقوع جرائم نقش مهمی داشته باشد اما به گفته سردار اسحاقی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان در سال جاری  تنها 210 نفر از معتادان بهبود یافته،‌ زیرپوشش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار گرفتند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 8:1  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

پارچه نویسی استاد خوشنویسی اهواز برای مرده ها !

شوشان / رویا محمودی: به قول سهراب سپهری " انسان ها بی تفاوت از کنار گل رد می شوند می روند تا شعر گل را در کتابی پیدا کنند و بخوانند ". بارها  کسانی را می بینیم که گویا رنج زیستن همه عالم را به دوش می کشند.

کسانی که ساکت اند و گویا در سکوت شان هزاران بار آدمیان را فریاد می زنند.  آنچه در ذیل می آید نمونه کسانی هستند که روزانه از کنارشان بی تفاوت می گذریم ؛ کسانی که از ما هیچ انتظاری ندارند و شاید تنها خواسته شان فقط و فقط این است که هنر و فرهنگ به جا مانده را حفظ کنیم و به آن اهمیت دهیم ؛ تنها خواسته شان شاید ارزش قلم و فریاد ناشی از کلمات باشد . کلمات قصه زندگی مان شدند و ما تمامی قصه را فراموش کرده ایم . ما به نظاره نشسته ایم ولی چون دل به فراموشی سپرده ایم دیگر چیزی نمی بینیم.

بنا زاده یکی از اساتید خوشنویسی اهواز را در مغازه کوچکش در خیابان سی متری یافتیم و چند دقیقه ای را به گفت و گو با ایشان پرداختیم . آنچه می گفت ، برای خود نمی خواست.  آنچه می خواست و بیان می کرد توجه به تمامی هنرمندان بود ، هر چند خود را هنرمند تلقی نمی کرد.  او گفت : من فقط هنر دوستم همین .

استاد بنازاده متولد سال 1341 است. از کودکی خوشنویسی کار می کرد و در سال 1370  مدرک ممتاز خود که معادل لیسانس است را در این زمینه دریافت کرد. وی به صورت مکاتبه ای نزد استاد حسین پور در تهران  و هر از گاهی نیز نزد استاد کاشفی در اهواز به کسب هنر خوشنویسی پرداخت.

استاد در این گفت و گوی کوتاه گفت : حالا بعد از بیست سال کار و تلاش در زمینه خوشنویسی کار من این شده است که هر روز بیایم و پارچه مرده بنویسم. متاسفانه بستر جامعه برای هنر کافی نیست و مردم و برخی مسئولین ، ارزشی برای هنر قائل نیستند . همه بنرهای آماده می خرند و به زیبایی خط ایرانی توجه نمی کنند. مسئولین هم که اصلا هنر خوشنویسی را نمی بینند. تمام ادارات هم رو آورده اند به بنرهای آماده.

وی افزود : از شغل فعلی ام راضی نیستم چرا که درآمدش بسیار پایین است ؛ شاید ماهیانه 400 یا 500 هزار تومان گاهی هم خیلی کمتر . مثلا عید امسال  200 هزار تومان بیشتر درنیاوردم. 25 سال است که دارم کار می کنم و حتی بیمه هم ندارم .

این استاد رشته خوشنویسی اهواز گفت : شخص هنرمند هنرش را با دود چراغ خوردن و رنج بسیار بردن به دست می آورد. من بین خود و پسرم تفاوت بسیار می بینم. به او می گویم بیا هنر خوشنویسی یاد بگیر می گوید مگر آینده خودت چه شده  که من هم راه تو را ادامه دهم !

وی افزود : هنرمند در جامعه ما وقتی سراغ هنر می رود نه تنها خود که خانواده اش را نیز نابود می کند. هنرمند در جامعه ما به همراه خانواده اش له می شود برای همین است اگر توجه کنید متوجه می شوید معمولا فرزندان هنرمندان ، دیگر راهی که والدین شان رفته اند را نمی روند.

استاد بنازاده در رابطه با بی توجهی مسئولین به هنر فقط به این مصرع اشاره کرد : گر شکوه ای دارم ز دل با یار صاحبدل کنم...

بنازاده گفت: استاد علاء الدین 5 سال آخر عمر خود در کنج عزلت بود تا از دنیا رفت و کسی هم به او توجه هم نکرد. هر ساله شرکت نفت برای ایشان مراسم یادبودی ترتیب می داد که آن هم امسال برداشته شد. من نیز فقط دوست دارم در یک گوشه خلوت بنشینم و شعر بخوانم همین. جامعه بستر مناسبی برای فعالیت اهل هنر و هنرمند ندارد و اغلب کسانی که در این زمینه موفق شدند قدرت مالی فراوان داشتند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 8:0  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

گفت و گوی اختصاصی شوشان با نویسنده کتاب خاک های نرم کوشک / انتقاد از رسانه ملی در انعکاس وقایع جنگ / 100 کتاب فاخر در باره دفاع مقدس هم نداریم

شوشان: نمایشگاه کتاب اهواز فرصتی را برای ما فراهم کرد که با نویسنده کتاب "خاک های نرم کوشک " گفت و گویی داشته باشیم. سعید عاکف از نویسندگان دفاع مقدس است و کتاب‌های وی از پرتیراژترین کتب در زمینه دفاع مقدس بوده اند و حتی کتاب "خاک‌های نرم کوشک به چاپ یکصدوپنجم نیز رسید.

به گزارش شوشان ، وی با اشاره به اینکه برخی ناآگاهانه دوران دفاع مقدس را تحریف می کنند، گفت: اگر 10 هزار کتاب در حوزه دفاع مقدس به چاپ رسیده است اما کمتر از 100 کتاب آن فاخر و ماندگار بوده است.

سعید عاکف ادامه داد: متاسفانه برخی کتاب های به چاپ رسیده یا سفارشی بوده اند و یا برخی خود را ملزم به چاپ آن دیده اند، به همین سبب ناآگاهانه پای در راه تحریف جنگ گذاشته اند.

وی با بیان این مطلب که پشت بیشتر فیلم های ساخته شده و کتاب های چاپ شده تفکر و آگاهی وجود ندارد گفت: جنگی که ایران به تنهایی در مقابل همه کشورهای جهان ایستادگی کرد، بدین ترتیب پرداخته می شود، بعد آیا باید انتظار تاثیرگذاری بر جوانان را هم داشته باشیم.

این رزمنده دوران دفاع مقدس اظهار داشت: صدها سند در اختیار دارم که ثابت می کند در دوران جنگ ایران به تنهایی در برابر جهان ایستاد، ایران از بیش از 19 کشور دنیا اسیر داشت.

این نویسنده کتاب های دوران دفاع مقدس ادامه داد: آنچه که ایران را در برابر این همه هجمه ها مقاوم می ساخت عنصر معنویت بود، آنچه که باید از شهید آوینی ها آموخت. شهدایی که به جرات می توان گفت بیشتر مردم ما 30 دقیقه در مورد آنها نمی توانند حرف بزنند.

عاکف خاطرنشان ساخت: تاثیرگذاری کتاب به مراتب بالاتر از فیلم است، در حال حاضر کتاب هایی از ایرانیان در موزه های یهود و صهیونیسم وجود دارد که هر کدام می توانستند در دنیا راهگشا باشند، کتاب هایی که اکنون یک کلمه از آن هم در اختیار ما قرار ندارد.

وی با ابراز گله مندی از رسانه ملی گفت: شهدا و مبارزین ما در دوران جنگ بدترین شرایط جنگی را متحمل شدند، آیا رسانه ملی توانسته آنها را بخوبی به مردم تفهیم کند؟ عصاره جنگ ما هیچ گاه به تصویر درنیامد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:59  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

اظهارنظر مدیرکل سابق ارشاد خوزستان درخصوص تخریب موزه هنرهای معاصر اهواز / مرثیه ای تازه در سوگ بهمن علاء الدین

شوشان: حجت الاسلام بسی خاسته مدیرکل سابق ارشاد و فرهنگ اسلامی خوزستان با ارسال مطلبی به پایگاه خبری شوشان درخصوص اقدام شهرداری اهواز و تخریب فرهنگسرای علاء الدین مطلبی نگاشته که در ذیل می آید.

حجت الاسلام بسی خاسته در این مطلب نوشته است : وقتی یادم می آید که در مجلس ختم زنده یاد بهمن علاء الدین بر فراز منبر به جامعه فرهیخته و هنرمندان ایران زمین وعده دادم که در حفظ و نگهداری میراث گرانبهای موسیقی و ادبیات وطنم از هرکوششی دریغ نکنم و تاکنون نتوانسته ام قدمی بردارم احساس شرمندگی می کردم.

در نخستین نکوداشت یاد و خاطره بمن علاء الدین که توسط دوستداران فرهنگ و هنر در پائیز سال 85 در اهواز برگزار گردید در میان هزاران نفر از ارادتمندان این هنرمند مردمی و محبوب و این کوگ خوش آواز ایل بختیاری و آموزگار اخلاق و فروتنی، با وعده ساخت فرهنگسرایی بزرگ به نام او در حاشیه کارون ، بخشی از نگرانی های چشم انتظاران تحول فرهنگی و هنری را التیام بخشیدم.

پس از چند روزی، تصمیمات نیک اندیشی دلسوختگان ، با اراده پولادین همکاران با وفایم در مجموعه ارشاد و با فراهم نمودن مقدمات کار به مانند یک رویای صادقه تعبیر گردید و کار برای کلنگ زنی آماده شد. وقتی در میان چشم های اشکبار از ذوق این رخداد نیکو در آیین کلنگ زنی پروژه که با حضور مسئولین و هنرمندان و قربانی کردن گوسفند ، کلنگ را به رسم ادب و احترام به دست خواهر گرانمایه بهمن علاء الدین که خود نماد عفت و وقار و پاکدامنی است دادم احساس کردم دین خویش را به روح این مرد بزرگ ادا کرده ام .

 من آن روز از خوشحالی سر از پا نمی شناختم . آن روز احساس خاصی داشتم ولی نمی توانستم بیان کنم. احساس کردم که وقتی کلنگ فرد آمد بر زمین نخورد بلکه بر انبوهی از تیرگی ها و توهمات و پندارهای باطلی فرود آمد و در حالی که چشمه های امید و شوق از زمین جوشیدن آغاز کرده بود از میان لانه خفاشان شب پرست که همیشه از نور خورشید گریزانند فرودآمده بود.

صبح روز بعد عده ایی را با تحریک به منازل برخی شخصیت های طراز اول فرستادند تا صدای اعتراض خود را به آنچه تیره دلان ، رواج فساد و فحشاء ولاابالی گری می پنداشتند به گوش آنان برسانند و با شیطنتی خاص تصویری ساختگی از خواهر زنده یاد که در روز آئین یاد شده سراپا مشکی پوش بود تهیه کرده که از ذکر آن خودداری می کنم.

لانه خفاشان عوام زده به این محدوده تمام نمی شد. روزی صبحگاهان با دوست سخت کوش مطبوعاتی ام قدم زنان به همراه وزیر وقت ارشاد بر روی پل نادری به سمت شهر می آمدیم و از دور پروژه را در کنار ساختمان موزه به او نشان دادم و از او خواستم در سفرهای استانی هیئت دولت کمک کند تا این طرح به سامان برسد. آن روز حرفی تا بدین سان عامیانه نشنیده بودم. وزیر سری تکان داد و گفت: با این اسم گذاری که شما انجام داده اید و دل مردم متدین را جریحه دار کرده اید نمی شود کاری کرد. نگاهی به دوستم انداختم و برای فرهنگ و هنری این کشور آهی کشیدم.

به هر تقدیر، در سفر اول و دوم هیئت دولت، مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان برای ادامه پروژه اعتبار گرفتیم و کار به سرعت پیش می رفت. همجواری با کارون و ساخت پروژه ایی در شأن این هنرمند با دو سالن جداگانه سیصد و ششصد نفره و گالری و لوازم حرفه ایی، ایجاب می کرد که فنداسیون و پی ریزی محکمی برای کار دیده شود. بعدها با فراز و فرودهای تغییرات مدیریتی و کمبود اعتبارات و برخی اعمال نظرهای غیرکارشناسی شورای شهر با توقف ساخت و ساز روبرو گردید.

متاسفانه در روزهای اخیر که در آستانه انتخابات دیگر قرار داریم و نیاز به ایجاد همدلی برای مشارکت عمومی هستیم اقدامی بسیار غیرکارشناسی به وقوع پیوست. در هنگامه شب که مردم خسته از هیاهوی شهر و کشمکش های فزون طلبی و منازعات بی خاصیت و مجادله های دنیایی و مشاجره های بی پایان شب را به جمع آورده بودند تا شاید ستاره بختشان سوسویی بزند، عوامل دستگاههای ذیربط که فقط باید دستور را اجرا می کردند به فنداسیون و پی ریزی پروژه هجوم آورده و با بریدن میله ها و سپس خاک ریزی محوطه آثار این ساختمان را از منظر دید مردم پنهان کرده و قصد دارند ، درخت کاری را نیز انجام دهند.

من به عنوان فرزند این آب و خاک و سرباز پرافتخار انقلاب اسلامی که کسانی که متاسفانه سر رشته کارها بدست آنان است ولی به عمق مسایل توجهی نمی کنند و گاهی مست غرور می شوند می گویم که فردا با چه رویی در مقابل مردمی که چنین اهانتی را به فرهنگ و ادبیات و باورهای آنها انجام داده اید گردن کج خواهید کرد و به التماس خواهید افتاد؟

عشق به مردم و آرمان و اندیشه و فرهنگ تمام اقوام  سرفراز ایران اسلامی که تمامیت و استقلال کشور مرهون زنده بودن و پویا بودن آنان است راه و رسم هنرمندان است و مردم به همین دلیل حتی اگر آثار و فرهنگسرا هم برچیده شود یاد و نام بهمن علاء الدین را فراموش نخواهند کرد.

نه دیروز که در مجلس ختم زنده یاد مرثیه خواندم و نه امروز که در دفن آثار فرهنگسرایی که قرار بود به نام او ساخته شود مرثیه ایی دیگر سرودم بهمن علاءالدین نه مرده بود و نه هرگز هنرمندان می میرند بلکه فردا که کشتزارها را درو می کنند هیچکس به حال و روز سیاه مترسک اشکی نخواهد ریخت زیرا رسم روزگار است که هرگاه خورشید رو به غروب می رود سایه آدم های کوتوله بلند تر می شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:58  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

سوپر مغز ایرانی در نمایشگاه کتاب خوزستان + عکس

شوشان: دوشنبه نمایشگاه کتاب اهواز میزبان فردی نابغه و سوپر مغز ایران بود . علی بیات موحد در حاشیه این نمایشگاه برای اینکه نشان دهد عنوان سوپرمنی واقعا شایسته اوست نمایشی جالب را به راه انداخت.

به گزارش شوشان ، ماجرا از این قرار است که وی خود را مشغول صحبت با بازدیدکنندگان نمود و در حین حرف زدن بود که مجری برنامه به همراه یک پسر جوان، عددی 9 رقمی را خواندند و سپس جمع و تفریق و تقسیم کردند. زمانی که بیات در حال صحبت بود در کمال تعجب و حیرت نتیجه این جمع ، تقسیم و ضرب عدد 9 رقمی را اعلام کرد !

به گفته بیات موحد او در هر لحظه 2 نیمکره مغز خود را فعال دارد. یعنی در حینی که بواسطه یک نیمکره در حال گفتگو با مردم بود، با استفاده از نیمکره دیگر مغز سوال را دریافت و پاسخ داد.

سوپر مغز ایران، 42 سال دارد. از 7 سالگی استعداد خود را کشف می کند و تا دیپلم دست به طراحی راه حل های آسان در ریاضی می زند. رفته رفته این موهبت الهی را باور و پرورش می دهد. او می تواند افتخار ایران و ایرانی باشد.

در سطح دنیا 35 نفر وجود دارد که از این شرایط خدادادی برخوردار هستند، همه ساله نیز در آلمان گرد هم می آیند و به مسابقه و تبادل نظر می پردازند. جالب است بدانید از این 35 نخبه 7 نفر انتخاب شده اند تا برای سال 2012 تعداد 5 هزار عدد را ظرف یک ساعت حفظ کنند.

به این نکته باید خوب توجه کرد، این مسابقه مانند آزمونی است که ما در مدرسه و دانشگاه داده ایم، سوال از سوی استاد ارایه می شود و ما باید پاسخ گوی آن باشیم. یعنی منظور از 5 هزار عدد این نیست که ما از 1 تا 5 هزار بشماریم و تمام، منظور 5 هزار عدد مختلف است که کنار یکدیگر به سلیقه تیم آزمون گیرنده چیده شده اند و این 7 نفر می بایست ظرف یک ساعت آنها را به ترتیب حفظ کنند.

بیات موحد می گوید: برای رسیدن به پاسخ هر سوال باید بخوبی تمرکز کرد، تا آسان ترین راه بدست آید.

در این مقوله نگرش افراد از تک بعدی به چند بعدی افزایش می یابد، قدرت ذهن نیز در دستیابی به اطلاعات بالا می رود و باعث می شود تا هر آنچه که می بینیم و می شنویم را در ذهن ماندگار کنیم. در واقع این یکی از مشکلات مردم و بویژه دانش آموزان و دانشجویان می باشد که با نمره خوب قبول می شوند، معدل بالا نیز کسب می کنند، اما کافی است 6 ماه بعد آخرین امتحانی را که داده است، از او بپرسیم، کمتر پیش می آید که پاسخگوی سوالات باشد.

وی بیان کرد: انسان از 50 درصد اعتماد بنفس و 50 درصد استرس برخوردار است. اگر هر کدام از این دو افزایش، دیگری کاهش می یابد، ما باید سعی در افزایش اعتماد بنفس داشته باشیم چرا که استرس از شناخت توانمندی ها جلوگیری می کند.

در حال حاضر یکی از دوره هایی که توسط این نخبه در حال برگزاری است، برای مامورین راهنمایی و رانندگی در تهران می باشد، تا با یک نگاه و آموزش چند راه حل ساده شماره پلاک خودروهای متخلف را براحتی حفظ کنند. در این دوره به تقویت ذهن برای دستیابی به آسان ترین راه حل ها پرداخته می شود.

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:55  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

در کارگروه تالاب‌های خوزستان تصویب شد؛
کاهش سهمیه تالاب شادگان با احداث پالایشگاه امیدیه

خبرگزاری فارس: با وجود تامین نشدن حق‌آبه تالاب بین‌المللی شادگان، اختصاص سالانه بیش از شش میلیون مترمکعب از آب رودخانه جراحی به احداث پالایشگاه امیدیه تصویب شد.

خبرگزاری فارس: کاهش سهمیه تالاب شادگان با احداث پالایشگاه امیدیه

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز،‌ ظهر امروز در کارگروه تالاب‌های خوزستان، اختصاص سالانه شش میلیون و 583 هزار مترمکعب آب به پالایشگاه امیدیه از رودخانه جراحی که منبع تامین کننده تالاب بین‌المللی شادگان است به تصویب رسید، این در حالی است که در سال‌های گذشته نه تنها حق‌آبه این تالاب از این رودخانه تامین نشده،‌ بلکه پنج مترمکعب بر ثانیه سهمیه این تالاب در دوره خشکسالی نیز از رودخانه جراحی تامین نشده است.
ارزیابی‌های زیست محیطی پالایشگاه امیدیه که در زمینی به مساحت 500 هکتار احداث خواهد شد، انجام شده و سازمان آب و برق نیز با اختصاص سهمیه آب به این پالایشگاه موافقت کرده است، سازمان حفاظت محیط زیست نیز تایید این طرح را منوط به تصویب کارگروه تالاب‌های خوزستان کرده بود. اختصاص آب به طرح پالایشگاه امیدیه با تایید استاندار خوزستان و عدم مخالفت اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در این نشست به تصویب رسید.
استاندار خوزستان در این نشست با بیان اینکه برای برداشت آب صنایع محدودیتی ایجاد نشده، گفت: فقط باید برداشت آب کشاورزی محدود و آبیاری تحت فشار برای کاهش مصرف ترویج شود.
سیدجعفر حجازی افزود: به نظر می‌آید بررسی‌های لازم برای تامین آب تالاب پیش‌بینی شده باشد.
وی همچنین با اشاره به اقداماتی که در دو سال گذشته برای توسعه گردشگری در تالاب شادگان ایجاد شده، اظهار داشت: با توجه به افزایش برنامه‌های سفر کاروان‌های راهیان نور به استان و حضور یک میلیون نفر در سال جاری، قرار شده اقداماتی برای توسعه گردشگری در تالاب‌ها که منجر به بهبود معیشت بومیان می‌شود، انجام گیرد.
حجازی خاطرنشان کرد: دولت زیرساخت‌های گردشگری را در تالاب‌ها ایجاد می‌کند، اما هدف این است که بخش خصوصی به بخش گردشگری ورود کند، همانند قایقرانی، غرفه‌های فروش ماهی زنده و صنایع دستی که سال گذشته در تالاب شادگان راه‌اندازی شده بود.
وی تاکید کرد: در این راستا نباید به حفاظت و پاکسازی تالاب‌های شادگان و هورالعظیم خدشه وارد شود و فرمانداری‌ها با همکاری غرفه‌داران باید در این زمینه اقدام کنند.
استاندار خوزستان با اشاره به لزوم ایجاد نمازخانه، سرویس‌های بهداشتی و روشنایی و حصارکشی غرفه‌ها، تصریح کرد: با توجه به وارد نشدن اداره کل میراث فرهنگی استان به گردشگری تالاب‌ها، اعتبار مورد نظر برای ساماندهی و توسعه گردشگری به فرمانداران اختصاص داده می‌شود تا بر اساس طرح تدوین شده توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان نسبت به ساماندهی اقدام کنند.
رئیس کارگروه تالاب‌های خوزستان تاکید کرد: نمی‌توان هورالعظیم را به خاطر نفت خشک کرد.
وی با تاکید بر رهاسازی آب در سومین مخزن هورالعظیم تا چند روز آینده افزود: شرکت نفت باید فعالیت‌هایش را متناسب با تالاب ادامه دهد و باید خود را با محدودیت‌های تالاب وفق دهد.
حجازی با بیان اینکه کار شرکت نفت در دریا دشوارتر است، تصریح کرد: شرکت نفت همانگونه که در دریا فعالیت می‌کند، در تالاب نیز کار کند و نیازی به خشک کردن تالاب نیست.
وی با اشاره به جلساتی که در مورد رهاسازی آب در مخازن تالاب هویزه برگزار شده، گفت: به شرکت نفت گفته شده که از پنج مخزن تالاب، آب در مخازن یک، دو و سه رها شود و آنها باید ارتفاع تاسیسات نفتی موجود در تالاب را افزایش دهند.
استاندار خوزستان افزود: قرار است مخازن چهار و پنج تالاب هویزه برای کار شرکت نفت و عملیات توسعه و اکتشاف خشک بماند.
وی همچنین با انتقاد از سازمان آب و برق خوزستان به دلیل باز کردن دریچه‌های تالاب به سمت کشور عراق تصریح کرد: فرماندار هویزه هر چه سریع‌تر نسبت به مسدود کردن دریچه‌های غربی تالاب و رهاسازی آب در مخزن شماره سه اقدام کند.
حجازی در ادامه هورالعظیم را مناسب توسعه گردشگری دفاع مقدس و حضور کاروان‌های راهیان نور دانست و گفت: ‌بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس نسبت به فضاسازی این منطقه برای سفر کاروان‌های راهیان نور اقدام کند.
مهم‌ترین مشکل هورالعظیم وجود میادین نفتی و حفاری‌های شرکت نفت در این تالاب است؛ البته مشکل نفت در این تالاب تنها به لوله‌های نفتی خلاصه نمی‌شود و مخازن نفتی، چاه‌های نفت و حفاری در این تالاب بسیار مشکل‌ساز است. یکی از مشکلات جدی ناشی از حفاری‌های نفت، کنده‌‌های حفاری است که بسیاری از مواد آلاینده از جمله فلزات سنگین، مواد معدنی و روغن‌ها را وارد تالاب می‌کند.
جاده‌های باقیمانده از زمان جنگ نیز هورالعظیم را به قطعات مختلف تقسیم کرده و در حال حاضر تالاب یک پارچه نیست و عملا به پنج مخزن تقسیم شده و هم اکنون فقط مخازن یک و دو پر آب و سه مخزن دیگر برای فعالیت‌های نفتی خشک شده‌اند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:52  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

مدیرکل محیط زیست خوزستان تاکید کرد:
قانونی شدن سند حفاظت از تالاب شادگان

خبرگزاری فارس: مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان بر قانونی و اجرایی شدن سند حفاظت از تالاب بین‌المللی شادگان تاکید کرد.

خبرگزاری فارس: قانونی شدن سند حفاظت از تالاب شادگان

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، تورج همتی ظهر امروز در کارگروه تالاب‌های استان با اشاره به تدوین طرح جامع حفاظت از تالاب بین‌المللی شادگان اظهار کرد: گام بعدی ایجاد ساز و کاری برای قانونمند کردن این سند است.
وی افزود: ایجاد ساز و کار اجرایی و تامین منابع مالی طرح جامع حفاظت از تالاب شادگان نیز ضروری است که باید راهکارهایی برای آن اتخاذ شود.
همتی با اشاره به فعالیت میادین نفتی در هورالعظیم عنوان کرد: بر اساس مصوبات شورای اشتغال قرار بود که آب در سومین مخزن این تالاب رهاسازی شود.
دبیر کارگروه تالاب‌های استان همچنین با اشاره به اختصاص بیش از 6 میلیون مترمکعب آب از رودخانه جراحی به پالایشگاه امیدیه گفت: این پروژه جزو پروژه‌هایی است که نیاز به ارزیابی زیست محیطی داشت که ارزیابی‌ها و کمیته‌های ملی و استانی مربوط به آن تشکیل شده‌اند و تامین آب از رودخانه جراحی برای این پالایشگاه نیز به تصویب وزارت نیرو رسیده است.
وی مشکلات کم‌آبی تالاب شادگان را یادآور شد و تصریح کرد: با توجه به اینکه رودخانه جراحی تامین‌کننده اصلی تالاب شادگان است، قطعا با اختصاص 6 میلیون مترمکعب آب مشکلات حادتری خواهد داشت به همین دلیل پیشنهاد شد که این موضوع در کارگروه استانی مطرح‌ تا برای تامین نیاز آبی تالاب چاره‌اندیشی شود.
به گفته وی، قرار است جهاد کشاورزی رویکرد اصراف در آبیاری را برای حل شدن مشکل آبی این حوزه تغییر دهد. چرا که بیش از 40 سال است که کشاورزی به صورت سنتی در کشور انجام می شود و رویکرد کشاورزی نوین و حفاظتی تا کنون عملی نشده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:50  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

نماینده ولی فقیه در خوزستان:
کنترل هواپیمایی جاسوسی برای آمریکا از رسوایی صحرای طبس بدتر بود

خبرگزاری فارس: نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: کنترل هواپیمای آمریکایی در ایران از رسوایی ماجرای صحرای طبس بدتر بوده است.

خبرگزاری فارس: کنترل هواپیمایی جاسوسی برای آمریکا از رسوایی صحرای طبس بدتر بود

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، آیت الله سید محمدعلی موسوی جزایری ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهرستان اهواز اظهار داشت: کنترل این هواپیمای جاسوسی پیروزی بزرگی از جانب خداوند متعال بود که سبب بهت و حیرت دشمن شد.
وی با اشاره به شکار هواپیمای جاسوسی آمریکا در صحرای طبس اظهار داشت: صحرای طبس طلسم عجیبی برای دشمن است که به محض ورود به آن گرفتار عذاب الهی می‌شوند.
 وی افزود: در حقیقت این مسئله تعبیر آیه «و من یتوکل علی الله فهو حسبه» و نیز «ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم» است.
نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به اتفاق افتادن این واقعه در صحرای طبس و با بیان این که صحرای طبس طلسم عجیبی برای دشمن است که به محض ورود به آن گرفتار عذاب الهی می‌شوند، تصریح کرد: این عذاب برای آمریکا از عذاب گذشته که اوایل انقلاب رخ داده بسیار شدیدتر بود و سبب رسوایی عجیب آن‌ها شد.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: عجیب‌تر از این مسئله ادعای رئیس جمهور آمریکا مبنی بر مذاکره با ایران جهت باز پس گیری است که بر این ادعا هیچ نامی جز بی حیایی نمی‌توان گذاشت.
امام جمعه اهواز با بیان این که آمریکا با نقض حریم هوایی جهت جاسوسی از ایران جرم بزرگی انجام داده است، تصریح کرد: طبق موازین بین‌المللی آمریکا به سبب این جرم باید مجازات شود.
موسوی جزایری همچنین با تبریک به سبب کشف میدان عظیم نفت و گاز در شمال ایران بیان داشت: تلاشگران ما پس از پنجاه سال تلاش مستمر و پیگیر توانستند این میدان عظیم را کشف کنند و سبب بی نیازی جمهوری اسلامی ایران در زمینه نفت و گاز و همچنین دستیابی به رتبه برتر جهان در تولید این دو ماده شوند.
وی کشف این میدان را لطف و فضلی بزرگ از سوی خداوند متعال خواند و افزود: ویژگی دیگر این موفقیت نقش آفرینی بسزا و مؤثر جوانان مومن و متدین خوزستانی در کشف میدان عظیم نفت و گاز است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:48  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

در پی حضور ماموران شهرداری اهواز؛
ممانعت هنرمندان از تخریب موزه هنرهای معاصر اهواز

خبرگزاری فارس: با تجمع هنرمندان، تخریب بخشی از ساختمان موزه هنرهای معاصر توسط شهرداری اهواز ناتمام ماند.

خبرگزاری فارس: ممانعت هنرمندان از تخریب موزه هنرهای معاصر اهواز

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، نیمه شب گذشته ماموران شهرداری منطقه یک اهواز، بخشی از ساختمان موزه هنرهای معاصر اهواز را تخریب کردند.
یکی از هنرمندان حاضر در این تجمع در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با اشاره به کمبود فرهنگسرا و مکان‌های فرهنگی در اهواز گفت: شهرداری اهواز به جز دو فرهنگسرا در حومه شهر، هیچگونه مکان فرهنگی و فرهنگسرا در شهر احداث نکرده است و به جای حمایت از مکان‌های فرهنگی سطح شهر به آنها تعرض می‌کند.
فرزاد موسوی با انتقاد از حضور شبانه ماموران شهرداری به این مکان فرهنگی اظهار داشت: این عمل تعرض به مکان فرهنگی است، در حالی که این مکان ها متعلق به تمام شهروندان و هنرمندان است و هیچ نهادی نباید به خود اجازه تعرض به مکان های فرهنگی یا تغییر کاربری آنها را بدهد.
رئیس موزه هنرهای معاصر اهواز نیز در این باره گفت: نیمه شب گذشته نیروی انتظامی و ماموران شهرداری اهواز بدون داشتن هیچ مجوزی، قسمتی از این موزه را تخریب کردند.
انوشیروان بهرامی با تاکید بر اینکه این ماموران هیچگونه حکمی برای تخریب نداشتند، افزود: درگیری کارمندان موزه و ارشاد با این ماموران و تجمع تعدادی از هنرمندان اهوازی باعث توقف عملیات تخریب شد.
وی اظهار داشت: در صورتی که شهرداری اهواز ادعایی نسبت به اقدامات اداره ارشاد در این محل دارد باید این مسئله در جلسات طرح و تایید شود و حضور ماموران به این شیوه نادرست است.
بهرامی تاکید کرد: محلی که در معرض تخریب شهرداری قرار گرفته طرح توسعه موزه است و جنب این محل فضایی به مساحت یک هزار مترمربع قرار است سالن اجتماعات و آمفی تئاتر در پنج طبقه ساخته شود و یک و نیم میلیارد تومان برای اجرای آن هزینه شده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ماموران گفتند برای تخریب باقی ساختمان دوباره مراجعه می‌کنند، موضوع از طریق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در حال پیگیری است.

* تخریب نکردیم؛ قصد زیباسازی داریم
شهر دار منطقه یک اهواز اما هر گونه درگیری با کارمندان موزه هنرهای معاصر را رد کرد و گفت:‌ درگیری به معنی زد و خورد و فحاشی است که این اتفاق بین دو گروه نیفتاد.
داوود دارابی توضیح داد: حدود هشت سال است که جاده ساحلی به سمت نادری، بین پل هشتم و موزه هنرهای معاصر زمین خالی بزرگی است که در مراحل ابتدایی ساخت قرار دارد، کنارگذر ساحل کارون که باید چشم انداز زیبا داشته باشد و ادعای شهرداری و خواست تمام شهروندان است، با فونداسیون و آرماتورهای زنگ زده و میکسرهای بسیار قدیمی در آن محل، چهره بسیار نازیبایی به خود گرفته است.
وی تصریح کرد: اداره فرهنگ و ارشاد دراین محل برنامه‌ای برای اجرا ندارد. ساخت و ساز در بستر و حریم کارون تخلف است و به نظر می آید ارشاد از قرار گرفتن این محل در حریم و بستر رودخانه کارون اطلاعی نداشته است که موزه را در این محل احداث کرده است.
دارابی تخریب ساختمان نیمه تمام را رد و تاکید کرد: شهرداری قصد دارد آرماتورها را خم کند و بدون اینکه آسیب و صدمه‌ای وارد کند، پس از ریختن خاک نرم آن محوطه را گل‌کاری کند.
وی افزود: ارشاد بعد از گرفتن مجوز ساخت و ساز در حریم کارون می‌تواند کارش را ادامه دهد، شهرداری هم خاک و گل‌کاری‌ها را برمی‌دارد.
شهردار منطقه یک اهواز ادعای تخریب بخشی از ساختمان در حال اجرا را فرافکنی مسئولان موزه دانست و گفت: امشب باز هم برای خم کردن باقی آرماتورها مراجعه می‌کنیم.
وی تصریح کرد: شهرداری برای زیباسازی نیازی به کسب اجازه و مجوز ندارد و برای تغییر هر جایی که حالت زشتی به شهر ببخشد ورود می‌کند. بارها به ارشاد در مورد نازیبایی این محل تذکر داده شده اما شهرداری نمی تواند 10 سال منتظر بماند و آن محل را به حال خود رها کند. مالک نیز نمی‌تواند مدعی شود که چرا شهرداری برای زیباسازی و گل‌کاری محل اقدام کرده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:44  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

شبکه العربیه مدعی شد :
«نوری المالکی» نخست وزیر عراق، در واشنگتن به «باراک اوباما» گفته است که وی بیش از این که نگران دخالت ایران، در عراق باشد ، عمدتا نگران تهدیدهایی است که از جانب ترکیه عراق را نشانه رفته است و عراق ترکیه را تهدیدی علیه حاکمیت ملی خود تلقی می کند
سرویس سیاست خارجی – نوری المالکی در واشنگتن به باراک اوباما گفته است که وی بیش از این که نگران دخالت ایران در عراق باشد ، عمدتا نگران تهدیدهایی است که از جانب ترکیه عراق را نشانه رفته است .

به گزارش «تابناک» ، نخست وزیر عراق در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» همچنین گفته است که ایران در زمان حضور نیروهای آمریکایی در عراق احساس می کرد که حضور این نیروها امنیت ملی این کشور را تهدید می کند ، اما اکنون با خروج این نیروها از عراق نگرانی ایرانیان نیز از بین رفته است و آنان دیگر دلیلی نمی بینند که نگران اوضاع عراق باشند .

نوری المالکی همچنین ادامه داده است که عراق با همه کشور ها از جمله با ایران ، آمریکا ، روسیه ، ترکیه  و حتی کشور های عربی که عراق را بایکوت کرده اند دوست است ، اما هنگامی که بحث حاکمیت ملی عراق در میان باشد و کشوری این حاکمیت را نقض کند باید منتظر  قطع رابطه با عراق باشد .

منظور نخست وزیر عراق از کشور عربی که عراق را بایکوت کرده و حاکمیت ملی این کشور را نقض کرده کشور عربستان است . این کشور از بدو استقرار دولت شیعی در عراق مواضع خصمانه ای علیه این کشور داشته و تا کنون هم سفارتخانه ای در عراق تاسیس نکرده است . مقامات این کشور در سال های گذشته به صراحت گفته بودند مبالغی بیش از پولی که در جنگ صدام علیه ایران به رئیس جمهور سابق عراق اهدا کرده بودند ، هزینه خواهند کرد تا دولت شیعی عراق را ساقط کند .

علاوه بر این تنها کشوری که در منطقه هراز گاهی مرزهای بین المللی را زیر پا می گذارد و به نقض حاکمیت ملی عراق می پردازد، ترکیه است که به بهانه تعقیب مخالفان خود، نیروهای نظامی اش را وارد خاک عراق می کند، لذا از دیدگاه نخست وزیر عراق کشوری که نیروهای نظامی خود را وارد خاک عراق می کند و حاکمیت ملی این کشور را نقض می کند ، تهدیدی جدی علیه این کشور تلقی می شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:33  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

کریستین ساینس مانیتور :
پس از گذشت چند روز از شکار هواپیمای آمریکایی چگونگی شکار این هواپیمای بدون سرنشین و جزئیات فنی به زمین نشاندن آن با کمترین خسارت ممکن منتشر شد؛ فرایند اصلی این نبرد بزرگ از دو قسمت تشکیل شده است.
کد خبر: ۲۱۰۸۸۳
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۰ - ۰۱:۴۲
سرویس بین الملل -  یک متخصص ایرانی توضیح داده است که هواپیمای بی سرنشین چگونه به سلامت در ایران فرود آمده است.

به گزارش «تابناک» ، به نقل از «کریستین ساینس مونیتور» این مهندس ایرانی گفته است که فرایند اصلی این نبرد بزرگ از دو قسمت تشکیل شده است. قطع ارتباط هواپیمای بدون سرنشین با مرکز کنترل آمریکایی آن که باعث می‌شود کنترل پهپاد آمریکایی به حالت خلبان خودکار بود اما مشکل آمریکاییها این بود که به علت دستکاری سیستم جی پی اس (GPS) پهپاد از سوی متخصصان ایرانی، گنج بزرگ آمریکاییها به جای نشستن در پایگاه اصلی خود در خاک افغانستان در ایران فرود آمده است.

متخصص ایرانی در گفتگو با این نشریه غربی گفته است که : ما توانستیم با استفاده از جمینگ(ارسال سیگنال تداخل کننده)، ارتباط پهپاد آمریکایی با متصدی کنترل آن را قطع کنیم و سپس با تغییر در GPS آن، پهپاد را در خاک خودمان به زمین نشاندیم.

از دید این مهندس ایرانی، استفاده از جمینگ، مغز هواپیمای آمریکایی را از آن گرفته است و نقطه ضعفی که از آن استفاده شده است، نفوذ در هدایت هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بوده است.

هر چند این خبر به روشن شدن زوایایی از این کار بزرگ نیروهای مسلح ایران کمک می‌کند. اما هنوز دو بخش از این ماجرا در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد. اول این که GPS پهپاد آمریکایی چگونه دستکاری شده است و ثانیا این که طرف ایرانی چگونه موفق به کشف این هواپیمای رادارگریز به محض ورود به خاک ایران شده است و برای آن دام پهن کرده است.

نفوذ در سیستم GPS چالشی بزرگ برای ارتش آمریکا خواهد بود که تا حد بسیار زیادی در هدایت موشکها، بمبها،  هواپیماها و سایر تجهیزات نظامی خود به آن وابسته است. ضمن این که کشف این هواپیمای بدون سرنشین رادارگریز آمریکایی نیز نشان‌دهنده تهدیدات بزرگی علیه دیگر پرنده‌های رادارگریز آمریکایی از جمله بمب افکن B-2 و هواپیمای جدید F-35 خواهد بود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:31  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

 

حوزه هنری نقش و جایگاه ادبیات استان خوزستان را بررسی كرد

جلسه بررسي نقش و جایگاه ادبیات استان خوزستان با حضور کمال شفیعی، مدیر آفرینش‌های ادبی و حسین زنجانی، مسؤول مرکز مطالعات ادبیات و پایداری اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنري کشور در حوزه هنري خوزستان تشكيل شد.به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا از خوزستان صادق عوض‌زاده، رييس حوزه هنري خوزستان، در اين جلسه يادآوری كرد: ادبیات در استان خوزستان سابقه‌ای به بلندای تاریخ دارد و هنرمندان این بخش توانسته‌اند با خدمات و تولید آثار بی‌بدیل و شایان ذکر در صفحه ادبی کشور به عرصه ظهور برسانند .او گفت: برپایی محافل و مجالس در بخش شعر و داستان را از وظایف خود می‌دانیم و لذا از آن جا که رسالت حوزه هنری تغیير گرایش از برپایی نشست‌ها و مراسم کلی و گذری به تولید محوری است بر آن هستیم که نشست‌ها و جلسات هفتگی که در پیدایش آثار نو قلم موفقیت چشم‌گیری نداشته به کارگاهای ادبیات با حضور اساتید و بزرگان شعر استان و کشور با سازوکاری مشخص تدوین و برگزار كنيم.همچنين کمال شفیعی، مدیر آفرینش‌های ادبی اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری گفت: با توجه به رسالت ادبیات در حوزه هنری بايد تمامی فعالیت‌ها در این بخش پیرامون پرورش استعدادهای درخشان و برگزاری کارگاه‌های تخصصی ویژه سنین 15 تا 30 سال باشد.شفیعی اظهار كرد: کارگاه‌های ادبی تعریف مخصوص به خود را دارند و به معنای برپایی محافل و نشست‌های هفتگی به صورت دوره‌ای و شعرگویی نیست بلکه گارگاه با حضور اساتید در چارچوب کلاس و تعریف و بیان دروس در ادبیات فارسی و آشناسازی هنرمندان با دستور زبان فارسی است. لذا ایجاب می‌کند هنرمندان مقاطع سنی به ویژه نوجوان و جوان مخاطب اصلی این کلاس‌ها باشند.حسین زنجانی، مسؤول مرکز مطالعات ادبیات و پایداری اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری، نیز در این جلسه گفت: حفظ خاطرات و جمع‌آوری تمامی اتفاقات بی‌بدیل دفاع مقدس و اهتمام جدی در خصوص پردازش به این امر و واگویی آن‌ها به عنوان اصلی‌ترین رسالت حوزه هنری در بخش ادبیات می‌باشد و با توجه به محوریت خوزستان در دفاع مقدس از همه هنرمندان انتظار می‌رود بیش از پیش در انجام این امر اهتمام بورزند.گفتني است مدیران ادبیات اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری در مرکز ادبیات و پایداری آبادان و حوزه هنری مرکز آبادان حضور یافتند و از آخرین اقدامات و فعالیت‌های آن مرکز از نزدیک ديدن كردند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:9  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

مدير كل ميراث فرهنگی خوزستان از تازه‌ترين تلاش‌ها برای ثبت جهانی شوش گفت

 

مدير كل سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خوزستان تاكيد كرد: ثبت جهاني شوش يك روند طولاني است و ما از 10 گام اين راه طولاني نزديك به پنج گامش را برداشته‌ايم.

 پرويز پورفرخي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‌ در خوزستان يادآوری كرد: سال گذشته براي نخستين بار كار ثبت جهاني شوش را پيگيري كرديم و حدود 30 اثر از شوش را در نوبت ثبت داريم اما چون بعضي از موضوعات كوچك هستند و شاخه و برگ ندارند ممكن است سريع‌تر به نتيجه برسند.

 وي ادامه داد: شوش تقريبا يك ساختار كامل باستاني است و دشتي است كه از ديرباز زندگي انسان در آن شكل گرفته چون از پيش از تاريخ تاكنون مسكوني بوده و در هيچ جاي ديگر چنين نمونه‌اي وجود ندارد.

 پورفرخي گفت: از آن جا كه شوش حدفاصل بين جلگه و دشت بوده مركز تمدن و پايتخت سياسي چند سلسله بزرگ محسوب مي‌شد و همين امر باعث مي‌شود كه كار پژوهشي آن حدود سه تا چهار سال طول بكشد.

 مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خوزستان گفت: ما تقريبا 90 درصد پرونده شوش را به لحاظ مطالعات پايه، تعيين حريم، تركيب و دسته‌بندي مطالعات همچنين تهيه بانك‌هاي اطلاعاتي مربوط به عرصه‌هاي شوش، توليد شرح كار براي خواناسازي عناصر اصلي عرصه شوش و اولويت‌بندي اجرايي آن‌ها انجام داده‌ايم. او افزود: علاوه بر آن توليد طرح‌هاي مقدماتي تشكيل گروه برنامه‌ريزي، تشكيل جلسه با معاونت سياسي ـ اجتماعي استانداري و مسؤولان محلي در اين خصوص انجام شده است. پورفرخي بيان كرد: اين پرونده طي سال‌هاي 89 و 90 اجرايي شد و در حال حاضر هم بخشي از بودجه مورد نياز ما در حال عملياتي شدن است. يعني طي ماه آينده به دست‌مان مي‌رسد تا ما عمليات اجرايي محوطه‌هاي درون عرصه‌اي را آغاز كنيم كه هر كدام را به تفكيك به زمان خودش به رسانه‌ها اعلام مي‌كنيم. وي گفت: ما عمليات اجرايي را در سال 90 بر اساس اولويت‌ها آغاز كرديم و موازي با آن عمليات تكميل پرونده را هم دنبال مي‌كنيم تا نوبت ما در اولويت قرار بگيرد.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:5  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

دستگیری جاعلان بیمه نامه خودرو در دزفول

اهواز - خبرگزاری مهر: فرمانده انتظامی شهرستان دزفول از دستگیری کارکنان تعدادی از دفاتر نمایندگی بیمه که با جعل بیمه نامه خودرو اقدام به کلاهبرداری می کردند، توسط ماموران پلیس آگاهی خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، ایرج نادبی زاده اظهار کرد: ماموران پلیس آگاهی شهرستان دزفول در پی دریافت خبر مبنی بر جعل بیمه نامه خودرو توسط یکی از دفاتر نمایندگی بیمه، موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.وی افزود: ماموران پلیس پس از انجام اقدامات پلیسی و اطلاعاتی احدی از کارمندان یکی از دفاتر نمایندگی بیمه را که در امر تهیه و جعل بیمه نامه  شخص ثالث خودروهای فاقد بیمه فعالیت می کرد، شناسایی و دستگیر کردند.فرمانده انتظامی شهرستان دزفول تصریح کرد: ماموران پلیس در بازرسی از منزل و محل کار وی چندین برگ اسناد و مدارک جعلی از جمله 33 فقره بیمه نامه های شخص ثالث مربوط به چندین نمایندگی بیمه را کشف کردند.نادبی زاده با اشاره دستگیری هفت نفر از کارمندان دفاتر نمایندگیهای مختلف، عنوان کرد: دستگیرشدگان پس از اعتراف به بزه انتسابی با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:4  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

جلسه مجمع نمایندگان خوزستان با لاریجانی برگزار شد

اهواز - خبرگزاری مهر: نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز دوشنبه مجمع نمایندگان مردم خوزستان در مجلس با علی لاریجانی به منظور بررسی بودجه استان در سال آینده جلسه ای برگزار کرد. سید شریف حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: خوزستان مشکلات عدیده ای دارد که جا داشت در گفتگو با رئیس مجلس شورای اسلامی بازگو شوند تا برای رفع و جبران آنها در بودجه سال آینده مورد توجه و اهتمام جدی قرار گیرند.وی تصریح کرد: مجمع نمایندگان استان خوزستان در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی نشستهای متعددی را با علی لاریجانی رئیس مجلس برگزار کرده و نشست امروز  هم در ادامه این نشستهاست.نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی افزود: لاریجانی همکاری بسیار خوبی را با مجمع نمایندگان استان خوزستان دارد و در سفری که وی چندی پیش به استان خوزستان داشت مطالبی مطرح شد که باید این مسائل پیگیری و در بودجه سال آینده لحاظ شود.وی با بیان اینکه در نشست امروز مسائل به صورت دقیق و عملیاتی لحاظ شد، ادامه داد: نشست امروز با حضور سیدجعفر حجازی استاندار خوزستان برگزار و نکات لازم در این خصوص به دولت می شود.حسینی افزود: در نشست امروز مشکلات پدیده گرد و غبار، انتقال آب رودخانه های استان به سایر استانها و اشتغال غیر بومیها در صنایع پتروشیمی مطرح شد.این عضو کمیسیون صنایع تاکید کرد: در نشست امروز درباره بودجه طرحهای ملی نفت هم بحث و تبادل نظر شد و همچنین آسیبها و تخریبهایی که صنعت نفت به خوزستان وارد کرده مثل ایجاد آلودگی، تخریب جاده ها، منازل و منابع طبیعی مورد بحث قرار گرفت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:2  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

گزارش مشرق از سناريوهاي تازه غرب در قبال سوریه؛
فروکش کردن تظاهرات و اعتراضات مردمي در چند هفته اخير در سوريه باعث شده تا غرب اين راهبرد را که از طريق برانگيختن مردم سوريه مي تواند رئيس جمهور اين کشور را ساقط کند، کنار بگذارد.
به گزارش گروه بين الملل مشرق، حضور مردم سوريه در کنار دولت اين کشور و گرايش هاي ضدصهيونيستي مردم سوريه از يک سو و روشنگري هاي رسانه هاي اين کشور در زمينه وابستگي هاي خارجي مخالفان دولت و همچنين وعده هاي بشار اسد در زمينه آغاز اصلاحات واقعي در اين کشور باعث شد که دامنه اعتراضات اصلاح طلبانه مردم روز به روز کاسته شده و مخالفان خارجي براي ادامه آن چيزي که انقلاب در سوريه مي دانند، تنها گزينه پيش رو را اقدامات نظامي و ايجاد ناامني در سوريه بدانند.
 
اما در هفته هاي اخير با محاصره شدن شورشيان در سه شهر حمص، حماة و اِدلِب گزينه درگيري هاي مسلحانه و ترورهاي داخلي در سوريه نيز ناکارآمدي خود را نشان داد، بويژه اينکه ارتش و نيروهاي امنيتي سوريه ثابت کردند که حامي دولت اين کشور هستند و در سختي ها و ناآرامي ها دست از حمايت از دولت بشار اسد بر نمي دارند.
 
با اين حال، همزمان گزينه تهديد به عمليات نظامي خارجي عليه سوريه نيز مطرح شد؛ کشورهاي ترکيه، قطر و عربستان سعودي به همراه ساير اعضاي پيمان آتلانتيک شمالي از جمله طرف هايي بودند که در اين عرصه وارد رويارويي تبليغاتي با سوريه شدند. در مقابل سوريه نيز مجموعه اقداماتي را بويژه در مرزهاي ترکيه انجام داد که باعث کاسته شدن از لحن تند غرب عليه اين کشور شد.
 
 
متغيراتي که به سود اسد تمام شد
يکي از اين اقدامات، آغاز عمليات "فروپاشي توهم" و آماده باش کامل نيروهاي نظامي و ماشين جنگي و موشک هاي اين کشور در طول مرزهاي شمالي با ترکيه بود. از سوي ديگر سوريه موفق شده بود موافقت اردن را در استفاده نشدن از مرزهاي اين کشور در حمله نظامي احتمالي جلب کند و از مرزهاي آن آسوده شود. اعزام کشتي هاي جنگي روسيه به بندر طرطوس در سوريه از ديگر متغيراتي بود که در روند تحولات نظامي در منطقه تأثير داشت. روسيه نيز به علت اينکه بنا به دلايل متعدد، استقرار حاکميت اسد در سوريه را در راستاي منافع خود مي داند، براي جلوگيري از حمله احتمالي غرب به اين کشور، دمشق را با سامانه موشکي پيشرفته اس300 مجهز کرد.
 
مجموعه اين اقدامات، لحن تند غرب در تهديدات نظامي عليه سوريه را کاهش داد اما اقدامات اين محور در راستاي افزايش عرصه هاي تقابل با دمشق متوقف نشد؛ ارتباط با گروه هاي سلفي و استفاده از اين محور افراط گرا يکي از نقشه هاي راهبردي بود که علاوه بر اينکه به عنوان سياست آمريکا در تقابل با خيزش هاي اسلامي در کشورهاي ديکتاتوري مورد استفاده قرار گرفت، در سوريه نيز به عنوان شاه کليد دخالت نظامي در اين کشور مطرح شد. آمريکايي ها پيشتر تجربه همکاري با جريان هاي راديکال سلفي و مسلح کردن آنها را در کوله بار تجربيات سياست خارجي خود دارند.
 
 آمريکا و نيروهاي ناتو بخوبي مي دانند که اولاً مداخله نظامي در سوريه هزينه دارد و به سادگي ليبي هم نخواهد بود؛ ثانياً با مخالفت مردم سوريه همراه خواهد بود و ثالثاً با مخالفت گسترده کشورهاي مختلف در دنيا از جمله روسيه و چين مواجه خواهد شد، لذا بهترين کار بهره گيري از تروريست هاي القاعده است، همان گروهي که اخيراً به اذعان مقامات آمريکايي به منابع خوبي از تسليحات قذافي در ليبي دست يافته اند.
 
 
سلفي ها بهترين دستاويز غرب عليه اسد
هادي مجيدي، تحليلگر مسائل راهبردي منطقه در اين زمينه معتقد است که آمريکا و غرب از همان ابتدا از سلفي ها به عنوان پياده نظام طرح هاي براندازانه خود در سوريه استفاده کردند؛ در وهله اول آنها از جماعت سلفي اخوان المسلمين سوريه کار را شروع کردند و بعد از آن نيز سلفي هاي کشورهاي ديگر را در اطراف سوريه مستقر کردند تا از آنها براي ايجاد درگيري و ناامني در سوريه استفاده کنند و در مواقع لزوم آنها را در زمان جنگ احتمالي به داخل خاک سوريه هدايت کنند که محوريت اين جريان در منطقه نيز در دست بندر بن سلطان قرار دارد و او هدايت اين بخش از طرح هاي غرب را بر عهده دارد.
 
به اين ترتيب سناريويي که از روزهاي اول آغاز ناآرامي هاي سوريه به عنوان معجوني تلخ براي به خيابان کشاندن مردم استفاده شده بود، بار ديگر در عرصه خارجي از طريق تحريک سلفي ها و گروهک هاي تروريستي بين المللي عليه سوريه تقويت شد تا شايد بتواند اهداف غرب را در سوريه پياده کند. اين در حالي بود که تجربه استفاده از سلفي ها در تشکيل شوراي ملي سوريه براي براندازي نظام داخلي اين کشور با افزايش اختلافات در ميان مخالفان خارج نشين شکست خورده بود.
 
 
ترفند تبليغاتي غرب در مورد انتقال بلحاج به ترکيه
روزنامه «کراسنايا زويوزدا» روسيه بتازگي فاش کرد که غرب در راستاي فشار فزاينده به سوريه "عبدالحکيم بلحاج" فرمانده سابق نيروهاي نظامي در ليبي و از اعضاي سازمان تروريستي القاعده را به ترکيه منتقل کرده است تا نخستين حملات زميني به سوريه را آغاز کند.
 
ناظران پيش‌بيني کردند که حمله اول را گردان شبه نظاميان بلحاج که با نام مستعار "سليم العواني" فعاليت مي کند، انجام خواهند داد، اين گردان ها شامل 700 شبه نظامي جنگجوست که اکنون در مرز ترکيه با سوريه مستقر شده‌اند و به انتظار لحظه آغاز حمله به فرماندهي "عبدالحكيم بلحاج" هستند که اين تحرکات البته بصورت محرمانه انجام مي شود.
 
هادي مجيدي، کارشناس مسائل استراتژيک خاورميانه البته در اين زمينه نظر ديگري دارد. او معتقد است که انتشار اخباري در مورد حضور عبدالحکيم بلحاج و تيم 700نفره از سلفي هاي ليبي در ترکيه و استقرار آنها در مرزهاي سوريه واقعيت ندارد.
 
 وي گفت که ليبرال ها و جريان هاي وابسته به غرب در حاکميت ليبي بعد از سقوط "معمر القذافي" با توجه به موفقيت جريان هاي اسلامگرا در انتخابات کشورهاي ديگر انقلابي طرحي را براي کنار گذاشتن سلفي هاي ليبي از عرصه سياسي اين کشور مطرح کردند تا بتوانند برنامه هاي خود را آزادانه در اين کشور اجرا کنند که در همين راستا پيشنهاد اعزام بلحاج به ترکيه به همراه صدها مبارز ديگر از نيروهاي سلفي مطرح شد اما اين اتفاق نيفتاد و شايد به علت رد کردن اين پيشنهاد از سوي بلحاج بود که دو روز پيش، وي به بهانه داشتن گذرنامه جعلي بازداشت شد.
 
اين تحليلگر مسائل منطقه ادامه داد: از سوي ديگر، غرب با ايجاد اين فضاي رواني سعي کرد اين گونه القاء کند که همه چيز براي حمله به سوريه آماده است و پادگان هاي سلفي ها در ترکيه نيز فعال شده است زيرا آنها با طرح اين مسأله به دنبال اين بودند که از سويي گروه هاي بيشتري از مردم و سلفي هاي سوريه از صفوف دولت سوريه جدا شوند و از سوي ديگر، فضاي تبليغاتي منطقه نيز در جهت منافع غرب باشد اما واقعيت اين است که تمام برنامه هاي نظامي غرب و حمله همه جانبه به سوريه منتفي شده است.
 
عبدالحکيم بلحاج کيست؟
عبدالحكيم بلحاج"عبدالحليم الخويلدي بلحاج" متولد منطقه "سوق الجمعه" در طرابلس است. او برادر "ابو يحيي الليبي"، نفر دوم القاعده است و در جريان فعاليت هاي مبارزاتي خود با نام هاي مستعار "عبدالله الصادق" و "سليم العواني" فعاليت مي کرده است. وي فعاليت سياسي خود را هنگامي که دانشجوي مهندسي بود آغاز کرد و بعد از پايان تحصيلات خود در سال 1966 ميلادي به عنوان رهبر گروه موسوم به "جهاد اسلامي ليبي" به همراه جمعي از مبارزان ليبيايي به افغانستان رفت و به مقابله با ارتش سرخ شوروي پرداخت.
 
در سال 1990 ميلادي، بلحاج به ليبي باز گشت و در بنغازي به هدايت سازمان جهاد  اسلامي ليبي پرداخت. اعضاي گروه تحت فرماندهي بلحاج بعد از اجراي سه طرح ترور ناکام براي از بين بردن قذافي مجبور به خروج از کشور شدند.
 
بلحاج در سال 2004 ميلادي، هنگامي که قصد داشت مالزي را به مقصد سودان ترک کند دستگير شد و به زندان ابوسليم در ليبي منتقل گشت. بلحاج بعدها ارتباطاتي با "سيف الاسلام قذافي" پسر سرهنگ قذافي پيدا کرد، ارتباطاتي که سيف الاسلام نيز بعد از دستگيري به دست انقلابيون ليبي از آن خبر داد اما محتواي کامل اين اطلاعات هرگز به صورت کامل فاش نشد.
 
بلحاج در پي همين رابطه در پروژه اي موسوم به "بازگرداندن تروريست ها به جامعه" که تحت هدايت "سيف الاسلام" و دو تن از اعضاي سابق القاعده به نام  هاي "بن عثمان" و "علي صلابي" هدايت مي شد، به همراه جمعي از اعضاي سازمان جهاد اسلامي ليبي در سال 2010 ميلادي، آزاد شد.
 
با آغاز انقلاب مردمي ليبي نام بلحاج به عنوان يکي از دو نماينده جريان هاي اسلام گرا در شوراي انتقالي ليبي مطرح شد و به زودي پس از قتل مشکوک ژنرال يونس وزير کشور سابق قذافي که به انقلابيون پيوسته بود، به سمت فرماندهي نيروهاي ميداني انقلابيون ليبي منصوب شد.
 
"نعمان بن عثمان" از اعضاي سابق جهاد اسلامي ليبي که هم اکنون به عنوان پژوهشگر ارشد انديشکده "کويليام" انگلستان مشغول فعاليت است و زماني را با بلحاج همرزم بوده در يادداشتي پيرامون سوابق بلحاج مي نويسد: "بلحاج از اعضاي فعال شبکه القاعده بود. وي در سال 2004 ميلادي در عملياتي مشترک توسط MI6 و سازمان سيا در مالزي دستگير شد و مدتي در بانکوک در زندان هاي مخفي سيا بازداشت بود و شکنجه شد."
 
 
سوريه عرصه چند وجهي تقابل اردوگاه شرق و غرب
روند حوادث در منطقه به گونه اي است که سلفي هاي مستقر در ترکيه را مي توان محور و ابزار اجراي سياست هاي خصمانه غرب عليه سوريه دانست، اين محور البته با کمک هاي لوجستيک کشورهايي نظير ترکيه، قطر و عربستان سعودي مبارزات خود را در راستاي منافع غرب و دشمن صهيونيستي براي براندازي حلقه مياني محور مقاومت در منطقه آغاز کرده اند.
 
بر اساس تحولات کنوني منطقه پيش بيني مي شود که سناريوي آينده غرب عليه دولت بشار اسد اين خواهد بود که رهبران اپوزيسيون، رده هاي مياني ارتش سوريه را به خروج از بدنه نيروهاي مسلح تشويق کنند. اين نيروها هم اکنون تحت عنوان ارتش آزاد سوريه در چند گردان پياده در مناطق انطاکيه و اسکندرون در جنوب شرقي ترکيه سازماندهي شده اند و فرماندهي آنان را سرهنگ "رياض موسي الاسعد" به عهده دارد.
 
البته بايد توجه داشت که ليبي تفاوت هاي اساسي با سوريه دارد و اين موضوع بر کسي پوشيده نيست، محبوبيت دولت مردمي سوريه در ميان گروه هاي مختلف اين کشور يکي از اين تفاوت هاست. غرب يقين دارد که وارد شدن در درگيري نظامي عليه سوريه مي تواند تمام گروه هاي داخلي اين کشور حتي بخشي از مخالفان داخلي را دور نظام سوريه جمع کرده و وحدت و همبستگي آنها را براي مقابله با دشمن خارجي تقويت خواهد کرد.
 
از سوي ديگر اوضاع سوريه به علت داشتن مرز مشترک با فلسطين اشغالي از حساسيت بالايي برخوردار است و بروز هرج ومرج در اين کشور، تأثيرات خود را بر فلسطين اشغالي باقي خواهد گذاشت لذا همه تحرکات سياسي و نظامي با احتياط کامل انجام خواهد شد بنابراين آمريکا و غرب با استفاده از اهرم هاي سياسي، مالي، اقتصادي و رسانه اي عليه دولت بشار اسد عمل مي کنند. در عين حال ترکيه، قطر، عربستان و گروه 14مارس به سرکردگي "سعد الحريري" نخست وزير سابق لبنان به عنوان پياده نظام آمريکا و غرب درمنطقه، همه امکانات نظامي، مالي واطلاع رساني خود را براي سرنگوني دولت سوريه به کار گرفته اند. اين در حالي است که ايران، روسيه و چين از تمام توان خود براي خنثي کردن تحرکات آمريکا وغرب عليه دولت سوريه استفاده مي کنند.
 
 
شکست طرح امنيتي براندازي اسد
هادي مجيدي در ادامه گفت وگوي خود با مشرق در تبيين علل پايان طرح هاي غرب براي براندازي دولت بشار اسد در دمشق گفت: ترکيه و ناتو رسماً اعلام کرده اند که برنامه اي براي حمله به سوريه ندارند؛ شايد بتوان گفت که تهديدات بشار اسد براي ايجاد جنگ تمام عيار در منطقه و اعزام ناوهاي جنگي روسيه به سواحل سوريه و همچنين عمليات سوريه براي آماده باش نيروهاي خود در مرزهاي ترکيه عواملي بود که ايده حمله نظامي به سوريه را از رده خارج کرد.
 
وي براي تأکيد بر اينکه روند جريان براندازي سوريه به پايان رسيده، گفت که درخواست آمريکا و ديگر کشورهاي غربي براي بازگرداندن سفراي خود به دمشق دليل روشني در اين زمينه است، اظهارات اخير اردوغان در مورد اينکه ترکيه هيچ برنامه اي براي حمله به سوريه ندارد نيز پرده دوم پايان اين جريان است؛ از سوي ديگر کشورهاي عربي نيز از مواضع خود در تحريم سوريه عقب نشسته اند و در حال حاضر دست به دامن عراق شده اند تا به عنوان ميانجي ميان دولت سوريه و معارضه وارد عمل شود، اين در حالي است که عراق نيز اعلام کرده در صورت تمايل دمشق ميانجي گري در اين زمينه را قبول خواهد کرد.
 
اين تحليلگر مسائل خاورميانه در ادامه تصريح کرد: تمام اين دلايل، نشان مي دهد که پرونده سوريه به عنوان يک طرح امنيتي براي براندازي نظام حاکم اين کشور به پايان رسيده و دشمنان آن، اکنون به دنبال چانه زني سياسي براي پايان دادن آبرومندانه به موضع گيري هاي خود در قبال سوريه هستند.
 
 
سناريوي غرب براي تعامل با سوريه در مرحله آينده
مجيدي تأکيد کرد که با رد شدن طرح حمله نظامي به سوريه غرب در دوره کنوني به دنبال اين است که ناامني هاي مقطعي و حملات تروريستي در سوريه را با کمک همين سلفي ها دنبال کند؛ اتحاديه عرب نيز اکنون در همين مسير وارد شده است اما اوضاع سوريه نشان مي دهد که عمليات پاکسازي که هفته گذشته در منطقه حمص که مهم ترين منطقه استقرار نيروهاي سلفي مخالف دولت سوريه بود، موفقيت زيادي داشت و همچنين قرار است عمليات پاکسازي نهايي اين مناطق نيز اين هفته انجام شود تا شبکه هاي تروريستي و مسلح سلفي به صورت کامل از بين بروند.
 
اين کارشناس مسائل منطقه به ترس ترکيه از برگه هاي نفوذ دمشق در اين کشور اشاره کرده و گفت که بشار تهديد کرده بود که هنوز برگه هاي خود را در ترکيه فعال نکرده است، با اين حال بخشي از اين تحرکات مربوط به سازمان تروريستي پ.ک.ک بود که با تشديد فعاليت هاي خود ضربات محکمي به ارتش ترکيه وارد کرد. تظاهرات روز عاشورا که از جنبه مذهبي به عرصه سياسي وارد شد نيز در همين راستا بود و مردم ترکيه در اين تظاهرات باشکوه، سياست هاي دولت در تعامل با مسايل منطقه اي را محکوم کردند.
 
مجيدي تصريح کرد: با به بن بست رسيدن تمام اين برنامه ها غرب اکنون در مرحله اي قرار دارد که مي خواهد تعامل با سوريه را از سر بگيرد، به همين علت است که آمريکا، انگليس و ديگر کشورهاي غربي به دنبال بازگرداندن سفير خود به سوريه هستند؛ البته اقدامات تخريبي مقطعي همچنان در دستور کار غرب قرار خواهد داشت اما پروژه امنيتي تحريم، حمله، ايجاد انشعاب و جنگ داخلي در سوريه به پايان رسيده و سوريه اکنون نسبت به اين کشورها در موضع قدرت قرار دارد.
 
نمود اين تحليل را مي توان در سخنان بشار اسد در جمع جوانان سوريه در کاخ الشعب ديد که کشورش را پيروز توطئه کنوني در کشورش دانست و ضمن هشدار به توطئه‌هاي آمريکا تأکيد کرد که سران عرب از اقدامات خود عليه سوريه پشيمان مي‌شوند.
 
بشار اسد در اين سخنان با اشاره به سران عرب گفت: برادران عربي که عليه ما توطئه مي‌کنند، خواهيد ديد که پس از بحران به دمشق خواهند آمد تا از آنچه از آنان سر زده عذرخواهي کنند.
 
اکنون با تضعيف نقش غرب و ناتو، به نظر مي رسد سرمايه گذاري آمريکا بر روي اختلاف افکني داخلي در سوريه از يک سو و پررنگ کردن نقش اردن به عنوان همسايه محوري سوريه و آلت دست رژيم صهيونيستي از سوي ديگر در حال پيشبرد است و بايد در انتظار اعلام موفقيت و به احتمال بيشتر، شکست اين توطئه تازه بود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:0  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار برگزیده

احتمال منع تردد برای خودروهاي تک سرنشين
رئيس پليس راهور تهران گفت: اعمال ممنوعيت تردد براي خودروهاي تک سرنشين در تهران همزمان با آلودگي هوا نيازمند طرح و تصويب توسط مراجع قانوني است.

هزینه اجرای روکش جدید میدان انقلاب

طراح میدان انقلاب تأکید کرد: برای سازه، رینگ بیرونی، داخلی، آجرکاری، فضای سبز و زنجیر کشی دور میدان حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه صرف شده بود.
وی با اشاره به اینکه نمی‌دانم دقیقا برنامه آنها در این سازه چیست؟ گفت: در هر صورت اگر بخواهند روکش انجام دهند باید حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان برای آن هزینه شود.

مرد شيشه‌اي گلوي پدرش را بريد+عکس

مرد شيشه‌اي كه قصد داشت همسر، فرزند و پدر خودش را به قتل برساند هر سه را هدف ضربات چاقو قرار داد اما همسر و پسرش از خطر مرگ گريختند.

حمله صهیونیست‌های تندرو به مرز اردن
رسانه های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که ده‏ها تن از جوانان تندرو صهیونیست در اعترا ض به نقش اردن درمساله پل باب المغاربه در قدس شرقی، با حمله به مرز اردن با سرزمین های اشغالی، به تخریب دیوار مرز پرداختند.

احمدی‌نژاد وارد پایتخت طبیعت ایران شد
رئیس جمهور و هیئت دولت برای انجام چهارمین دوره از سفرهای استانی وارد یاسوج پایتخت طبیعت ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد شدند.

کاریکاتور/ حبس مدير عامل در دستشويي

تعدادي از کارگران يکي از کارخانه هاي نساجي در شمال کشور براي مطالبه حقوق عقب افتاده خود مديرعامل کارخانه را در دستشويي حبس کرده و اعلام کردند که تا دريافت مطالبات معوقه خود، اين فرد را آزاد نخواهند کرد.

انتقاد از "شعبان‌بی‌مخ" خواندن نمایندگان
نماینده سمیرم در خانه ملت نسبت به اظهارات علی مطهری نماینده تهران در "شعبان بی‌مخ" خواندن برخی نمایندگان انتقاد کرد.

دارایی‌های‌خیالی‌سردارفیروزآبادی‌هم‌مسدود‌شد
رادیوفردا نوشت: وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه حسن فیروز آبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، و عبدالله عراقی، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران را مورد تحریم قرار داده است. آمریکا می گوید، این افراد را در راستای حمایت از خواسته های مردم ایران برای برقراری عدالت تحریم کرده است!

شکایت استانداری تهران از پیمانکار استانداری

استانداری تهران وقوع حادثه خودکشی در ساختمان جدید خود را متوجه پیمانکارش قدیمش دانست و اعلام کرد که از مسببین این حادثه شکایت کرده است.

جدی‌ترین گزینه سیاسی مدیریت فوتبال
علی سعیدلو می گوید اصلا بعید نیست که کاندیدای فدراسیون فوتبال شود.

لغو حاکمیت حزب بعث در سوریه

کمیته ۲۸ نفره اصلاح قانون اساسی سوریه در ادامه اصلاحات خود تعیین کرد که اسلام باید دین رئیس جمهور و مدت ریاست وی هفت سال باشد ضمن اینکه ماده هشتم (حاکمیت حزب بعث) لغو می‌شود.

مشاعره هاشمی و شهریار در سال 63+دستخط
مرحوم استاد شهریار در سال ۶۳ شعری را با عنوان «پای خطبه‌های رفسنجانی» برای آیت‌الله هاشمی فرستادند که ایشان نیز در پاسخ شعری را به نام «پارسی گوی ترک سهند و خزر » را به پاس قدردانی تقدیم ایشان نمود.

كارت هوشمند جایگزین دفترچه بیمه می شود

مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی گفت: كارت هوشمند سلامت از سال آینده به تدریج جایگزین دفترچه بیمه می شود.

حکایت مسلمان شدن مانکن آمریکایی
اخیرا سارا بوکر، هنر پیشه، مدل و مانکن تازه مسلمان آمریکایی، توضیحاتی را درباره خود ارائه داده است. وی در گفتگویی علت مسلمان شدنش را اینگونه بیان می کند: در مورد یک روز من با قرآن، کتابی که در غرب بطور منفی کلیشه ای معرفی شده است برخورد کردم. در ابتدا سبک و نحوه برخورد قرآن مرا تحت تاثیر قرار داد، و سپس نگاه آن به هستی، زندگی، آفرینش، و ارتباط میان خالق و مخلوق مرا به شگفتی آورد. من قرآن را خطابه ای مملو از بصیرت و بینش برای قلب و روح، بدون نیاز به هیچ مترجم (مفسر) و کشیشی یافتم.

پشت‌صحنه سناریوی سقوط پهپادآمریکایی‌درکنیا

یک مقام آگاه نظامی با اشاره به انتشار خبر سقوط یک فروند پهپاد آمریکایی در کنیا گفت:این خبر را اولین بار خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس منتشر کرد و به سرعت توسط سایر رسانه های غربی پوشش داده شد. این در حالی است که خبر شکار پهپاد آمریکایی توسط نیروهای دفاعی ایران تا زمانی که فیلم آن از تلویزیون ما منتشر شد ، در سانسور مطلق بود و رسانه های غربی اشاره چندانی به آن نمی کردند.

صدای انقلاب عربستان به شاه سعودی رسید

در زمانی که موج گرانی در عربستان بزرگ‌تر شده و اعتراض بسیاری از مردم بویژه قشر دانشگاهی را برانگیخته است، عبدالله بن عبدالعزیز روز گذشته به اصلاح کابینه این کشور اقدام کرد و وزرا و مسئولان وزراتخانه‌های حج، تجارت و صنعت، خدمات مدنی، اقتصاد و برنامه‌ریزی را به همراه رئیس موسسه پول تغییر داد.

دردسر«ایربگ»برای فرزندان معاون احمدی‌نژاد
با گذشت یک ماه از تصادف شدید فرزندان معاون پارلمانی رییس جمهور  که جراحت شدید یکی از آنها را در پی داشت پیگیریها نشان می دهد که عمل نکردن کیسه هوای این خودرو باعث صدمات جدی به سرنشینان جلوی خودرو گردیده است.

رئیس‌جمهور پاکستان فرار کرد
«ایندیپندنت» نوشته است: آصف علی زرداری برای معالجه بیماری خود به دوبی رفته است و پس از آن برای استراحت به نیویورک خواهد رفت.

سرگردانی سفیر اسرائیل در قاهره+سند

علت خودداری مردم مصر از اجاره دادن یا فروش املاکشان به رژیم صهیونیستی برای احداث سفارت، سفیر این رژیم در قاهره سرگردان است.

سومین حیوان پایتخت به دام افتاد+عکس
ساکنان ساختمان 2 طبقه روز گذشته هنگامی که با قلاده روباهی که در انباری ساختمان در طبقه همکف پنهان شده بود، روبرو شدند از آتش نشانی کمک خواستند.

اوباما به میدان التحریر می رود
منابع آگاه از سفر رئیس جمهور آمریکا به مصر در آینده ای نزدیک و دیدار وی با رهبران اخوان المسلمین خبر دادند.

واحدی: رابط سران جنبش با پهلوی نیستم
مجتبی واحدی سردبیر سابق و لندن نشین روزنامه آفتاب یزد در واکنش به انتشار مصاحبه ای که وی را واسطه ارتباط یکی از سران فتنه با پسر شاه معدوم اعلام کرده بود انواع اتهامات را به منتشرکنندگان این خبر نسبت داد.

عکس/ فیروز کریمی بدون شرح!


کیهان: وزارت ورزش را تعطیل کنید
پیشنهاد می‌کنم با یک اقدام انقلابی در وزارتخانه ورزش را ببندید و هزینه آن را صرف جهاد اقتصادی کنید تا زمانی که اقتصاد اول دنیا شویم و فقر و بیکاری ریشه‌کن شود و پس از آن اقدام به بازگشایی در این وزارتخانه کنید و هر کس هم اهل ورزش است به پیاده روی، کوهنوردی و بپردازد.

آزادی جاسوسان کویتی با یک تماس

خبرگزاری کویت اعلام کرد که ایران قصد دارد به زودی دو تن از شهروندان کویتی که از یک ماه پیش در این کشور بازداشت شده‌اند را آزاد کند.
این خبرگزاری در ادامه مدعی شد: شیخ صباح خالد الصباح، وزیر خارجه کویت در گفت‌وگوی تلفنی با علی اکبر صالحی، همتای ایرانی‌اش از وی خواست تا به آزادی این افراد کمک کند که طرف ایرانی هم قول داد تا تلاش‌هایش را برای آزادی این افراد در روزهای آینده انجام دهد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:59  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

رئیس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خوزستان خبر داد:
افزایش 4 درجه‌ای دمای هوای خوزستان از ساعاتی دیگر

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خوزستان از افزایش چهار درجه‌ای دمای هوای استان از ساعات دیگر خبر داد.

خبرگزاری فارس: افزایش 4 درجه‌ای دمای هوای خوزستان از ساعاتی دیگر

بهرام جنتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: از ساعاتی دیگر سامانه جدید ابری وارد استان خوزستان می‌شود و هوای استان متاثر از این سامانه خواهد شد.
وی افزود: این سامانه تنها ابرناکی هوا را به همراه خواهد داشت و مقداری باعث افزایش دمای استان خوزستان می‌شود و تغییر دیگری در هوای استان به وجود نمی‌آید.
وی خاطرنشان کرد:با ورود این سامانه ابری در خوزستان دمای هوای استان تا بیش از 4 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت.
وی افزود: این سامانه ابری تنها باعث ابرناکی در آسمان خوزستان می‌شود و هیچ بارشی از این سامانه انتظار نمی‌رود و شرایط تنها افزایش دما را موجب می‌شود.
این کارشناس هواشناسی خوزستان تاکید کرد: این سامانه به دلیل اینکه بارش بارانی را همراه ندارد همراه با باد شدید نیست و تنها بادهای ملایم جنوبی را همراه خواهد داشت.
جنتی درباره شرایط باران در خوزستان در هفته آینده گفت: تا پایان هفته جاری و اواسط هفته آینده هیچ بارش بارانی در سطح استان پیش‌بینی نمی‌شود و به این دلیل بارش باران دور از انتظار است.
تاکید کرد: این سامانه تا ساعتی دیگر از مرز‌های استان به خوزستان وارد می‌شود و تا انتهای وقت امروز در استان مستقر خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:53  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

معاون فرماندار اهواز تاکید کرد:
شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مسئول عرضه سوخت غیرمجاز

خبرگزاری فارس: معاون سیاسی اجتماعی فرماندار اهواز گفت: شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مسئول عرضه بنزین و گاز غیرمجاز در سطح شهر اهواز است.

خبرگزاری فارس: شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مسئول عرضه سوخت غیرمجاز

رضا نجاتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز با اشاره به مشکل عرضه سوخت غیرمجاز در سطح شهر اهواز شرکت پخش فرآورده‌های نفتی را مسئول عرضه غیرمجاز بنزین و گاز هستند.
وی با انتقاد از عرضه بنزین در معابر شهر اهواز اظهار داشت: با وجودی برخوردهایی با فروشندگان صورت گرفته اما نظارت باید جدی‌تر باشد.
نجاتی افزود: عرضه بنزین در حاشیه جاده‌ها چهره نازیبایی به شهر می‌دهد، علاوه بر این، بنزین کالای خطرناکی است و کوچکترین جرقه به آتش سوزی و انفجار می‌انجامد، به همین دلیل نگرانی و انتقاد شدید به جایگاه‌های سوخت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی وارد است.
به گفته وی بنزین فقط باید به خودروها فروخته شود و از عرضه آن به صورت بشکه‌ای خودداری شود.
این مقام مسئول بر نصب دوربین‌های مداربسته در جایگاه‌های سوخت تاکید کرد و گفت: به این وسیله می‌توان متخلفان و فروشندگان را شناسایی و با آنها برخورد کرد.
وی همچنین در مورد فروش غیرمجاز گاز ال.پی.جی در سطح شهر اهواز برای گازگیری خودروها، گفت: در این زمینه نیز شرکت پخش فرآورده‌های مسئول است و باید نظارت بیشتری بر نماینده‌های توزیع و نمایندگان فروش داشته باشد.
نجاتی با اشاره به توافق انجام شده با مراجع قضایی برای برخورد با عرضه غیرمجاز سوخت اظهار داشت: بر همین اساس نیروی انتظامی و شهرداری بخشی از کپسول‌های گاز ال.پی.جی را جمع آوری کرده است و این برخوردها همچنان ادامه دارد.
وی از شهروندان خواست که در صورت مشاهده فروشندگان غیرمجاز در محله خود، این مسئله را به مسئولان گزارش دهند تا نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:38  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

با شکایت ۴۸۰۰ نفر؛
رسیدگی به پرونده کلاهبرداری دستگاه‌های لیف و اسکاچ آغاز شد

خبرگزاری فارس: رسیدگی به پرونده متهم کلاهبرداری و فروش دستگاه‌های تولید لیف واسکاچ، در اهواز آغاز شد.

خبرگزاری فارس: رسیدگی به پرونده کلاهبرداری دستگاه‌های لیف و اسکاچ آغاز شد

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، پس از چند ماه تحقیقات مقدماتی، رسیدگی به پرونده متهم کلاهبرداری که با عنوان یک شرکت بازرگانی دستگاه‌های لیف و اسکاچ می‌فروخت، در شعبه ۱۰۸ دادگاه جزایی در اهواز آغاز شد.
یک شرکت بازرگانی بیش از سه سال پیش با وعده ایجاد اشتغال خانگی با تبلیغات وسیع اقدام به فروش دستگاه‌های تولید لیف و اسکاچ می‌کرد. مدیرعامل این شرکت با انعقاد قرارداد، خرید محصولات و پرداخت حق الزحمه قابل توجه به خریداران را وعده کرده بود اما با گذشت چند ماه این شرکت به تعهدات خود عمل نکرد و حدود ۴ هزار و ۸۰۰ نفر از خریداران این دستگاه‌ها از مدیرعامل این شرکت به اتهام کلاهبرداری شکایت کردند.
شاکیان این پرونده برای مطالبه حقوق خود، درخواست از مسئولان برای ورود به این پرونده و تحت تعقیب قرار گرفتن متهم، از فروردین ۸۹ بار‌ها در مقابل فرمانداری اهواز و استانداری خوزستان تجمع کردند.
سومین جلسه رسیدگی به شکایت حدود ۴ هزار و ۸۰۰ شاکی امروز برگزار شد و این جلسات تا ۹ روز دیگر ادامه دارد. طی این جلسات با حضور متهم و شاکیان پرونده مطرح برگزار می‌شود.
یکی از شاکیان در حاشیه جلسه رسیدگی به این پرونده در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس گفت: آبان ماه ۸۸ برای خرید دو دستگاه تولید لیف و اسکاچ ۱۵ میلیون تومان پرداخت کرده‌ام و بر اساس قرارداد باید ماهانه یک میلیون تومان دریافت می‌کردم اما هیچ کارکردی تا کنون دریافت نکردم.
حمید. م افزود: بر اساس قرارداد، ۶۰ میلیون تومان مطالبه دارم و در صورت کسر این مبلغ از شکایت خود صرف‌نظر نمی‌کنم.
وی هدف از خرید این دستگاه‌ها را رهایی از بیکاری و ایجاد اشتغال با سرمایه اندک عنوان کرد و گفت: برای تهیه این سرمایه از یکی از بانک‌ها وام گرفتم و در حال حاضر ماهانه ۲۲۰ هزار تومان قسط پرداخت می‌کنم.
یکی دیگر از شاکیان نیز گفت: ۶۰ میلیون تومان برای خرید دستگاه تولید لیف و اسکاچ پرداخته و در حال حاضر ۱۲۰ میلیون تومان از متهم طلب دارم.
علیرضا. د اظهار داشت: وعده‌های فریبنده، ظاهر مذهبی و تشکیلات اداری گسترده باعث شد به وی اعتماد کنیم. در ابتدا شکایتی مطرح نکردیم اما با ناامیدی از دریافت مطالباتمان اردیبهشت ماه ۸۹ نخستین شکایت‌ها به مراجع قضایی مطرح و نخستین حکم جلب نیز مرداد ماه ۸۹ صادر شد.
شهلا. ن یکی دیگر از شاکیان که به همراه خانواده‌اش ۱۳ دستگاه لیف و اسکاچ خریداری کرده، گفت: ۶۰ میلیون تومان برای خرید این دستگاه‌ها پرداخت کردیم و ۱۰۵ میلیون نیز طلب داریم که این مبلغ متعلق به هفت خانواده است.
وی رسیدگی به این پرونده و احقاق حقوق شاکیان را از مراجع قضایی خواستار شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:36  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

فرمانده ‌انتظامی خوزستان:
60 درصد مجرمان دستگیر شده در خوزستان معتادند

خبرگزاری فارس: فرمانده ‌انتظامی خوزستان گفت: حدود 60 درصد از مجرمان دستگیر شده در استان معتادند و درصد زیادی از جرایم خوزستان توسط معتادان انجام می‌شود.

خبرگزاری فارس: 60 درصد مجرمان دستگیر شده در خوزستان معتادند

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، سردار محمدرضا اسحاقی ظهر امروز در شورای مبارزه با مواد مخدر استان،‌ با بیان اینکه یکی از عوامل احساس ناامنی در بین شهروندان اعتیاد است، اظهار داشت: در قانون جدید‌ مبارزه با مواد مخدر، ‌توجه به بهبود یافتگان در دستور کار قرار گرفته و مسائل اشتغال، ‌مسکن و خدمات درمانی بهبود یافتگان در آن مطرح شده است.
وی افزود: از مجموع 11هزار و 469 مجرم دستگیر شده در استان، 6 هزار و 821 نفر آنان معتاد بوده‌اند به عبارت دیگر معادل 59.47 درصد جرایم استان توسط معتادان انجام می‌گیرد.
اسحاقی بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون 60 درصد سرقت منزل، 70 درصد سرقت مغازه، 40 درصد سرقت خودرو، 50 درصد سرقت موتور سیکلت، 60 درصد جیب‌بری و کیف‌قاپی، 10درصد قتل و 50 درصد تجاوز به عنف در استان توسط معتادان انجام شده است. 
وی ادامه داد: اقداماتی که در حوزه پیشگیری و درمان انجام می‌شوند نه تنها یک فرد را از این بلای خانمانسوز نجات می‌‌دهد بلکه میزان امنیت را افزایش می‌دهد و شاهد کاهش وقوع جرایم خواهیم بود.
فرمانده ‌انتظامی خوزستان بیان کرد: در طول هفت ماهه سال جاری تنها 210 نفر از معتادان بهبود یافته،‌ زیرپوشش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار گرفتند که لازم است این آموزش‌ها گسترش یابند.
وی ادامه داد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای که به معتادان بهبود یافته ارائه می‌شود باید به گونه‌‌ای باشد که خروجی آن به ایجاد اشتغال ختم شود و باید در رشته‌های آموزشی تجدید‌نظر شود.
اسحاقی به تشریح سیاست‌های کلی ابلاغی مبارزه با مواد مخدر، مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخت و گفت: بند چهار سیاست‌های ابلاغی، بر اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه در مقابله با تهدیدات و آسیب‌های ناشی از مواد مخدر و روان گردان‌ها با بهره‌گیری از امکانات دولتی و غیر‌دولتی با تاکید بر تقویت باورهای دینی و اقدامات فرهنگی، هنری، ورزشی، آموزشی و تبلیغاتی در محیط خانواده، کار، آموزش و تربیت و مراکز فرهنگی و عمومی تاکید می‌کند.
وی ادامه داد: همچنین بند 9 سیاست‌های ابلاغی بر اتخاذ تدابیر لازم برای حضور و مشارکت جدی مردم و خانواده ها در زمینه پیشگیری،کاهش آسیب  و درمان معتادان اشاره دارد.
وی با اشاره به گزیده ای از دستورالعمل ابلاغی مراکز اقامتی اظهار داشت: سوء مصرف مواد و وابستگی به آن یک بیماری مزمن، پیشرونده و عودکننده است، درصد قابل توجهی از معتادان با وجود دریافت انواع درمان ها، مجدداً به سوء مصرف مواد باز می‌گردند.
فرمانده ‌انتظامی خوزستان گفت: در اولویت‌بندی‌ها  و برنامه‌ریزیها برای بررسی سوء‌مصرف انواع مواد ‌مخدر، معتادان دارای رفتارهای پرخطر مثل معتادان تزریقی و معتادین بی‌خانمان از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.
مدیرکل تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی خوزستان نیز در این نشست اظهار داشت:‌تاکنون 185نفر از معتادان بهبود یافته وام خوداشتغالی دریافت کردند و محدودیتی در ‌اعطای وام خوداشتغالی نداریم.
سید خلف موسوی افزود: همچنین 79نفر مشغول به کار شدند و 631نفر دیگر متقاضی کار هستند.
وی در خصوص ارائه آموزش به بهبودیافتگان بیان کرد:‌ در حال حاضر رشته های فنی و حرفه ای که به بهبود یافتگان آموزش داده می شود تحمیلی هستند و باید رشته های آموزشی توسط افراد اعلام شود.
گفتنی است آمار جرایم انجام شده توسط معتادان،‌ تیر ماه امسال توسط فرمانده انتظامی خوزستان اعلام شده بود و این آمار پس از گذشت بیش از پنج ماه، بدون تغییر امروز در  نشست شورای مبارزه با مواد مخدر استان ارائه شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:34  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار ورزشی خوزستان

مربی تیم فوتبال نفت آبادان:
استقلال هر چه داشت رو کرد

خبرگزاری فارس: مربی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان گفت: تیم فوتبال استقلال تهران در روز مسابقه با صنعت نفت هر چه داشت رو کرد.

خبرگزاری فارس: استقلال هر چه داشت رو کرد

مجتبی مرتضوی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار داشت: خیلی خوب در مقابل استقلال تهران بازی کرده و شایسته پیروزی در مقابل بازیکنان پرویز مظلومی بودیم.
وی با اشاره به دیدار دو تیم صنعت نفت آبادان در چارچوب هفته شانزدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر ایران افزود: به لحاظ تاکتیکی کنترل بازی را در دست گرفته و با در اختیار داشتن میدان توانستیم تیم پیروز مسابقه باشیم.
مربی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در همین خصوص اضافه کرد: تمرین‌های خوبی را در روزهای گذشته پشت سر گذاشته و با آماده کردن مجموعه از نظر روانی توانستیم کنترل بازی را در دست بگیریم.
وی خاطرنشان کرد: صنعت نفت آبادان دست به کار بزرگی زد و استقلال تهران را در شرایطی شکست داده که این روزها با قرار داشتن در اوج آمادگی کمتر تیمی توان مقابله با آن را دارد.
مرتضوی تصریح کرد: آبی‌های تهران تمام تلاش خود را برای شکست دادن تیم ما به کار بسته و دیدید که در ادامه مسابقه هر چه بازیکن داشته را رو کرده تا شاید بازی را به تساوی بکشانند.
وی در پایان اضافه کرد: شکست دادن تیم فوتبال استقلال تهران در شرایط فعلی آن هم در ورزشگاه آزادی، موفقیت بزرگی بوده که بازیکنان صنعت نفت آبادان به آن دست یافتند.
تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در هفته شانزدهم مسابقات لیگ برتر در ورزشگاه آزادی و با نتیجه دو بر یک از سد استقلال تهران گذشت.
نماینده آبادان در لیگ برتر کشور در هفته هفدهم رقابت‌ها از ساعت 15 روز بیست و هشتم آذر ماه به مصاف سایپای البرز می‌رود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:33  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار ورزشی خوزستان

هفته شانزدهم ليگ برتر
نفت آبادان سومين شكست استقلال را رقم زد


تيم فوتبال استقلال در ديدار معوقه‌ هفته شانزدهم مقابل صنعت نفت آبادان تن به شكست داد.
تيم فوتبال استقلال پس از يك پيروزي روحيه بخش در شهرآورد 73، در ورزشگاه آزادي ميزبان صنعت نفت آبادان بود كه در پايان با نتيجه‌ 2 بر يك تن به شكست داد.
گل‌هاي بازي را سيامك كوهنورد (دقيقه 10) و هادي رمضاني (دقيقه32) براي صنعت نفت و فرهاد مجيدي (دقيقه 31) براي استقلال به ثمر رساندند تا سومين شكست فصل آبي‌هاي پايتخت رقم بخورد.
قضاوت اين بازي كه با حضور حدود 10 هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادي برگزار شد را محسن تركي برعهده داشت.
نام مجتبي جباري در ميان بازيكنان ذخيره استقلال ديده نمي‌شد و ظاهرا كادر فني اين تيم توصيه كادر پزشكي‌ تيم‌شان درباره اين بازيكن را پذيرفته و به خاطر مصدوميت جباري از او استفاده نكرد. اما خسرو حيدري بازيكني بود كه پس از رهايي از آسيب‌ديدگي روي نيمكت استقلال در اين مسابقه نشسته بود كه در نيمه‌ دوم به ميدان آمد.
با توجه به ميزباني استقلال، طبيعتا بازي با حملات سنگين و كاملا يكطرفه آنها آغاز شد، استقلالي‌ها سعي داشتند با نفوذ از كناره‌ها و سانتر روي دروازه، فرهاد مجيدي و جواد شيرزاد را صاحب موقعيت كنند، ضمن اينكه آنها روي استفاده از ضربات پشت محوطه جريمه آندرانيك تيموريان و فريدون زندي هم حساب باز كرده بودند. در مقابل تيم صنعت نفت هم چشم به ضدحملات داشت و فونيكه‌سي مهاجم سرعتي آنها كه مدافعان استقلال را تا حد زيادي عقب نگه داشته بود، سعي مي‌كرد از اين فرصت‌ها استفاده كند.
پس از گذشت 10 دقيقه تاكتيك نفتي‌ها جواب داد و آنها روي حركت زيباي سيامك كوهنورد در جناح راست محوطه جريمه استقلال و البته جايگيري اشتباه رحمتي گل اول بازي را به ثمر رساند.
در ادامه استقلالي‌ها بر حملاتشان افزودند و بيشتر توپ در اطراف و داخل محوطه جريمه صنعت نفت قرار داشت. فرهاد مجيدي در دقيقه 20 با يك ضربه زيبا از بيرون محوطه جريمه توپ را به ديرك افقي دروازه حريف زد. محسن يوسفي هم در دقيقه 26 موقعيت فوق‌العاده‌اي را از دست داد اما اين حملات سرانجام در دقيقه 31 ثمر داد و مجيدي با شوتي از داخل محوطه جريمه كار را به تساوي كشاند.
گل استقلالي‌ها تنها يك دقيقه دوام آورد چرا كه نفت در شروع مجدد بازي از وسط ميدان و آغاز يك حمله جديد صاحب ضربه كاشته البته از فاصله بسيار دور شد. اين توپ را فونيكه‌سي آنقدر پرقدرت زد كه توپ از دست رحمتي خارج شد و در برگشت هادي رمضاني با ضربه پاي چپ توپ را به زاويه مخالف و سمت راست دروازه آبي‌ها زد تا اين تيم آباداني از ميزبانش پيش بيافتد.
استقلال با وجود اين شكست با 33 امتياز در صدر جدول رقابت‌ها باقي ماند. آبي‌هاي پايتخت در آخرين ديدار نيم فصل شنبه‌ آينده مقابل نفت‌ تهران به ميدان خواهند رفت. نفت آبادان هم كه پيش از اين با 20 امتياز در رده‌ هشتم قرار داشت، با سه امتياز اين بازي خارج از خانه به رده‌ ششم رسيد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:2  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

آبادان، شهري در عمق تاريخجزيره آبادان در طول دوهزار سال گذشته،‌ همواره آباد و متمدن بوده است و هر دوره‌اي از تاريخ باستاني ايران نامي به خود گرفته است، در دوره اساطيري و افسانه‌اي بنام "ميسان" بوده، در دوره عيلامي، هخامنشي اين جزيره به نام‌هاي "منسه" و "خاراكس" خوانده مي‌شد. از عصر اشكاني تا زمان اردشير بابكان ساساني اين شهر به نام‌هاي "آتيوح"، "آلكساندر"، "تيگيرلان"، "اسكندريه"، "انطاكيه"، "هارك"، "خاراك" و "اسپانسيو" ناميده مي‌شود، كه اين منطقه را به صورت مركز استراتژيك نظامي، اقتصادي و بازرگاني دريايي شمال خليج فارس درآورده و با ضرب سكه‌هاي مخصوص بيش از سيصدسال بر منطقه آبادان، خرمشهر، و حوالي بصره و كويت حكمراني نموده. اردشير با قتل "بندو" آخرين پادشاه دولت مستقل آبادان، نام آن را نيز تغيير داده و در دوره ساساني به آن "استاد آباد اردشير" يا "كرخ ميسان" مي‌گفتند و پايگاه تجاري بازرگانان چيني و هندي و روم بوده است. آبادان در دوره اسلامي "عبادان" ناميده مي‌شد و در روايت‌هاي محلي و مذهبي "جزيره القصر" نيز نام داشته است. نام "عبادان" ماخوذ از "عباد" (پرهيزكار) است، نام باستاني "" كه به معناي مرزداران دريايي است نيز گفته‌اند، "اوپاژن" او= آب و بامان از مصدر پاييدن). "بطلميوس" پدر جغرافيا،‌ در سده 2 ميلادي و "مارسيان" جغرافيدان سده 4 ميلادي به ترتيب نام‌هاي "آبفانا" و "آپفادانا" را براي آبادان بكار برده‌اند. حمد مقدسي در باب جغرافياي انساني "عبادان" مي‌گويد: (عباداني‌ها شيعيان متعصب و موحد و مقيد بوده‌اند). مردم عبادان با روحيه مهمان نوازي و قناعت خويش، شيرين المقدس است، ‌توفان نوح آن را بدانجا انداخته، روز قيامت به جايش باز خواهد گشت (احسن التقاسيم في معرفه الا قلبم، ج 1ص 163)
صاحب تاريخ گزيده در روايتي از اميرالمومنين علي(ع) مي‌نويسد:‌چهار شهر از دنيا از بهشت هستند: اسكندريه، عقلان،‌ عبادان و قزوين (تاريخ گزيده ص 771)

http://www.jomhourieslami.com/1390/13900923/13900923_17_jomhori_islami_shahrestan_0001.html
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:2  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

صدور حكم تخريب قديمي‌ترين مدرسه باغملك توسط شهرداري !


اهواز - خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي: كميسيون ماده صد شهرداري باغملك طي حكمي رأي بر تخريب قديمي‌ترين مدرسه منطقه جانكي (ساختمان قديمي مدرسه 17شهريور اين شهر) صادر كرد !
كميسيون ماده صد شهرداري باغملك كه وظيفه بررسي ساخت و سازهاي غير مجاز و اعلام جرائم ساختماني شهري را بر عهده دارد حكم به تخريب ساختمان قديمي مدرسه 17شهريور اين شهر صادر نمود.
رأي كميسيون ماده صد شهرداري مبني بر تخريب اين ساختمان قديمي در حالي صادر شد كه احداث اين ساختمان طبق مجوز صادره از بخشداري وقت انجام كه چندين دهه قبل از تأسيس شهرداري بوده است و مجوز ساخت آن قبل از تصويب نقشه جامع شهر مي‌باشد كه قابل طرح در كميسيون مذكور نميباشد و عليرغم پيگيري‌هاي اداره آموزش و پرورش جهت جلوگيري از اجراي اين حكم، متأسفانه شهرداري همچنان بر اجراي اين حكم اصرار مي‌ورزد.
اين ساختمان در سال 1317 هجري شمسي و زماني كه باغملك فاقد اداره آموزش و پرورش بوده است احداث گرديد و در حال حاضر بعنوان قديمي‌ترين مدرسه در منطقه جانكي محسوب مي‌گردد كه با توجه به قدمت آن مورد توجه كارشناسان ميراث فرهنگي بوده و تاكنون نيز چندين بار مورد بازديد قرار گرفته است.
حال مسئولين خود قضاوت كنند كه در دنياي امروز كه كشورهايي كه ساختمان‌هايي اينچنيني را ميراث ملي عنوان ميكنند تخريب اين ساختمان قديمي كه ارزش فرهنگي آن بسيار بوده، صحيح است يا خير!...

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:0  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

خوزستان، چه خبر؟


* مديركل ديوان محاسبات خوزستان گفت: "اگر آب رودخانه كارون بر اثر حل شدن معادن نمكي در درياچه سد گتوند شور شود ديوان محاسبات با عنوان تصميم نادرست با مسئله برخورد خواهد كرد. سيد يعقوب حسيني در حاشيه شوراي اداري با اشاره به ورود ديوان محاسبات كشور به مشكلات زيست محيطي سد گتوند اظهار داشت: "پروژه سد گتوند توسط شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران و در دفتر خارج از خوزستان در حال اجراست."
***
* ششمين نمايشگاه كتاب در اهواز در حالي از روز 19 آذرماه در اهواز آغاز شده است كه با استقبال بسيار ضعيف علاقمندان روبرو شده است. بگونه‌اي كه در 2 روز اول برگزاري اين نمايشگاه، اين موضوع موجب تعجب غرفه‌داران شده بود. اطلاع‌رساني ضعيف دست‌اندركاران اداره ارشاد اسلامي خوزستان و ضعف در كيفيت و تنوع كتابها، عدم حضور برخي از ناشران معتبر، و يا به همراه آوردن كتابهايي قديمي و تكراري از جمله مهمترين دلايل اين عدم استقبال بوده است. مهمترين مزيت اين نمايشگاه تخفيف 40 درصدي كتابهاي عرضه شده مي‌باشد.
***
* معاون برنامه‌ريزي استاندار خوزستان با فاجعه ناميدن توزيع كپسول‌هاي گاز مايع در استان با قيمتي افزونتر از قيمت قانوني، خواستار رسيدگي به اين وضعيت در استان خوزستان و اصلاح قيمت‌ها شد. عامري گلستان در جلسه هدفمندسازي يارانه‌ها از مسئولان مربوطه خواست ليست توزيع‌كننده‌هاي گاز را به فرمانداري‌ها ارائه دهند تا بتوانند به امر توزيع نظارت كنند.
***
* شهردار شوشتر در گفتگويي گفت: شرايط براي دوچرخه‌سواري بانوان در شوشتر مهيا مي‌شود و بانوان مي‌توانند از امكانات موجود رايگان استفاده كنند!! وي با اشاره به اينكه شرايط براي ورزش بانوان در پارك مهياست،‌ افزود: پارك بعثت به دليل محصور بودن امكان حضور بانوان را در ساعاتي از روز دارد و به اين دليل شرايط براي ورزش بانوان در فضاي باز مهياست."!
اين اقدام شهرداري شوشتر در حالي انجام مي‌شود كه شوشتر شهري با مردم متدين و با فرهنگ مذهبي و قدمتي ديرينه است و تا چند سال پيش تمام زنان در اين شهر چادري بودند و دوچرخه سواري به هيچ‌وجه مشكل مردم و بخصوص زنان اين شهر نيست. ترافيك سنگين، دست‌فروش‌ها و عدم نظارت بهداشتي بر اغذيه‌فروشان در كوچه و خيابان‌ها، عدم بهسازي خيابان و مرمت پياده‌روها و دهها مشكل ديگر از مشكلات مردم اين شهر است كه نياز به رسيدگي دارند.
***
* از شهرستان باغملك خبر مي‌رسد، بدنبال اخراج و معلق نمودن تعدادي از پرسنل شهرداري باغملك برخي از واحدهاي اداري شهرداري تعطيل شده‌اند و كار مراجعه‌كنندگان با مشكل روبرو شده است. اخراج نيروهاي شهرداري كه تعدادي از آنها روزي توسط شهردار فعلي به عنوان كارشناسان زبده استخدام شدند در شرايطي اتفاق افتاده كه سال 90 از طرف رياست جمهوري بعنوان سال اشتغال‌زايي عنوان شده است. امور حقوقي و اجرائيات شهرداري، روابط عمومي و واحد عمران و تاسيسات از جمله واحدهايي هستند كه بسياري از نيروهاي آن‌ها اخراج شده‌اند. از مسئولين استان خوزستان انتظار ميرود عملكرد شهرداري باغملك را مورد بررسي قرار داده و چنانچه گلايه‌ها و شكايات مردم درست باشد، رسيدگي نمايند.
***
* "عكس‌برداري از پل سفيد اهواز ممنوع شد." يك عكاس اهوازي در گفتگويي گفت: ماموران شهرداري به عكاسان مي‌گويند كه ماموريم و معذور، چرا كه هيچ‌كس حق عكاسي از پل سفيد اهواز را ندارد. وي افزود: عده‌اي از عكاسان استان خراسان مهمان ما در اهواز بودند. اين عكاسان براي عكاسي از مراسم عاشورا و ماه محرم در استان خوزستان آمده بودند و وقتي براي عكس‌برداري از پل معلق اهواز به آن جا رفتند متوجه شدند كه شهرداري در آن جا دوربين مداربسته و چند مامور گذاشته كه مانع عكاسي مي‌شوند. اين عكاس اظهار كرد: به دوستان عكاسي كه كارت خبرنگاري يا مطبوعات داشته باشند نيز نمي‌توانيم اجازه بدهيم." اين هم يك خط قرمز جديد براي خبرنگاران و عكاسان خوزستاني؟!

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 13:59  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

جمع‌آوري بيش از 2هزار لامپ پرمصرف اصناف در آبادان و خرمشهر


آبادان - خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي: با جمع‌آوري 2 هزار و 468 لامپ پرمصرف اصناف در آبادان و خرمشهر و جايگزيني آن‌ها با لامپ كم مصرف، كار ترويج فرهنگ مصرف بهينه برق با جديت بيشتري دنبال خواهد شد.
جهان‌بين، مدير توزيع برق ناحيه جنوب خوزستان گفت: در آبادان يك هزار و 884 و در خرمشهر 411 و در اروند كنار نيز 173 شعله لامپ پر مصرف اصناف جمع‌آوري شده است.
مدير توزيع برق ناحيه جنوب ادامه داد: 454 مورد بارگيري ادارات دولتي درسطح 3 شهر ياد شده از ديگر فعاليت‌هاي بوده كه براي كنترل مصرف برق انجام شده است.
جهان‌بين ضمن تقدير از همكاري مردم و مسئولين براي اجراي طرح‌هاي مديريت‌ مصرف برق افزود: 27 شركت و دستگاه در آبادان و خرمشهر و اروندكنار با تدابير فني فرهنگي موفق به كاهش مصرف برق خود شدند كه اين امر تاثير مطلوبي از لحاظ ترويج فرهنگ مديريت مصرف برق و پايداري شبكه برق خواهد شد.
يك هزار كنتور تك فاز، 3 فاز مكانيكي و ديجيتالي و ديماند نيز در ناحيه جنوب تعويض شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 13:57  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

آیا گاه آن نرسیده که سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو ـ که بر پایه ماده سوم کنوانسیون وین، حافظ منافع کشورمان و اتباع آن کشور در آذربایجان است ـ بنا بر اصول سیاست خارجی و در راستای آرمان‌های انقلاب اسلامی، واکنش قاطعی نسبت به این بی‌حرمتی‌ها نشان داده و اصول و مبانی والای سیاست خارجی کشورمان را به بهانه جلوگیری از خدشه‌دار شدن مناسبات دوجانبه خدشه‌دار نکند؟!
کد خبر: ۲۱۰۳۲۰
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۰ - ۱۷:۵۳
سرویس بین‌الملل ـ سرباز هجده ساله ایرانی که به اشتباه، وارد خاک آذربایجان شده بود، به دست نیروهای امنیتی این کشور دستگیر و به عمد تیرباران شد.

بنا به گزارش «تابناک»، مجید جمالی فش، جاسوس اسرائیل ـ که دکتر علی محمدی دانشمند هسته‌ای کشورمان را ترور کرد ـ در اعترافات خود اعلام کرد که در باکو توسط صهیونیست‌ها آموزش دیده بود.

این در حالی است که پرچم جمهوری اسلامی در هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان، وارونه روی میز گذاشته شد.

بنا بر این گزارش، جمهوری آذربایجان به عنوان میزبان جدید اعضای گروهک‌های تروریستی پژاک و منافقین، به دنبال استقرار و اسکان آنها در درون خاک خود است؛ باکو، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان متهم قتل رافق تقی، نویسنده مرتد آذری معرفی نمود.

مقامات آذری، خواستار تعطیلی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو شدند؛ خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از باکو اخراج و دفتر نمایندگی صدا و سیما در این کشور تعطیل شد؛ جمهوری آذربایجان از دادن کارت و روادید به مأموران اعزامی ایران از جمله رئیس نمایندگی جامعه المصطفی خودداری کرد و اخباری فراوان از این قبیل رفتارهای غیر متعارف دولت آذربایجان؛ رفتارهایی که تن هر فرد حتی فرد غیرایرانی را می‌لرزاند، به ویژه هنگامی این رفتارها تحمل‌ناپذیر می‌شود که کشور مدعی، زمانی جزو خاک این سرزمین مادر بوده و در نتیجه حضور و توطئه قدرت‌های بزرگ، از مام اصلی جدا شده باشد.

این گزارش می‌افزاید، رسانه‌های جمهوری آذربایجان هماهنگ با دولت این کشور در سال‌های اخیر، موضع ضد ایرانی را در بالای برنامه‌ها و سیاست‌های خود گذارده‌اند و همواره تلاش می‌کنند با در پیش گرفتن چنین رویکردی، افکار عمومی جامعه خویش را تحت تأثیر القائات صهیونیستها و غربی‌ها قرار دهند.

مقامات آذری که با در پیش گرفتن سیاست‌های غربگرایانه و ضد دینی، تلاش می‌کنند خود را در جرگه غربی‌ها تعریف کنند، متأثر از نزدیکی مناسبات با اسرائیل و آمریکا و ترس از الگو شدن نظام جمهوری اسلامی ایران برای مردم شیعه آذربایجان ـ‌ که بیشترین اشتراکات ملی، مذهبی، تاریخی و... را با مردم ایران دارند ـ به دنبال معرفی جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری رادیکال، بنیادگرا و عقب مانده به ملت خویش هستند و در این راستا، از هیچ کاری ابا ندارند.
 
اما گویا این موضوعات، چندان توجه دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه ما را به خود جلب نکرده و در قبال رویدادها و رفتارهای غیر دیپلماتیک مقامات آذری، چندان تمایلی به موضعگیری جز در موارد معدود و آن هم در پاسخ به پرسش رسانه‌ها ندارند.

اکنون باید پرسید، سفارت جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به این اقدامات دور از شأن جمهوری اسلامی ایران، تا کی به بهانه حفظ و گسترش مناسبات دوجانبه، سکوت و بدون توجه به اصول محکم سیاست خارجی کشورمان «عزت، حکمت و مصلحت» اقدام خواهد کرد؟! چرایی انفعال دستگاه دیپلماسی چیست؟!

امروز در جمهوری آذربایجان، نه رفتار مقامات سیاسی این کشور با مأمورین سیاسی کشورمان در حد متعارف سیاسی است و نه رفتار مأمورین کنسولی و مرزبانان این کشور با اتباع ایرانی؟! حاصل این همه قراردادها و تفاهم‌نامه‌های میان دو طرف چیست؟

آذری‌ها دقیقا پس از چهار روز از توافقنامه گسترش رسانه‌ای میان دو کشور، مدیر دفتر صدا و سیما در باکو و نماینده کشورمان در کارگروه مشترک دوجانبه را از باکو بیرون می‌کنند و یا در نشست مدیران، آقای حسن اف مسئول شعبه سیاسی و اجتماعی نهاد ریاست جمهوری آذربایجان تهدید می‌کند که اگر طرف ایرانی، جلوی پخش شبکه سحر را نگیرد، دولت آذربایجان در یک عمل متقابل، شبکه‌ای اختصاصی برای مناطق آذری‌نشین ایران با هدف تجزیه طلبی با نام «شبکه شب» راه‌اندازی خواهد کرد.

آیا نتیجه تفاهم‌نامه‌های میان دو طرف، رفتار اخیر مقامات آذری است؟! چقدر مقامات آذری خود را پایبند به اجرای قراردادهای بین دو طرف کرده‌اند؟
این در حالی است که بررسی میزان اجرای قراردادهای امضا شده میان دو طرف، حاکی از آن است که آذری‌ها، تنها از اجرایی کردن معاهداتی استقبال کرده‌اند که سودمند بوده و یا بیشترین منافع را داشته اند.

آنچه امروز از رفتار طرف آذری می‌توان احساس کرد، این است که آذری‌ها از خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران، دچار توهم شده و خود را در تراز قدرت جمهوری اسلامی ایران قرار داده‌اند.

بنابراین، آیا گاه آن نرسیده است که سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو ـ که بر پایه ماده سوم کنوانسیون وین، حافظ منافع کشورمان و اتباع آن کشور در کشور آذربایجان است ـ بنا بر اصول سیاست خارجی و در راستای آرمان‌های انقلاب اسلامی، واکنش قاطعی نسبت به این بی‌حرمتی‌ها نشان داده و اصول و مبانی والای سیاست خارجی کشورمان را به بهانه جلوگیری از خدشه‌دار شدن مناسبات دوجانبه، خدشه‌دار نکند؟!

همچنین باید پرسید، سفرهای متعدد مقامات عالی کشورمان ـ رئیس جمهور، رئیس مجلس و برخی از وزرا ـ در یک سال اخیر به جمهوری آذربایجان، چه دستاوردی برای جمهوری اسلامی ایران داشته و چقدر در کاهش سیاست‌های ضد ایرانی دولت این کشور نوپا کارساز بوده است؟!

نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در آغاز ورود به مجلس سوگند یاد کرده‌اند که در برابر کج‌دهنی‌ها و ناملایمات کشورهای دیگر نسبت به منافع ملت ایران سکوت نکنند و درباره هر موضوع کوچک و کم اهمیت به دستگاه‌های ذیربط و دولت تذکر می‌دهند، در برابر رفتارهای ناشایست دولت آذربایجان تنشان نمی‌لرزد که به دولت و دستگاه خارجه تذکر دهند و یا دلایل انفعال سفارت ایران را در باکو بررسی کنند؟!

امید است، دستگاه‌های متولی واکنش مناسبی به این دهن‌کجی‌ها نشان دهند و نگذارند منافع ملت مقتدر ایران و شهروندان ایرانی در این کشور، بیش از این در معرض تهمت و اتهام دولت‌های متأثر از غربی‌ها قرار بگیرد.
 
همچنین مقامات جمهوری آذربایجان، باید به این موضوع بجد توجه کنند که جمهوری اسلامی ایران، در عمل، بارها قدرت‌های بزرگ را در برابر خود به زانو و کرنش واداشته است؛ بنابراین، سکوت و خویشتنداری این کشور در قبال رفتارها و حرکات غرب‌پسند آنها، به معنای درست بودن اقدامات این کشور و بسته بودن دست ایران نیست و تداوم رفتار‌های ضد ایرانی این کشور در شرایط زمانی، خود پاسخ کوبنده خود را خواهد داشت.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 13:48  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار فرهنگی اجتماعی خوزستان

دوم اینکه بودجه خود را مشخص کنید و سوم به سراغ یک شرکت گارانتی کننده معتبر برويد. به گفته بهنامي، یک کارشناس بازار، مهم‌ترین موضوع در انتخاب یک لپ‌تاپ نوع پردازنده لپ‌تاپ است. پردازنده است که رده کاربری لپ‌تاپ را مشخص مي‌کند.
وضعیت بازار کامپیوتر طی سه ماه اخیر نه‌تنها فعالان بازار، بلکه خریداران را نیز سردرگم کرده است.

در چنین اوضاع و احوالی اکثر خریداران کالاهای حوزه کامپیوتر و دیجیتال به ویژه خریداران کالاهای گران قیمتی مانند لپ‌تاپ با سوالاتی از قبیل اینکه، چه زمانی برای خرید لپ‌تاپ مناسب است؟ آیا با توجه به رشد قيمت‌ها خرید اقساطی لپ‌تاپ به صرفه است یا خیر؟ اصلا لپ‌تاپ مناسب هر کاربر کدام است؟ و... مواجه شده‌اند. اگر شما هم با این سوالات مواجه هستید و در پی یافتن پاسخ سوالاتتان هستید این گزارش را بخوانید:

آیا اکنون لپ‌تاپ بخریم؟

این سوالی است که در حال حاضر اکثر خریداران به دنبال پاسخ آن هستند. به گفته کارشناسان و فعالان بازار، طی ماه‌های گذشته به ویژه طی روزهایی که نرخ دلار آزاد به 1380 تومان رسیده بود، اکثر مراجعین به بازار و حتی گروهی از فعالان بازار با این پرسش مواجه بودند که واقعا در چنین شرایطی بهترین اقدام چیست؟ آیا خرید و فروش لپ‌تاپ در چنین شرایطی منطقی است یا بهتر است تا زمان کاهش و ثبات نرخ دلار از خریدو فروش خودداری کرد؟

به هرحال طی سه ماه اخیر، بازار لپ‌تاپ با کاهش شدید عرضه و همچنین تقاضا مواجه شده است و به گفته فعالان بازار در حال حاضر تنها افرادی که واقعا به لپ‌تاپ نیاز دارند برای خرید به بازار مراجعه مي‌کنند و مابقی هنوز بین خریدن و نخریدن دودل هستند.

مهدی بکائی، رییس هیات‌مدیره شرکت همراه پردازان (اپل ایران) در این باره می‌گوید، طی چند هفته اخیر میزان تقاضا در بازار افزایش یافته است. ضمن اینکه خریدهای شرکتی هم رشد داشته است.

به گفته وی، با وجودی که گروهی تصور مي‌کنند این رشد تقاضا در کنار افزایش قيمت‌ها جریانی غیرمنطقی است اما باید بگویم، این موضوع کاملا منطقی است.چرا که ما با جریان صعودی قيمت‌ها در بازار لپ‌تاپ در یک پروسه سه تا چهار ماهه مواجه هستیم و چنین اتفاقی نشان‌دهنده این است که به احتمال قوی طی دو تا سه ماه آینده هم شاهد کاهش قيمت‌ها نخواهیم بود.

رشد جهانی قیمت لپ‌تاپ به دلیل کمبود هارددیسک هم به این پیش‌بینی قوت بخشیده است. وی افزود، در شرایط فعلی خریداران به دنبال این نیستند که صبر کنند تا قيمت‌ها کاهش یابد، بلکه به دنبال محلی هستند که کالاها را با قیمت کمتر از سایرین به بازار عرضه كنند و این نشان دهنده این است که خریداران متوجه شده‌اند که نیازی به خرید لپ‌تاپ دارند بهتر است اکنون برای خرید اقدام کنند.

محسن بهنامی، یکی از فعالان بازار هم در این باره مي‌گوید، اگر چه گروهی بر این باورند که با توجه به رشد نرخ دلار و افزایش قيمت‌ها باید از خرید خودداری کرد تا زمانی که قيمت‌ها ثابت شود. ولی در شرایط فعلی که نوسانات قیمت حدود سه تا چهار ماه است ادامه داشته و پیش‌بینی رشد بیشتر نرخ دلار آزاد هم شده است، بسیاری از افرادی که واقعا قصد خرید دارند برای خرید به بازار مراجعه کرده‌اند.

شاید با خود بگویید فعالان بازار و کارشناسان برای به فروش رساندن کالاهای خود با قیمت بالا از احتمال رشد بیشتر قيمت‌ها در بازار کامپیوتر به ویژه لپ‌تاپ خبر مي‌دهند. اما کارشناسان بازار پول و سرمایه هم این خبر را تایید مي‌کنند.

یکی از کارشناسان گروه صرافی تهران با بیان این مطلب که متعادل شدن روند نرخ ارز در کوتاه‌مدت بعید به نظر مي‌رسد گفت، اگر چه در برهه‌هاي کوتاهی از زمان با کاهش‌هاي موقتی نرخ ارز مواجه هستیم، ولی پس این کاهش قیمت ناگهان با یک جهش قیمت مواجه مي‌شویم. به همین دلیل نمی‌توان به طور دقیق وضعیت نرخ این کالا را پیش‌بینی کرد. اما آنچه مسلم است این است که امکان کاهش قيمت‌ها در کوتاه‌مدت تقریبا بعید به نظر مي‌رسد.

چه لپ‌تاپی مناسب ماست؟

برای خرید لپ‌تاپ فاکتورهای زیادی باید مورد نظر قرار گیرد. البته فاکتورهای انتخاب لپ‌تاپ برای کاربران مختلف متفاوت است. به‌عنوان مثال برای گروهی فاکتور قیمت و برای یک کاربر حرفه‌اي کانفیگ (قابلیت‌هاي فنی) دستگاه است که در درجه اول اهمیت قرار دارد. اما به هر حال از هر دسته کاربران که باشید یکسری فاکتور کلی برای انتخاب لپ‌تاپ وجود دارد که باید به آنها توجه ویژه‌اي داشته باشید. در وهله نخست باید هدف خود را از انتخاب لپ‌تاپ مشخص کنید.

دوم اینکه بودجه خود را مشخص کنید و سوم به سراغ یک شرکت گارانتی کننده معتبر برويد. به گفته بهنامي، یک کارشناس بازار، مهم‌ترین موضوع در انتخاب یک لپ‌تاپ نوع پردازنده لپ‌تاپ است. پردازنده است که رده کاربری لپ‌تاپ را مشخص مي‌کند.

به عنوان مثال برای یک کاربر مبتدی، یک لپ‌تاپ intel core 2 duo 2.0GHZ، کارت گرافیک 512 تا 256 مگابایتی از خانواده INTEL، رم یک یا دو گیگابایتی DDR2، یا حتی کمتر هم پاسخگو است. اما برای یک کاربر حرفه‌اي که نیاز به کارت گرافیک قوی و همچنین سرعت بالای دستگاه دارد، پردازنده intel core i7، سیستم‌ عامل قوی، کارت گرافیکی قوی از خانواده ATI یا GEFORCE با ظرفیت حافظه بالاتر از 5/1 گیگابایت، رم با ظرفیت بالا از خانواده DDR3 و.... مناسب است.

پس باید اول از همه نوع کاربری خود را مشخص کنید. وزن لپ‌تاپ هم از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود. به طور کلی لپ‌تاپ‌هاي دارای صفحه نمایش 4/15 اینچ به بالا وزنی بیشتر از 8/2 کیلوگرم، لپ‌تاپ‌هایی با صفحه نمایش 13 و 1/14 اینچ وزنی حدود 8/1 تا 4/2 کیلوگرم و لپ‌تاپ‌هاي دارای صفحه کمتر از 13 اینچ وزنی حدود یک تا 5/1 کیلوگرم دارند. لپ‌تاپ بخرم یا نت‌بوک؟

با وجودی که مدت‌ها است از عرضه مینی لپ‌تاپ‌هاي سبک وزن به بازار مي‌گذرد، اما هنوز این سوال که خرید یک مینی لپ‌تاپ بهتر است یا یک نت‌بوک در ذهن بسياری از خریدارانی که قصد خرید لپ‌تاپ‌هاي سبک وزن یا لپ‌تاپ‌هاي ارزان قیمت را دارند وجود دارد.

به گفته صالحیان،فعال بازار، مینی‌لپ‌تاپ برای افرادی که قصد خرید لپ‌تاپی که هم سبک باشد و هم ارزان قیمت مناسب است نه افرادی که قصد خرید یک لپ‌تاپ سبک را دارند، ولی حاضرند مبلغ زیادی صرف کنند. به عبارتی باید گفت باز هم همان موضوع مشخص کردن نوع کاربری است که نوع کالای مورد نیاز را مشخص مي‌کند. پس ما لب کلام را مي‌گوییم.

اگر می‌خواهید یک لپ‌تاپ ارزان قیمت، سبک، جمع و جور برای انجام امور روزمره داشته باشید، اگر می‌خواهید رایانه شخصی را به راحتی حمل کنید و اگر انتظار انجام امور گرافیکی، تماشای فیلم و... را از کامپیوتر شخصی خود ندارید، مي‌توانید به سراغ مینی لپ‌تاپ‌هاي بدون اپتیکال درایو بروید که بهترینشان مینی لپ‌تاپ‌هاي مجهز به پردازنده‌هاي INTEL ATOM N450 است.

اما اگر قصد خرید یک لپ‌تاپ ارزن قیمت را دارید که با آن به تماشای فیلم بنشینید، برخی از کارهای سبک گرافیکی را انجام دهید، گیم‌هاي سبک بازی کنید و امور روزمره اداری و شخصی را با آن انجام دهید، بهتر است به سراغ یک لپ‌تاپ ارزان با صفحه نمایش 4/15 اینچی بروید.

نت‌بوک بخرم یا تبلت؟

از زمانی که تبلت‌ها وارد بازار شدند این سوال برای بسیاری پیش آمد که به راستی تبلت‌ها برای خارج کردن نت‌بوک‌ها از گود به بازار عرضه شده‌اند. اما در حقیقت این طور نیست و کارشناسان و فعالان بازار  بر این باورند که اصلا این دو کالا قابلیت‌هاي کاربردی خاص خود را دارند و مقایسه این دو کالا منطقی نیست. 

جعفری مدیر فروش انفورماتیک گستر در این باره مي‌گوید: مقایسه تبلت و نت‌بوک به هیچ وجه منطقی نیست. به گفته وی، تبلت برای جست‌وجو در اینترنت، انجام بازی‌هاي کامپیوتری، استفاده سریع و آسان فایل‌های صوتی و تصویری و... مناسب است؛ چرا که تبلت کالایی است که به راحتی و سرعت بالا وارد اینترنت مي‌شود. در حالی‌که نت‌بوک زمان بیشتری را صرف روشن و بوت شدن و اتصال به اینترنت مي‌طلبد. در مقابل نت‌بوک‌ها از سیستم‌عامل ویندوز پشتیبانی کرده و تمام امکانات ویندوز را دارند؛ اما تبلت‌ها معمولا تحت سیستم‌عامل آندروید یا مک هستند.

اگر هم نمونه‌هاي ویندوزی تبلت مورد استفاده قرار گیرد که قابلیت نصب اکثر برنامه‌هاي ویندوز را داشته باشند استفاده‌اي به راحتی نت‌بوک نخواهند داشت. همچنین تبلت‌ها قابلیت نصب نرم‌افزارهای کاربردی فراوانی را دارند.  به طور کلی تبلت‌ها برای مصرف‌کنندگان محتوا و به صورت اندک، تولیدکنندگان محتوا ساخته شده است.

یک کاربر تبلت مي‌تواند با تبلت خود کتاب بخواند، در اینترنت به گشت و گذار بپردازد، فیلم تماشا کند، فایل‌های آفیس را باز و گیم بازی کند. از سوی دیگر، نت‌بوک برای تولیدکنندگان محتوا و حتی استفاده‌کنندگان محتوا ساخته شده است. می‌توان گفت تبلت‌ها اکثرا برای مدیران، سخنرانان، بازاریاب‌هاي محصولات، گیمرها و... مناسب است، در حالی‌که یک نت‌بوک به مراتب برای یک برنامه‌نویس مناسب‌تر از یک تبلت است.

نقد بخریم یا نسیه؟

بنا بر اطلاعات به‌دست آمده در حال حاضر اکثر افرادی که لپ‌تاپ را به طور قسطی به فروش مي‌رسانند، معمولا يك سوم مبلغ را در یافت کرده و مابقی مبلغ را در سه تا شش فقره چک با در نظر گرفتن سود 15 تا 17 درصد به فروش مي‌رسانند.

این درحالی است که در نظر گرفتن چنین میزان سودی برای لپ‌تاپی که دو سوم مبلغ آن در نهایتا شش ماه پرداخت پرداخت مي‌شود، بسیار زیاد است. میرمهدی رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران، در این باره مي‌گوید: متوسط سود دریافتی بابت فروش اقساطی لپ‌تاپ با توجه به سودی که بانک‌های خصوصی بابت وام‌ها در سال روی مبلغ وام محاسبه مي‌كنند حساب مي‌شود.

اما یک اشکال وجود دارد و آن این است که سود نهایتا 17 درصدی  که بانک‌های خصوصی در نظر مي‌گیرند برای بازپرداخت‌های دو ساله به بالا است.

این درحالی است که فروشندگان بازار این سود را برای بازپرداخت‌های 3 الي 6 ماهه دریافت مي‌کنند و این نوعی کلاهبرداری است.

وی افزود در صورتی که فروشنده‌اي بیش از حد محاز (سه تا 5 درصد) بسته به تعداد چک‌هاي ارائه شده از خریدار وجهی دریافت کرد، می‌توانید به اتحادیه فناوران رایانه تهران مراجعه کرده یا اینکه با شماره 124 که مرکز رسیدگی به تخلفات فروشندگان است تماس حاصل فرمایید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 13:1  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

شكاف در دكترین نظامی آمریكا

ناگفته های شكار پرنده آمریكایی

گروه پژوهش های خبری - شكار پهباد آمریكایی 'RQ-170' كه یكی از ستون های انقلاب در امور نظامی آمریكا در حوزه كسب اطلاعات به شمار می رود، به معنی شكافی عمیق در دكترین نظامی آمریكا است. بر زمین نشانده شدن پهباد آمریكایی 'RQ-170' در ایران باعث بحث های زیادی در باره سرنوشت دكترین نظامی آمریكا موسوم به 'انقلاب در امور نظامی'(1) شده است. هك ناوبری این پرنده مدرن كه وسیله ای برای دستور دادن به موشك ها و سایر سلاح های مستقر در ناوها و پایگاه های نظامی آمریكایی قرار می گیرد، این گمانه را در بین متخصصان نظامی تقویت كرده است كه رخنه به سیستم كنترل و شلیك موشك های آمریكایی هم امكانپذیر شده است. اگر با رخنه به یكی از این مراكز كنترلی، موشكی آمریكایی به سمت سایر نیروهای این كشور در زمین و یا نیروهای انگلیسی متحد آنها شلیك شود فاجعه تمام عیاری برای ارتش آمریكا رقم خواهد خورد كه فراتر از تلفات مادی و انسانی است. این فاجعه به نااطمینانی از حوزه نبرد مربوط می شود كه برای یك ارتش از دشمن كشنده تر است.

و6- سیستم های ضربتی دقیق
7- افزایش قابلیت مانور واحدها
8- عملیات جنگ اطلاعاتی

**عناصر ثابت در
RMA
-------------------------
وضعیت انقلاب در امور نظامی در ارتش آمریكا نسبتاً مبهم و ناپایدار به نظر می رسد، اما برخی از عناصر ثابت قابل شناسایی هستند؛
- فرماندهی، كنترل، كامپیوتر، ارتباطات، امور نظامی
- جاسوسی، نظارت، شناسایی و اكتشاف
- مهمات و تسلیحات هوشمند و هدایت شونده و دقیق با برد بالا
- تسلیحات جدید؛ لیزر فیبری، میكروویو، تسلیحات غیركشنده، تكنولوژی رمزگذاری
- حس گرهای جدید و آمیختگی اطلاعات
- تكنولوژی های نامریی سازی و استتار
- پایگاه های نظامی كم هزینه و سریع الانتقال و سیستم های پرتاب، هواپیماهای بدون سرنشین 7 و موشك های كروز
- موشك و دفاع هوایی
- جنگ فضا محور
- تكنیك های خودكار شناسایی هدف
- سیستم های راداری پیشرفته و حس گرهای مادون قرمز و تصویرپردازی از شرایط جغرافیایی با جزییات دقیق
- انطباق سازمانی
- نوآوری عملیاتی

**رویكردهای مختلف و موجود به
RMA
------------------------------------------
1- برخی معتقدند كه انقلاب وجود ندارد. طرفداران این تفكر معتقدند كه تغییرات اخیر در حوزه نظامی، تغییرات تكاملی است تا تغییرات انقلابی. به اعتقاد آنها به دلیل وجود شرایط مالی ـ دفاعی نامطلوب و هزینه‌بر بودن این فرایند برای دولت‌ها، توانمندی‌های نظامی كنونی در آینده چندان تغییراتی زیادی را تجربه نخواهد كرد.
2- برخی دیگر مانند تئوریسین‌های رادیكال نیروی هوایی آمریكا معتقدند این انقلاب موفق بوده است. استدلال این افراد برتری قدرت هوایی در این انقلاب و در نتیجة پیشرفت‌های چشمگیر در توانایی‌های هدف‌گیری دقیق و ساخت هواپیماهای مدرن و غیرقابل شناسایی است.
3- گروه دیگری نیز انقلاب را نزدیك می دانند. این بینش كه بیشتر از جانب استراتژیست‌های غیرنظامی وزارت دفاع ‌آمریكا حمایت می‌شود، معتقد است؛ انقلاب واقعی در امور نظامی، در 5 الی 10 سال آینده از طریق ورود تجهیزاتی كه در برنامه‌های دفاعی سال‌های آینده آمریكا پیش‌بینی و طرح‌ریزی شده است، محقق خواهد شد.
4- دریادار ویلیام، نایب رییس سابق ستاد مشترك آمریكا، دیدگاهی دیگری به نام انقلاب پنهان را مطرح می كند. این انقلاب بر مركزیت تسلیحات هدف‌گیری دقیق و نیز برتری اطلاعاتی در فرایند انقلاب در امور نظامی تأكید دارد. این دیدگاه معتقد است كه انقلاب در امور نظامی، فرایندی در حال ظهور است كه در ابعاد هوایی و دریایی به وقوع پیوسته ولی در حوزه نیروهای زمینی چندان محقق نشده است. این دیدگاه
RMA را انقلاب بخشی تصور می‌كند و قایل به زنجیروار بودن فرایند انقلاب در امور نظامی نیست.
5- انقلاب چندبعدی رویكرد دیگری نسبت به تحولا ت اخیر است. این تفكر در ادامه دیدگاه 'انقلاب مخفی' است. این دیدگاه بر این باور استوار است كه انقلاب اخیر در امور نظامی نه ‌تنها عملیات زمینی است بلكه نبردهای هوایی و دریایی را نیز متحول خواهد كرد و تنها به یك حوزه متعلق نمی‌باشد. این مكتب جنگ را به دو حوزه‌ جدید یعنی حوزة فضا و اطلاعات نیز تسری داده و بر شبكه‌ای شدن جنگ‌های جدید تاكید می‌كند. این بینش معتقد است؛ جنگ‌های زمینی آینده تحت تسلط عملیات ضربتی عمیق، با ویژگی تحرك بالای نیروها و اشكال مختلف پنهان‌كاری خواهد بود. این دیدگاه پیش‌بینی می‌كند كه سیستم‌های بدون سرنشین و هدایت شونده در حوزه‌های مختلف هوایی، زمینی و دریایی، گسترش خواهد یافت و باعث تكثر قدرت بازیگران در حوزه‌های مختلف و در نهایت پویایی عملیات هوایی می‌شود. در این مدل جنگ فضایی و همین‌طور جنگ اطلاعاتی، جایگاه مهمی را به خود اختصاص داده است.
6- انقلاب خرد عنوان رویكرد بعدی است. این بینش معتقد است كه گسترش حس‌گرها و سیستم‌های تسلیحاتی بسیار كوچك و ارزان، هرگونه تحركی را در جبهه نبرد غیرممكن خواهد ساخت و گونه‌های سنتی مبارزه را نیز منسوخ خواهد كرد. این گروه بر تغییر شیوه‌های جنگ‌های متعارف و استراتژی‌های هسته‌ای بازیگران و بروز كردن فرایند انقلاب در امور نظامی معتقد است.

**جریان حاكم
----------------
این انقلاب هم مانند بسیاری از انقلاب های دیگر فراز و نشیب هایی زیادی داشته است. كولین گری
Collin Gray معتقد است كه این انقلاب در طول حیات خود تا به امروز با پنج موج همراه بوده است:
1- ارایه زمینه های اولیه
RMA توسط متفكران نظامی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه 80.
2- تطابق مفهومی، اصلاح و یكپارچه سازی
RMA در تفكر استراتژیك غرب در طول اوایل دهه 90
3- به اوج رسیدن بحث های پیرامون
RMA از اواسط تا اواخر دهه 90
4- تغییر جهت به سمت تحول دفاعی در اوایل 2000 تا 2005
5- بازگشت به تفكرات دوم و سوم از 2005 تا به امروز
وی معتقد است كه این گفتمان با تمام فراز و نشیب های خود تا به امروز بر ادبیات نظامی كنونی حاكم است. در اوایل تمام دغدغه های این جریان بر چیستی و زمان احتمالی وقوع آن بود، اما در حال حاضر بحث ها به بلوغ خود رسیده و همگان با پذیرش وقوع این انقلاب به دنبال
RMA های ممكن، به صرفه و مطلوب هستند.
گری معتقد است كه مفهوم انقلاب در امور نظامی از سال 2001 تا 2005 به 'تحول دفاعی' شده و از 2005 تا به امروز به 'فراتر از مدرنیزه' تبدیل شده است.
با توجه به ماهیت و اهداف انقلاب در امور نظامی، اطلاعات و ناوبری دقیق و دور از صحنه نبرد اهمیت اساسی دارد. هواپیماهای بدون سرنشین در متن كسب اطلاعات قرار داشته و چشم ارتش آمریكا محسوب می شوند. این هواپیماها كه در تمام نبردها پیروز بوده اند هم اكنون در معرض دستیابی دشمنان آمریكا قرار گرفته اند. لو رفتن فناوری این پهبادها و شبكه كنترلی آنها كه میلیاردها دلار هزینه دربر داشته به این معنی است كه دكترین آنها دیگر مختص به ایالات متحده نیست.
پژوهش**م.م**9123

--------------------------------------------------------------
1-
Revolution in Military Affairs

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 13:9  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

مردم نگران سلامتی خود هستند و مسئولین فقط وعده می دهند !

 شوشان : در سالهای اخیر موج گرد و غبارهای ناخوانده ، مشکلات و مضلات فراوان برای هموطنان ما به خصوص در مناطق جنوب و غرب کشور ایجاد کرده  که با گسترش آن به استانهای دیگر مسیولین به سمت حل آن سوق پیدا کرده اند.

ورود این مهمانهای خودسر که در دو سال گذشته همزمان اکثر استانهای کشور را در بر گرفت موجی از نگرانی به دنبال  داشت و مسئولین در سخنان متعدد و وعده های فراوان مدعی شدند که با همکاری کشورهای همجوار در پی رفع این مشکل می باشند.

آسیبهای شدید تنفسی و قلبی و ریوی برای همه اقشار هموطنمان نگران کننده است که در این میان حکایت آسیبهای وارده شدید بر مصدومان شیمیایی حکایت تلخ دیگری است که جدی تر و خطرناکتر رخ می نماید .

 از آنجا که تعداد بسیاری از این گروه از ایثارگران در استانهای کانون این گرد و غبارها، یعنی مناطق جنوب و غرب کشور، اسکان دارند و مهاجرت از استان زادگاهشان برای آنان مشکل و غیر ممکن است این نگرانی دو چندان می شود .

طبق آمار اعلام شده توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تعداد جانبازان شیمیایی ایران هشتاد هزار نفر می باشند که البته برخی از سازمانهای غیر دولتی فعال در کشور این تعداد را به دویست تا سیصد هزار نفر نیز بر آورد کرده اند که اهمیت اندیشه ای جدی برای حل این مشکل را ضروری تر می نماید .

در کنار این موضوع لازم است که بدانیم بر اساس اظهارات مصطفی قانعی – معاون تحقیقات وزارت بهداشت و اموزش پزشکی  کلینیک سردشت چند سال پیش راه اندازی شد ولی درحال حاضر فاقد متخصص است و بنیاد شهید این کلینیک را به دانشگاه علوم پزشکی استان واگذار کرده است و بیشترین مشکل این کلینیک در سردشت به این دلیل است که متخصص مقیم ندارد چون متخصصان حاضر نیستند در آنجا حضور یابند !

حال اگر تهاجم و شبیخون گرد وغبارهای سنگین را به حال و روز این عزیزان جانباز بیفزاییم چیزی باقی نمی ماند جز آنکه خود را برای شنیدن خبر شهادت آنان آماده کنیم  .

 آیا به راستی پاداش آنهمه ایثار و فداکاری این است که این عزیزان در اوج غربت و گمنامی به آرامی سر به گریبان شهادت بگذارند و فریاد استغاثه شان در میان هیاهوهای سیاسی و جناحی گم شود ؟

آیا می شود حالت همسر بردبار جانبازی را که باید ساعتها سرفه های شدید و ممتد بشنود  و گاه بی هوشی های او را شاهد باشد  درک کرد؟

آیا قلبهای غمگین فرزندان این گروه  از جانبازان را به چه توجیهی می توان از نگرانی خارج کرد ؟

آیا فراموش کرده ایم که اینها چه عظمتهایی و حماسه هایی آفریده اند  و چگونه تاریخ این مملکت را به زیبایی رقم زده اند ؟

آیا پاسخ تشویش و اضطراب مادران و پدران پیر و فداکار این ایثارگران سپردن این موضوع به سیستم بروکراسی و جلسات و متنوع و طولانی بدون نتیجه عملی است ؟

آیا آنهمه وعده و وعیدهای داده شده که به هیچ اقدام عملی نینجامید کافی نیست ؟

آیا اینکه هرکدام از مسیولان ، دیگری را مسیول حل این مشکل معرفی کند چیزی از انبوه  مشکلات مصدومان شیمیایی می کاهد ؟ مهم این است که در هجوم وحشتنا ک و نفس گیر گرد و غبارها یی که با خود تنگی نفس و هزار و یک در د و درد سر دیگر می آورند هر  ورز باید منتظر خبر شهادت مصدومی شیمیایی بود؟

به راستی آیا در برابر  اینهمه مشکلات تنفسی و حیاتی که برای این عزیزان ایجاد میشود تنها اظهار تاسفی کفایت می کند؟

به نظر می رسد ایجاد کلینیکهای مجهز ویژه  این عزیزان در مناطقی مانند شهرهای جنوبی و غربی کشور لازم وضرور ی است تا از تعداد جانباختگان این مناطق کاسته شود .

شایسته است به مشکلات تمام اقشار و افراد جامعه اندیشید و اقدام عملی نمود اما مصدومان  شیمیایی که در حالت عادی نیز دچار مشکلات متعدد تنفسی و قلبی و ریوی می باشند با هجوم این ذرات معلق و گرد وغبارهای آلوده  در معرض شدید ترین بیمار یها و مشکلات   قرار میگیرند . مشکلاتی که گاه به شهادت آنان ختم می شود . 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:57  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

آمار مبتلایان به ایدز در خوزستان : 4000 نفر / سه هزار نفر در خوزستان از بیماری ایدز خود بی خبرند! / آمار زنان مبتلا به ایدز در خوزستان رو به افزایش است / + سخنان معاونت بهداشتی دانشگاه جندی شاپور اهواز

شوشان/ رویا محمودی:  رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، آمار مبتلایان به ایدز در استان خوزستان را 1300 نفر اعلام کرد و گفت : پیش بینی می شود آمار مبتلایان واقعی به این بیماری خطرناک در این استان 4000 نفر باشند.

به گزارش شوشان ، دکتر صداقت که به منظور شرکت در همایش ایدز به شهرستان امیدیه آمده بود گفت : متاسفانه در استان خوزستان نزدیک به  3000 نفر از وضعیت بیماری خود ( ایدز) آگاه نیستند.

وی با اشاره به آمار و ارقام ایدز در استان افزود: انتظار ما از استان درخصوص کنترل و پیشگیری از ایدز بالاتر از این بود.

دکتر صداقت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار جهانی ایدز گفت: آمار مبتلایان به این بیماری در سال 2010  نسبت به گذشته 17 درصد رشد داشته است و می توان این میزان رشد را ناشی از 2 عامل تعداد زیاد موارد جدید مبتلایان به ایدز و  افزایش طول عمر مبتلایان به این بیماری  دانست.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت افزود: یکی از دلایل دیگر رشد بیماری ایدز شاید این موضوع باشد که هر ساله معیار خاصی بر سنجش این بیماری در مجامع بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.

 صداقت در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد :کشور هایی نظیر آمریکا که خود در ابتدا جزء بحرانی ترین کشورها بوده اند هم اکنون تعداد بیمارانشان رو به کاهش است و علت این مساله این است که نسل جدید یاد گرفته اند که چگونه در مقابل این بیماری از خود محافظت کنند.

وی گفت : کشور ایران در میان کشورهایی که از لحاظ کنترل و مراقبت این بیماری و یا حتی از نظر مسائل بهداشتی در وضعیت بسیار بدی به سر می برند ، محصور شده است.

وی افزود: همسایگان شرقی و غربی ایران از لحاظ مسائل بهداشتی در وضعیت نامطلوبی به سر می برند و همچنین همسایگان شمالی و جنوبی نیز به دلیل رفتارها و روابط کنترل نشده در برخورد با این بیماری موفق عمل نکرده اند و این عوامل منطقه ما را مورد تهدید قرار داده است.

به گزارش شوشان ، صداقت گفت : استان خوزستان نیز به دلیل موقعیت حساس منطقه ای نیاز به فعالیت بیشتری در این زمینه به منظور کنترل و پیشگیری از ایدز دارد . هر چند پراکندگی مناطق و حرکت زیاد و عوارض و مشکلات باقی مانده از جنگ حساس بودن این منطقه را در پیشگیری و کنترل بیماری دو چندان کرده است.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت در رابطه با آمار مبتلایان به این بیماری در استان گفت:75  درصد مردان مبتلا به ایدز به دلیل اعتیاد به این بیماری دچار شدند و 67 درصد از زنان مبتلا نیز از طریق ارتباط جنسی بیمار شده اند.

وی ادامه داد: آمار مبتلایان زن بیمار از این طریق نیز رو به افزایش می باشد و اگر پیش بینی های لازم صورت نگیرد در سال 2015 شاهد افزایش شمار مبتلایان خواهیم بود.

وی در پایان سخنان خود به جایگاه والای آموزه های دینی اشاره کرد و گفت: در تمام ادیان گرایش های دینی عامل مهمی در جلوگیری از این نوع بیماری هاست و راهکار اصلی این است که توجه جوانان و نوجوانان و زنان که اقشاری در معرض خطر هستند را به این معضل و راه های پیشگیری از آن جلب کرد.

 

معاونت بهداشتی دانشگاه جندی شاپور : ایدز پشت در خانه های ماست

به گزارش شوشان ، در ادامه این همایش که به همت شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری برگزار شده بود ، معاونت بهداشتی دانشگاه جندی شاپور اهواز نیز گفت: بیماری ایدز همانند بیماری هپاتیت است ولی متاسفانه مردم به این بیماری بسیار منفی تر نگاه می کنند

دکتر شهرام رفیع افزود: مردم حتی اگر نقشی در در بهبود بیماران مبتلا نداشته باشند باز با انگ زدن به بیماران راه های رسیدن به سلامتی آنان را به تعویق می اندازند.

شهرام رفیع با بیان تاریخپه مختصری از این بیماری مهلک گفت: از سال1988اول دسامبر یا همان آذر ماه به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شد و هدف عمده از این کار اعلام حمایت مسئولین و افزایش آگاهی و آموزش همگانی در مبارزه با این بیماری بود.

رفیع افزود : این بیماری از آمریکا شروع شد و به آفریقا رسید و جالب اینجاست که در آفریقا رشد بیشتری داشت تا اینکه متاسفانه شیوع بسیار خود را به آسیا رسانید طوری که در سال 2007 در آسیا شاهد شیوع بسیار زیاد این بیماری بودیم و هم اکنون نیز این بیماری پشت در خانه های ماست.

 رفیع آمار مبتلایان به این بیماری را در کل دنیا 34 میلیون نفر دانست و افزود : روزانه 7000 نفر به HIV مبتلا می شوند  که 1000 نفر از این افراد کودکان زیر 15 سال می باشند و 3000 نفر دیگر زنان بالای 15 سال . 97 درصد مبتلایان به ایدز نیز در کشور هایی با درآمد پایین و یا متوسط زندگی می کنند.

 رفیع افزود: وقتی می گوییم که این بیماری همه گیراست و در سطح بالایی اتفاق می افتد منظور این است که آمار زنان مبتلا در حال افزایش است و به دلیل اینکه این زنان معمولا در سنین باروری هستند پس انتقال بیماری به فرزندان نیز فزونی می یابد.

وی زنگ خطر این بیماری در استان را با اعلام اینکه آمار مبتلایان زن در حال افزایش است را به صدا درآورد و با تاسف اظهار داشت: این زنان در سنین باروری یعنی بین15 تا 44 سال هستند .

وی یکی از راهکار های پیشگیری از این بیماری را اطلاع رسانی مفید و کافی دانست و گفت:  اگر جوانان مهارت های فردی و جمعی را بیاموزند و نسبت به عواقب کار خویش آگاه باشند کمتر دست به اعمال مخاطره آمیز می زنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:55  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

گزارش اختصاصی شوشان از مهریه های سنگین در خوزستان / 20 هزار سکه مهریه یک دختر خوزستانی !/ استاد دانشگاه پیام نور اهواز : مهریه های سنگین چماقی ست بر سر مرد + گفت و گو با استاد دانشگاه شهید چمران + مصاحبه با دفتردار ثبت ازدواج

شوشان / رویا محمودی: راهروهای دادگاه های خانواده پر است از زنان و مردانی که هر یک دیگری را عامل جدایی خود می دانند ؛ زنان و مردانی که شاید در ابتدای راه زندگی فکر می کردند چیزی جز ناقوس مرگ نمی تواند عامل جدایی شان باشد .

به راستی چه چیز جز اعمال و رفتار خود زوجین باعث دوری گزیدن از یکدیگر می شود؟  چرا دختران و خانواده ها مهریه های بالا و عجیب درخواست می کنند ؟

امروز مهریه خود یکی از عوامل جدایی زوجین محسوب می شود ؛ مهریه هایی چون گرفتن دو چشم  و یا قطع دست راست و پای چپ شوهر تا سفر به 120 کشور دنیا و یا یک کیلو بال مگس خود دال بر فرو پاشی حس اعتماد و احترامی است که طرفین را به ادامه زندگی امیدوار می سازد.

در نظر گرفتن مهریه های بالا گاهی فقط به دلیل حس ناامنی است که در میان زنان وجود دارد و گاهی نیز به دلیل حس برتری جویی نسبت به سایرین. برخی از زنان نیز مهریه های سنگین و عجیب و غریب را پاسخ به اقتداری می دانند که به مرد داده شده است . نظیر توانایی قانونی مرد برای مانع شدن کار خارج از خانه همسر  خود و در نظر گرفتن این مساله که ریاست خانواده در خصایص شوهر گنجانده شده است . به عقیده این گروه از زنان ، مهریه باید جبران کننده مافات برای زنان باشد.

 برخی از زنان نیز به دلیل آنکه حق طلاق به مرد داده شده ، آن را حربه ای برای جدایی از مرد درنظر می گیرند و پیگیری سایر حقوق خود را از طریق در خواست مهریه از قاضی خواستار می شوند . سوالات بیشماری در پرداختن به این مقوله دال بر علت تهیه این گزارش بود چرا که زن مهریه را حق خود می داند و معمولا پرداخت آن از طرف مقابل با عدم تمایل یا صرفا به لحاظ قانونی صورت می گیرد. راهی که باید پیمود تا به زندگی مشترک رسید تمایل یا اجبار در پرداخت مهریه راهی است که افراد بیشماری طی می کنند و "بیمناک اند از سرنوشت, که با آنها چه خواهد کرد".

 

استاد دانشگاه پیام نور اهواز : مهریه چماقی بر سر مرد است

استاد دانشگاه پیام نور در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار شوشان گفت :به قول استاد مطهری مرد طالب است و زن مطلوب مرد عاشق است و زن معشوق به همین دلیل است که مرد به خواستگاری زن می رود و در این مواقع زن این حق را به خودش می دهد که مهریه ای را مطالبه کند.

علی کرد افزود: هر چند مهریه همان هدیه مرد به زن است ولی چرا برخی از زنان خواستار هدیه ای سنگین می شوند؟

وی درخصوص شرایط تعیین مهریه گفت : اگر در تعیین میزان مهریه دو مورد را در نظر بگیریم می توان مهریه های مطلوب را تعیین کرد ؛ اولین مورد توانایی مرد برای پرداخت مهریه است و دیگری قرار دادن پشتوانه ای برای زن .حال سوال اینجاست که زنان چه میزان پشتوانه برای زندگی احتیاج دارند؟

استاد دانشگاه پیام نور در ادامه گفت : در حال حاضر خون بهای یک مرد 90 میلیون تومان است که معادل 155 سکه با قیمت امروزی می شود. آیا این مبلغ و تعداد سکه در صورتی که زن همسرش را به دلایلی مختلف از جمله تصادف یا طلاق از دست بدهد برای ادامه زندگی کافی نیست ؟

وی با بیان اینکه هدف از تعیین میزان مهریه فراهم شدن یک زندگی عادی برای زن  است گفت : حال فردی را تصور کنید که به سال تولدش مهریه از نوع سکه می زند . به عنوان مثال زنی که مهریه اش 1365 سکه است اگر توانایی مالی مرد را ماهیانه نیم سکه بدانیم برای پرداخت این مبلغ ,مرد به 2730 ماه زندگی احتیاج دارد تا بتواند این سکه ها را پرداخت نماید. یا اگر بتواند ماهیانه یک سکه بدهد 113 سال دیگر باید زندگی کند تا از زیر بار مهریه خلاص شود !

وی افزود : مهریه یک توافق دو جانبه است ولی این توافق در خیلی از موارد رنگ اجبار به خود می گیرد و ترس از دست دادن طرف مقابل مرد را به  این سمت سوق می دهد که با هر چیزی موافقت کند .

علی کرد افزود: هوشیاری خانواده های جوانان در این مساله باعث می شود که ادامه مسیر زندگی برای فرزندان هموار تر شود و لازم است این احتمال داده شود که مهریه روزی در خواست شودپس باید معقولانه انتخاب کرد و معقولانه موافقت کرد .

وی افزود: هر چند دادن حق طلاق به مرد مانند شمشیری است که به دستان او می سپارند اما مهریه های سنگین نیز مانند چماقی در دستان زن است , با بلند کردن شمشیر و یا چماق نمی توان زندگی کرد. زندگی به مهر و محبت وابسته است نه به مهریه. زندگی به گذشت وابسته است نه به داشتن حق طلاق.

وی گفت : قانون باید جلوی خشونت را بگیرد اگری زنی می خواست از این حق خود برای انتقام جویی استفاده کند این قانون است که باید جلوی او بایستد ولی قانون در زمینه مهریه در خیلی از موارد حق را به جانب زن می داند و بعضی از زنان نیز از این امر سو استفاده می کنند.

علی کرد در پایان این گفت و گو  ضمن توصیه های به جوانان و خانواده ها گفت : در رابطه با تعیین مهریه خیلی ها می گویند کی داده و کی گرفته باید بگوییم خیلی ها دادند و خیلی ها هم گرفتند آنها هم که ندادند گرفتار شدند جوانان به فرهنگ سازی هایی که از طریق تلویزیون و سایر رسانه ها می شود توجه کنند  و با نگاه باز و واقع بیینانه تری از یکدیگر زندگی شان را آغاز کنند.

 

استاد دانشگاه شهید چمران : تعیین مهریه به اصالت فرهنگی افراد وابسته است

استاد دانشکده الهیات نیز معتقد است تعیین مهریه های سنگین به اصالت فرهنگی افراد وابسته است چرا که کسانی که طبق فرهنگ اسلامی رشد پیدا کرده اند هیچ گاه میزانی خلاف عقل را تعیین نمی کنند.

دکتر چوبین در گفت و گو با خبرنگار شوشان گفت : معیار هر فرد مسلمان در تعیین میزان مهریه سنت شریف پیامبر است درست است که میزان مهریه در قرآن تعین نشده ولی در سنت پیامبر مهریه حضرت فاطمه 500 سکه نقره یا درهم بوده و این میزان مهریه قدرت خرید بالایی نبوده است.

چوبین با بیان اینکه طلاق ایستگاه آخر زندگی زوجین است ، افزود: وقتی یک زن و مرد با یکدیگر نمی سازند و بین طلاق و ادامه زندگی مجبور به انتخاب هستند در حال انتخاب بد و بدتر اند بدی همان سوختن و ساختن است و بدترین آن طلاق. چرا که طلاق در اسلام مکروه شناخته شده است و باید به عنوان ایستگاه آخر زندگی به آن نگریست ولی متاسفانه بسیاری از جوانان آن را به عنوان اولین راه در بر خورد با مشکلات خودمی دانند وحاضر به گذشت نیستند.

 

دفتردار ثبت ازدواج در اهواز : وقتی زن و مرد با هم نمی سازند مهریه سودی ندارد

در ادامه این گزارش  یکی از دفترداران ثبت ازدواج با بیان اینکه بالا زدن مهریه را دلیلی بر استحکام خانواده نمی بینم گفت : زمانی که دو نفر با هم نمی سازند و دیگر راه مشترکی برای ادامه زندگی شان ندارند مهریه چه سود دارد. وقتی دو نفر یکدیگر را جذب نمی کنند مهریه چه یک باشد چه هزار در نهایت چه سود؟

آل علی ادامه داد : در زمان کنونی ما چشم و هم چشمی و بالا رفتن توقعات باعث شده که زنان در مواجه با کوچکترین مشکلی در خواست مهریه بدهند .

وی گفت : در زمانی که دو نفر پای سفره عقد نشستند ما هر چه بگوییم آنها قبول می کنند حتی برخی بعد از ازدواج هم نمی دانند که پای چه تعهداتی را امضا کرده اند. آگاهی افراد در این زمینه بسیارمهم است و خیلی از موارد را داشته ایم که متاسفانه حتی خانواده ها و بزرگتر ها نیز آگاه نیستند.

 وی در پایان این مصاحبه به خبرنگار شوشان گفت: من بالاترین مهریه ای را که تا به حال ثبت کرده ام 20000 سکه بوده و کمترین آن یک شاخه نبات و باز هم می گویم مهریه ضامن خوشبختی هیچ کس نبوده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:54  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

در همایش شوراهای خوزستان چه گذشت / شورای اهواز غایب بزرگ این همایش / انتقاد شدید از وضعیت شوراهای شهر استان / میانگین سن اعضای شوراهای استان چند است ؟

شوشان: دومین کارگاه آموزشی روسای شوراهای اسلامی خوزستان با حضور 61 عضو در سالن اجتماعات شورای اسلامی شهر اهواز در حالی برگزار شد، که شورای شهر اهواز به دلیل انحلال بزرگترین غایب این اجلاس بود.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری خوزستان در این نشست وضعیت تحصیلی اعضای شوراهای اسلامی شهرهای خوزستان را در مقایسه با سایر استان ها خوب ارزیابی کرد و گفت: 38 درصد از اعضای شوراهای اسلامی شهرهای خوزستان دارای مدرک کارشناسی هستند.

 شاپور رستمی افزود: 9 درصد اعضای شوراهای اسلامی دارای مدرک کارشناسی ارشد، 2 درصد دارای مدرک دکترا و 13 درصد نیز دارای مدرک کاردانی هستند.

 وی با اشاره به اینکه 3 میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت استان در 62 شهر سکونت دارند، اظهار داشت: 331 نفر اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان را تشکیل می‌دهند.

 به گفته وی،‌ از سال گذشته تا کنون هشت شهر جدید در استان تاسیس شده و تعداد شهرها از 54 به 62 شهر افزایش یافته است.

 رستمی همچنین در مورد هرم سنی اعضای شوراهای شهرهای استان گفت: نیمی از اعضای شوراها بین 40 تا 50 سال دارند.

 وی افزود:‌152 نفر از اعضای شوراها بین 40 تا 50 سال، 113 نفر بین 30 تا 40 سال، 58 نفر بین 50 تا 60 سال و شش نفر نیز بین 60 تا 70 سال سن دارند.

 این مقام مسئول اظهار داشت: 96 نفر از اعضای شوراهای شهرها شاغلان آموزش و پرورش، پنج نفر اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و 101 نفر در سیستم های ادارات دولتی به کار مشغول و مابقی بازنشسته یا دارای شغل آزاد هستند.

 وی تعامل و ارتباط شوراها و دولت را از ضرورت ها دانست و گفت:‌ در همین راستا دومین نشست مشترک شوراهای اسلامی و مسئولان در سال جاری تشکیل شده است.

 نظر یک مسئول درباره وضعیت شوراهای شهر

 معاون امور شهرداری ها و دهیاری‌های وزارت کشور گفت: تحقیقات نشان می دهد در نتیجه فعالیت شوراها ثبات مدیریت شهری در کشور به شدت آسیب دیده است.

علیرضا افشار عصر امروز در دومین کارگاه آموزشی روسای شوراهای اسلامی شهرهای خوزستان با اشاره به نظر کارشناسان گفت: بسیاری بر این باور بودند که تشکیل شوراها با توجه به وضعیت سیاسی کشور بوده و شوراها فعالیت آنچنانی نخواهند داشت، اما تجربه سه دوره شورا خلاف این امر را نشان داد و عملکرد شوراها اگر چه به وضع مطلوب نرسیده اما در راستای توسعه محلی موثر بوده است.

 وی افزود:‌ در این مدت حداقل شوراها توانسته‌اند جایگاه سیاسی خود را تثبیت کنند، به طوری که در حال حاضر به عنوان یک نهاد تصمیم گیر شناخته می‌شوند.

 افشار همچنین با اشاره به تحقیقاتی که در دانشگاه‌ها، مجلس و وزارت کشور در مورد عملکرد شوراهای شهرها انجام شده اظهار داشت: براساس این تحقیقات ثابت شده که شوراها هم فرصت و تهدیدی برای نظام اجتماعی، سیاسی و شهری ایجاد می‌کنند.

 وی افزود: تحقیقات مرکز مطالعات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد در نتیجه فعالیت شوراها ثبات مدیریت شهری در کشور به شدت آسیب دیده است.

 افشار توضیح داد: این مسئله ناشی از تعدد شهرداران و عزل و نصب‌های مکرر شهرداران بوده است؛ به طوری که آمار تغییر شهرداران در دوره سوم شورا بیشترین بوده است. تمام تمرکز شورا در چند ماهه بر استیضاح و عزل و نصب شهرداران است و پروژه‌ها و شهر به حال خود رها می‌شود. از طرف دیگر شهرداران معتقدند شوراها از اهرم استیضاح و عزل برای تهدید و اعمال فشار به شهرداران استفاده می‌کنند.

 به گفته وی، مخالفت‌ها با شورا به دلیل عملکرد شوراها در این سه دوره بوده است. به طوری که چندی پیش نمایندگان مجلس طرحی برای محدود کردن شوراها در انتخاب شهرداران پیشنهاد کردند که نظر دولت نسبت به آن ممتنع بود.

 این مقام مسئول تهدید دیگر شوراها را مراجعه مستقیم اعضای شورا به کارکنان شهرداری‌ها و دخالت غیرمستقیم اعضای شورا در امور شهری عنوان کرد و افزود: آمارها نشان می‌دهد پرسنل شهرداری با دخالت اعضای شورا به شدت رو به افزایش است. این مسئله علاوه بر مشکلاتی که در کمبود اعتبارات شهرداری‌ها ایجاد می‌کند به عنوان سندی علیه شوراهای منحله نیز اعلام شده است.

 وی با بیان اینکه شوراها فرصت‌هایی نیز ایجاد کرده‌اند گفت: تجربه دموکراسی و ارتقای فرهنگ مردم سالارانه در شهرها با کمک شوراها محقق شده است و با تشکیل این نهادها بسترها را برای افزایش گفت‌وگوها و کاهش منازعات اجتماعی فراهم کرده، به طوری که ضریب امنیت در بسیار از مناطق ناامن افزایش یافته است.

 افشار فرصت دیگر ایجاد شده توسط شوراها را تربیت افرادی برای بکارگیری در مدیریت شهری عنوان کرد و افزود:‌ شوراها در حال حاضر به عنوان نهادی که مردم به آن روی می‌آورند و برای حل مشکلات به آن مراجعه می‌کنند پذیرفته شده است.

 وی در ادامه با اشاره به نتیجه تحقیق دانشگاه تهران در مورد شوراهای موفق و ناموفق گفت: بر اساس این تحقیقات اعتماد عمومی و پایگاه مردمی بیشتر باعث می‌شود شوراها با قدرت در مسائل ورود و در مدیریت شهری موثر باشند به طوری که دولت را مجبور به عقب نشینی کرده‌اند؛ اما هر چه اعضای شوراها پایگاه اجتماعی ضعیف‌تر داشته باشند برای پیشبرد امور خود به دولت تکیه داشتند.

 افشار دلیل اصلی انحلال چند شورای شهر در کشور را ضعف و عدم تعامل درون گروهی دانست و گفت: ناآگاهی بعضی اعضای شورا نسبت به قوانین آنها را به دردسر انداخته است.

 به گفته وی، بعضی شهرداران فایل ویژه‌ای برای جمع آوری مستندات علیه اعضای شورا اختصاص می‌دهند.

 

انتقاد رییس شورای شهر دزفول از وضعیت موجود شوراها

شوشان: رئیس شورای اسلامی شهر دزفول در دومین کارگاه آموزشی روسای شوراهای اسلامی با انتقاد از اختیارات اندک شوراها در اداره شهر تصریح کرد: با مدیریت هزارپاره نمی‌توان شهرها را اداره کرد.

وی با بیان اینکه شوراها هیچگونه اختیاراتی ندارند افزود: تمام دستگاه‌های اجرایی از جمله آب، گاز،‌ برق و پلیس در تمام شهرها بودجه و مدیرانی دارند و برای انجام اقدامات خود در شهر هیچ هماهنگی با شورا انجام نمی‌دهند.

زمانی‌راد اظهار کرد: بهترین راه برای تخریب عملکرد شوراها این است که هیچگونه اختیاراتی به این نهادها داده نشود اما توقعات نسبت به آنها روز به روز افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه ترکیب شوراها به تدریج به ضعف آنها دامن می‌زند، شوراهای عالی استان‌ها را دارای ضعیف‌ترین ساختار عنوان کرد و گفت: بافت شکل‌گیری شوراها غلبه حومه بر مرکز را نشان می‌دهد.

رئیس شورای شهر دزفول گفت: بهبود وضعیت شوراها در گرو صلاحدید مجلس و دولت است و این دو نهاد نیز نمی‌خواهند مشکلات شوراها را حل کنند.

رئیس شورای اسلامی استان خوزستان نیز در این نشست گفت: با توجه به تغییر قانون شوراها در سال‌های 82 و 86 و حذف و بازنگری قسمت‌هایی از آن، روشن شدن زوایای این قانون ضروری است.

سیما نیک‌نژاد افزود: دستگاه‌های اجرایی به صورت سلیقه‌ای برای اجرای این قانون وارد عمل می‌شوند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:53  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

مشرق منتشر کرد؛
آمریکا در ترکیه، عراق، کویت، عربستان، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، عمان، افغانستان، پاکستان و قرقیزستان پایگاه دارد و یا از پایگاه های این کشورها استفاده می کند. در این گزارش به بررسی فاصله پایگاه های مهم آمریکا به ویژه پایگاه های هوایی در اطراف ایران و توان موشکی کشورمان در تهدید این مکان ها می پردازیم .
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، چندی پیش و در پی بروز مجدد شایعه حمله به ایران از سوی دشمنان، فرماندهان نیروهای مسلح کشور خصوصاً فرماندهی کل قوا از پاسخ جدی و محکم به این حرکت و ضربه زدن به پایگاه های دشمن در منطقه صحبت نمودند.
در این گزارش به بررسی فاصله پایگاه های مهم آمریکا به ویژه پایگاه های هوایی در اطراف ایران و توان موشکی کشورمان در تهدید این مکان ها می پردازیم .
 آمریکا در ترکیه، عراق، کویت، عربستان، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، عمان، افغانستان، پاکستان و قرقیزستان پایگاه دارد و یا از پایگاه های این کشورها استفاده می کند. هر چند که آمریکایی ها اعلام کرده اند پایگاه های خود در عربستان را تخلیه کرده اند و در حال خروج از عراق هستند اما زیرساخت های لازم برای پذیرش واحدهای ارتش آمریکا در این پایگاه ها باقی مانده، ضمن اینکه ارتش این کشورها نیز با استانداردهای آمریکایی تطبیق داده شده اند.
گستردگی پایگاه های آمریکا در اطراف ایران

در تبیین ویژگی های پاسخ کوبنده ایران توان موشکی سطح به سطح کشورمان را می توان به دو بخش راکت ها و موشک های بالستیک تقسیم نمود. راکت ها از نمونه های کوتاه برد با برد 8 تا 250 کیلومتر و موشک ها از کوتاه برد با 220 تا دوربرد با 2000 کیلومتر برد هستند و تفاوت اصلی راکت ها و موشک ها در وجود سامانه هدایت و کنترل در موشک ها است که باعث افزایش چشمگیر دقت آنها می شود. همچنین راکت با توجه به اینکه برای بردهای کوتاه ساخته شده ابعاد کوچکتری دارد و با استفاده از پیشران سوخت جامد، قابلیت واکنش سریع در مواقع لزوم را داشته و از نظر عمر انبارداری تا چند سال آماده شلیک است. موشک های کشورمان نیز شامل هر دو نوع پیشران سوخت جامد و مایع هستند.
در بین راکت های ساخته شده توسط متخصصان کشورمان نمونه های نازعات-10-اچ با بیشینه برد 130 کیلومتر، زلزال-3 با برد 200 و زلزال-3-بی  با برد 250 کیلومتر برای اصابت به پایگاه های دشمن در منطقه مناسب بوده و در بین موشک ها نیز همگی آنها یعنی گونه های مختلف فاتح-110، قیام، شهاب-2 و 3، قدر، عاشورا و سجیل-1 و 2 دورترین پایگاه های دشمن را مورد تهدید قرار می دهند.
برخی از موشک های میانبرد و دوربرد ایرانی

با توجه به اهمیت قدرت هوایی در راهبرد نظامی آمریکا و اتکای این کشور به توان هوایی خود و همچنین ارزش مالی تجهیزات هوایی و دشواری نسبی جایگزنی آنها توسط نیروی کاربر بیشتر به پایگاه های هوایی آمریکا در منطقه اشاره می نماییم. همچنین توجه داریم که با از کار افتادن فرودگاه ها و هواپیماهای ترابری، توان دشمن برای پشتیبانی سریع از نیروهای خود در منطقه و حتی پذیرش جنگنده های پرواز کرده از بین خواهد رفت. بعلاوه با توجه به نزدیک نشدن این هواپیماها به محدوده آتش سامانه های پدافند هوایی کشورمان، از این نظر در امنیت قرار می گیرند و از اینرو باید روی زمین مورد حمله قرار بگیرند.
بیشترین پایگاه های نظامی آمریکا در کشورهای افغانستان و کویت قرار داشته و شامل پایگاه های هوایی و کمپ های استقرار نیروهای زمینی است. فواصلی که برای پایگاه های آمریکا در کشورهای منطقه ذکر می کنیم شامل کمترین فاصله از مرزها یا جزایر کشورمان است که به صورت مسافت مستقیم محاسبه شده و در صورت لزوم شلیک موشک از عمق کشور طبیعتاً برخی از سلاح های ذکر شده در هر مورد قابل استفاده نیستند. هر چند به نظر می رسد در پاسخ اولیه شلیک از عمق مد نظر قرار گیرد اما با این وجود همگی راکت های معرفی شده در مراحل بعدی پاسخ موشکی مورد توجه خواهند بود.
کشور کوچک کویت که بیشتر شبیه به یک پادگان بزرگ نظامی آمریکا است در بر دارنده دو پایگاه هوایی و 6 کمپ نیروهای ارتش این کشور است. پایگاه هوایی علی السالم با 115 کیلومتر فاصله از مرزهای کشورمان، به راحتی توسط تمامی راکت ها و موشک های نام برده در این گزارش قابل تهدید است. مجموعه آشیانه های این پایگاه در دو منطقه جنوب و شمال غربی و محوطه نگهداری هواپیماهای ترابری نیز در شرق آن قرار دارند. طول باندهای این پایگاه هوایی حدود 3000 متر بوده بنابراین ظرفیت پذیرش عمده هواپیماهای سبک و سنگین را دارد.
پایگاه هوایی علی السالم

دیگر فرودگاه نظامی کویت که برای آمریکایی ها آغوش باز کرده پایگاه هوایی احمد الجابر با 134 کیلومتر فاصله از ایران است و راکت های زلزال و انواع موشک های بالستیک کشور می توانند به آن برسند. این پایگاه عظیم با چهار مجموعه آشیانه مستحکم بتونی و تعداد زیادی آشیانه سایبانی و باندهایی با بیشینه طول 3000 متر قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای نظامی را دارد.
پایگاه هوایی احمد الجابر

به گزارش مشرق، کمپ های استقرار نیروهای ارتش آمریکا نیز بجز کمپ درمانی نیویورک شامل کمپ های Doha با 94 کیلومتر،  Buehringبا 104،  Spearheadبا 109، Patriot با 123 و arifjan با 126 کیلومتر فاصله از ایران هستند. همگی این مکان ها در تیرس همگی راکت ها و موشکهای سطح به سطح معرفی شده هستند و از این نظر کار نیروهای موشکی کشور ساده تر می شود.
در شرق کشورمان هر چند که دورترین منطقه در خاک افغانستان تنها در حدود 1220 کیلومتر از مرزها فاصله دارد اما چهار فرودگاه نظامی که بیشتر مورد استفاده نیروهای آمریکایی است در فواصلی بسیار کمتر این مقدار قرار دارند و در نتیجه تنوع موشک های قابل استفاده برای ایران بیشتر نیز می شود. پایگاه هوایی بگرام که محل استقرار عمده هواپیماهای ترابری و جنگنده های آمریکایی و سایر کشورها است در فاصله 730 و فرودگاه کابل در فاصله 732 کیلومتری مرز ایران قرار دارند. پایگاه بگرام با طول باند 3 کیلومتر پذیرای هواپیماهای ترابری سی-130هرکولس، سی-17گلوبمستر2، هواپیمای پشتیبانی نزدیک A-10 و انواع بالگردها شده است. با توجه به استقرار این پایگاه ها در عمق متوسط، موشک های قیام با برد 800 کیلومتر، شهاب-3 با برد 1300 تا 1800، قدر، سجیل و عاشورا با برد 1800 تا 2000 کیلومتر توانایی اصابت به آنها را دارند.
پایگاه هوایی بگرام؛ سی-130 و ای-10 ها در تصویر مشخص هستند

از سایر پایگاه ها و فرودگاه های مهم افغانی ها می توان به فرودگاه قندهار در فاصله 387، شیندند در 124 و هرات در 122 کیلومتری مرز ایران اشاره کرد که اولی توسط موشک های شهاب2 و قیام و دو تای دیگر به راحتی توسط راکت های زلزال و موشک های بسیار دقیق فاتح-110 و  همچنین نمونه های دیگر قابل تهدید هستند.
پایگاه هوایی شیندند که محل استقرار پهپادهای شناسایی RQ-170 نیز هست

اما به راستی ابَرپایگاه(Super Base) آمریکایی ها در منطقه پایگاه هوایی العدید در قطر است. هر چند این کشور از روابط خوبی با جمهوری اسلامی ایران برخوردار است اما مواضع اخیر این کشور در قبال مسئله سوریه نشان داده است که همچنان آمریکا می تواند روی آن حساب باز کند.
نمای پایگاه هوایی العدید قطر

این پایگاه که تقریباً در مرکز کشور کوچک قطر واقع شده 278 کیلومتر با سواحل کشورمان فاصله داشته و کلکسیونی از انواع هواپیماهای آمریکایی در آن یافت می شود. هواپیماهای بمب افکن تقریباً پنهانکار(رادارگریز) بی-1بی، ترابری سی-17، سی-130، سوخت رسان های کی-سی-135 و کی-سی-10، هواپیماهای گشت دریایی اوریون و هواپیمای جاسوسی الکترونیکی جوینت استارز در این مکان مشاهده می شود و گزارش شده که جنگنده های اف-16 نیز در آن موجود هستند. این پایگاه در برد موشک های فاتح-110 و انواع موشک های میانبرد و دوربرد بالستیک کشور قرار دارد. محوطه باز این پایگاه که چند ده فروند از انواع هواپیماهای گرانقیمت و بزرگ نام برده در آن وجود دارد بهترین هدف برای سرجنگی خوشه ای موشک های بالستیک هستند و با توجه به گستردگی محوطه قطعاً بسیاری از این هواپیماها منهدم شده یا آسیب جدی خواهند دید.
هواپیماهای کی-سی-135، اوریون و بمب افکن بی-1 در این تصویر مشخص هستند

بعد از این پایگاه باید به محل استقرار ناوگان پنجم دريايي آمریکا در بحرین اشاره کرد که تنها 200 کیلومتر از سواحل کشورمان فاصله داشته، چندین فروند ناوشکن و ناو آمریکایی با تجهیزات و تسلیحات در آن مستقر بوده و به همراه راکت های زلزال، تمامی موشک های کوتاه تا دوربرد کشور نیز توانایی اصابت به آن را دارند هرچند که با توجه به ماهیت هدف، استفاده از موشک به دلیل خطای بسیار کم مفیدتر است. نوع دریایی موشک فاتح-110 با نام خلیج فارس با برد 300 کیلومتر که به طور ویژه توانایی مورد اصابت قرار دادن کشتی ها را دارد نیز برای تهدید این پایگاه دریایی بسیار مناسب است. موشک کروز ضدکشتی قادر که به گفته وزیر محترم دفاع بردی بیش از 200 کیلومتر دارد نیز می تواند در صورت خروج کشتی های مستقر در این پایگاه دریایی و کمی فاصله گرفتن از پایگاه از چند منطقه از سواحل کشور شلیک شده و  آنها را مورد اصابت قرار دهد.
محل استقرار ناوگان آمریکا در بحرین

دیگر محل مهم مورد استفاده آمریکایی ها در بحرین پایگاه هوایی شیخ عیسی نیروی هوایی این کشور است که 238 کیلومتر دورتر از سواحل کشورمان بوده و علاوه بر تمامی موشک های بالستیک کشور، راکت زلزال-3بی نیز توانایی رسیدن به آن را دارد. هواپیماهای سی-17، پی-3اوریون و جنگنده اف-16 در این پایگاه که دو باند با طول نهایی نزدیک به 3800 متر دارد قابل مشاهده است. همچنین جنگنده های اف-18، هواپیماهای جنگ الکترونیک ئی-آ-6-بی پراولر نیز در مقاطعی در این پایگاه مستقر بوده اند.
نمایی از پایگاه هوایی شیخ عیسی؛ اف-18 و پراولرها در توقفگاه دیده می شوند

دیگر پایگاه بزرگ آمریکا در منطقه پایگاه هوایی الظفره در امارات متحده عربی است. این پایگاه بسیار بزرگ دارای دو باند اصلی با طول نهایی در حدود 4200 متر و دو خزشراه سرتاسری در کنار هر یک از آنها است. خزشراه راه های فرعی متعدد، 50 آشیانه سایه بانی و تعداد زیادی آشیانه بتنی در این محل یافت می شود که 253 کیلومتر از سواحل و 184 تا 225 کیلومتر از جزایر کشورمان در خلیج همیشه فارس فاصله دارد.
الظفره در امارات
 
وسعت تأسیسات این پایگاه که با پایگاه العدید قطر قابل مقایسه است این گمانه را بوجود می آورد که شاید آمریکایی ها به فکر روزی که نتوانند از قطر علیه ایران اجرای عملیات کنند بوده اند. این پایگاه توسط انواع موشک های بالستیک کشور قابل دستیابی بوده و هواپیماهای بزرگ سوخت رسان کی-سی-135 و آواکس ئی-3سنتری در آن اهداف بسیار ارزشمندی برای سلاح های ایرانی به حساب می آیند.
آواکس، سوخت رسان ها و آشیانه های سایبانی(سمت راست تصویر) در الظفره
24 آشیانه جنگنده در این تصویر از پایگاه اماراتی دیده می شود

پایگاه هوایی thumrait عمان به عنوان محلی که فعالیت های آمریکایی ها بیشتر در آن به چشم می خورد در 963 کیلومتری کشورمان واقع شده و تنها موشک های بالستیک دوربرد شهاب-3، قدر، عاشورا و سجیل توانایی اصابت به آن را دارند.
یکی دیگر از مراکزی که توسط آمریکایی ها و بیشتر برای امور ترابری و تجسسی مورد استفاده قرار می گیرد فرودگاه مناس در قرقیزستان است که 1344 کیلومتر با مرزهای کشور فاصله داشته و موشکهای شهاب-3 بهسازی شده، عاشورا، قدر و سجیل می توانند از خجالت دشمنانی که در در خانه دوست قدیمی جا گرفته اند درآیند.
سی-17ها و سوخت رسان های کی-سی-135 در مناس

اما در بین فهرست مراکز نظامی آمریکا در منطقه، پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه از جایگاه ممتازی برخوردار بوده و با پایگاه العدید قابل مقایسه است. هر چند که حضور طولانی مدت انواع پرنده های آمریکایی در این پایگاه در کشور ترکیه باید مایه شرمساری این کشور باشد اما گویا این محل در آینده نیز میزبان مزدوران حکومت مستکبر آمریکا، بمب افکن های دوربرد و بمب های اتمی آنها خواهد بود. این پایگاه در فاصله 875 کیلومتری از مرزهای ایران و در شمال غربی مرزهای سوریه قرار داشته و بزرگترین هواپیماهای زرادخانه نظامی آمریکا در آن مستقر هستند. این پایگاه توسط موشک های دوربرد ایرانی قابل تهدید است.
در بین پایگاه هایی که مورد استفاده آمریکایی ها هستند نام چند محل در پاکستان نیز به چشم می خورد که شامل دو پایگاه مهم شمسی در فاصله 199 کیلومتری و شهباز در فاصله 527 کیلومتری است. طبق مطالب موجود در رسانه های تخصصی نظامی، از پایگاه شمسی برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می شود. هر چند حکومت پاکستان در حال حاضر روابط خوبی با ایران دارد اما عدم ثبات سیاسی در این کشور طی دو دهه اخیر قابل توجه بوده و ممکن است در شرایطی تهدیدهایی برای کشور نیز از این ناحیه پدید آید. پایگاه شمسی توسط مدل 3بی راکت زلزال و تمامی انواع موشک های بالستیک کشور قابل تهدید بوده و پایگاه شهباز نیز توسط موشک های بالستیک میانبرد و دوربرد قابل اصابت است. البته در پی کشته شدن تعدادی از نظامیان پاکستانی توسط هواپیماهای بدون سرنشین مستقر در پایگاه شمسی، پاکستان مخالفت خود را با ادامه دسترسی آمریکا به این پایگاه و تخلیه آن اعلام کرده که باید دید تا چه اندازه ممکن خواهد شد.
پس از اشغال کویت توسط عراق پایگاه های زیادی در عربستان در اختیار آمریکایی ها قرار گرفت ولی بعدها تخلیه شده و امروزه تنها صحبت هایی از حضور محدود برخی واحدهای هوایی آمریکا در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در 575 کیلومتری مرزهای ایران است و موشک های میانبرد و دوربرد ایران توانایی اصابت به این پایگاه را دارند.
هر چند سامانه های دفاع هوایی آمریکا در کشورهای مختلفی در منطقه مستقر شده اند اما شلیک موشک های دوربرد و بسیار دقیق ایرانی از عمق خاک کشور به عنوان پاسخ اولیه و همچنین سرعت بسیار بالای آنها در برخورد با هدف که بیش از 10 تا 12 برابر سرعت صوت عنوان شده کار دشمن را برای انهدام این موشک ها عملاً غیر ممکن می کند. هر چند که برخی اجزای خود این سامانه های پدافند هوایی می توانند بخشی از اهداف اولیه پاسخ موشکی کشورمان باشند.
همچنین شلیک همزمان و از چند جهت تعداد زیادی موشک و راکت نیز راه حل دیگری برای عبور راحت تر از حریم این سامانه ها است. علاوه بر این سامانه های موشکی هواپرتاب دورایستا و موشک های ضدرادار نیز در کشور برای سرکوب پدافند هوایی دشمن آماده اجرای عملیات بوده و کار موشک های بالستیک کشورمان را ساده تر می سازند.
بی شک رفتار جمهوری اسلامی ایران در 33 سال گذشته اثبات کننده صلح طلبی ما آن هم به طور پایدار است اما همانطور که فرماندهی معظم کل قوا تصریح فرمودند در صورت تجاوز بیگانگان، پاسخ ملت ایران کوبنده خواهد بود.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:41  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

نماینده مردم بهبهان در مجلس:
مشکل مردم بهبهان بیکاری است/کاندیدای نمایندگی مجلس نمی‌شوم

خبرگزاری فارس:نماینده مردم بهبهان در مجلس با اشاره به اینکه بیشترین مشکل مردم این شهرستان بیکاری و اشتغال جوانان است، گفت: مهم‌ترین دلیل من برای عدم کاندیداتوری مجدد این است که نتوانستم مشکل بیکاری جوانان این شهرستان به خصوص جوانان تحصیل‌کرده را برطرف کنم.

خبرگزاری فارس: مشکل مردم بهبهان بیکاری است/کاندیدای نمایندگی مجلس نمی‌شوم

 حجت‌الاسلام سید محمد موحد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بهبهان اظهار داشت: در انتقال آب کارون بحث منافع ملی در میان است و به همین دلیل با آن مخالفتی ندارم اما در این مسئله نباید حقوق مردم خوزستان نادیده گرفته شود.
وی افزود: درحال حاضر انتقال آب از سرشاخه‌های کارون در حال انجام است و پیگیری‌ها و فشارهایی را هم از جمله تهدید به استعفای دسته‌جمعی نمایندگان خوزستان و استیضاح وزیر نیرو برای متوقف کردن این طرح وارد کرده‌ایم اما من با استیضاح وزیر نیرو مخالف هستم زیرا این کار نتیجه مثبتی را در پی نخواهد داشت.
نماینده مردم بهبهان در مجلس با بیان اینکه در مقوله انتقال آب باید منافع ملی را نیز مورد توجه قرار داد خاطرنشان کرد: اگر حق و حقوق مردم استان در این طرح نادیده گرفته شود مخالفت خود را با اجرای آن اعلام خواهم کرد.  
موحد در ادامه به بحث کاندیداتوری در انتخابات مجلس نهم اشاره کرد و گفت: در انتخابات مجلس نهم از هیچ‌یک از شهرهای استان خوزستان کاندیدا نخواهم شد زیرا مشکلات مردم بسیار فراوان است و من نمی‌توانم نسبت به چنین شرایطی بی‌اعتنا باشم.
وی ادامه داد: با وجود پیشنهادهایی که برای کاندیداتوری مجدد از بهبهان به من ارائه شده اما دیگر از این شهرستان یا شهرهای دیگر خوزستان کاندیدا نخواهم شد و به احتمال زیاد از حوزه انتخابی کهگیلویه و بویراحمد کاندیدا خواهم شد.
نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیشترین مشکل و دغدغه مردم این شهرستان بیکاری و اشتغال جوانان است، تصریح کرد: مهم‌ترین دلیل من برای عدم کاندیداتوری مجدد از شهرستان بهبهان این است که نتوانستم مشکل بیکاری جوانان این شهرستان به خصوص جوانان تحصیل‌کرده را برطرف کنم.
موحد در پایان به آمار بیکاری ارائه شده در خوزستان اشاره کرد و گفت: برخی از آمارهای ارائه شده درخصوص حل بیکاری و ایجاد اشتغال جوانان در استان خوزستان را قبول ندارم و میزان بیکاری در استان با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل موجود هنوز بسیار بالاست.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:32  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار روز خوزستان

شهردار امیدیه:
شهرداری امیدیه در پرداخت حقوق کارگرانش مشکل دارد

خبرگزاری فارس: شهردار امیدیه از عقب افتادن پنج ماهه حقوق نیروهای پیمانکاری شهرداری به دلیل شرایط سخت مالی خبر داد.

خبرگزاری فارس: شهرداری امیدیه در پرداخت حقوق کارگرانش مشکل دارد

خلیل حیدری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در امیدیه اظهار داشت: در 9 ماه گذشته، مشکلات مالی فراوانی برای شهرداری امیدیه به وجود آمد که با توجه به مطالباتی که از شرکت‌های برق، گاز و نفت داریم امیدواریم با وصول این مطالبات بتوانیم مشکلات مالی خود را مرتفع کنیم.
وی افزود: یکی از نتایج این مشکلات به تعویق افتادن حقوق نیروهای پیمانکاری این شهرداری است که از پنج ماه گذشته تاکنون هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند.
شهردار امیدیه در ادامه به تأثیر منفی نبود معاونت عمرانی در پروژه‌های استان خوزستان اشاره کرد و گفت: قطعا وقتی‌که معاونت عمرانی در رأس کارها قرار بگیرد، نظارت بر پروژه‌ها به نحو احسن انجام خواهد گرفت.
حیدری اضافه کرد: اگر چه شهرداری امیدیه تاکنون در پروژه‌های عمرانی خود با چنین مشکلی مواجه نشده‌است، اما با وجود راهنمایی‌ها و مشاوره‌هایی که معاونت عمرانی می‌دهد می‌توانیم گره‌های ایجاد شده در کارها را به خوبی باز کنیم.
وی با بیان اینکه شهرداری امیدیه با وجود همه مشکلات مالی که با آنها دست به گریبان است دست از احداث پروژه‌های عمرانی نکشیده تصریح کرد: در سال جاری پروژه‌های متعددی را در زمینه توسعه و نگهداری فضای سبز و همچنین آبیاری صد درصدی این فضاها توسط آب خام را به اجرا رساندیم که تا پایان سال به بهره‌برداری خواهند رسید.
شهردار امیدیه با اشاره به سایر پروژه‌های مرتبط با فضای سبز خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های قابل ملاحظه شهرداری، درختکاری و گل‌کاری و همچنین لایروبی کانال‌هاست که کانال قدیمی منطقه کوی طالقانی به عمق 12 و ارتفاع دو متر خاکریزی کرده و آن را برای احداث یک پارک آماده کردیم.
حیدری افزود: همچنین به منظور نظافت و زیباسازی ظاهر عمومی شهر، خیابان‌های اطراف این کانال را نیز ساماندهی کرده و در حال انجام مراحل آسفالت و جدول‌گذاری آنها هستیم.
وی در پایان با اشاره به برنامه‌های دیگر این شهرداری که تا پایان سال به بهره‌برداری خواهند رسید گفت: ساماندهی روکش آسفالت سطح شهر، تأمین لوله‌های مورد نیاز برای پروژه آب خام، ساماندهی جوی‌ها و جدول‌گذاری خیابان‌ها و علاوه بر آن نصب روشنایی در ورودی شهر که همه با هدف زیباسازی شهر انجام می‌گیرند، از دیگر پروژه‌های شهرداری امیدیه تا پایان سال هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ساعت 7:30  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار برگزیده

گفته مي شود يکي از آمپول هاي مورد استفاده براي رفع چين و چروک به نام « تئوسيال» با دستور يک مقام مسئول از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده معاف شده است. اين آمپول از جنس هيالورونيک اسيد است و بيشتر براي رفع چروک هاي صورت به کار مي رود
 
مرتضی مقتدایی: کشف هواپیمای جاسوسی از برکات عزاداری ملت ایران است

فارس : آیت‌الله مرتضی مقتدایی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به شکار هواپیمای پیشرفته جاسوسی آمریکا اظهار کرد: به عقیده من این امر یکی از برکاتی است که به واسطه عزاداری ملت ایران در سوگ امام حسین حاصل شده استوی افزود: در سال جاری میزان استقبال مردم از مجالس عزاداری به مراتب از سال‌های گذشته بیشتر بود و همه اقشار جامعه نیز در هئیت‌های مذهبی حضور یافتند و در این میان انعکاس کامل و مناسب این مطلب از سوی صدا و سیما نیز موثر بود.
 
آخرين مستندساز بازداشت شده از زندان آزاد شد

مردمسالاری : مجتبي ميرتهماسب شامگاه شنبه نوزده آذر از زندان اوين آزاد شد. ميرتهماسب آخرين نفر از مستندسازاني است که به دليل پخش فيلم خود از شبکه بي بي سي بازداشت شده بودند.  ناصر صفاريان، هادي آفريده، مهران زينت بخش، محسن شهرنازدار و کتايون شهابي پيش از اين آزاد شده بودند.

گواهي عدم سوء پيشينه براي ثبت شرکت اجباري شد

شنيده شده بر اساس بخشنامه جديد قوه قضائيه، از اين پس گواهي عدم سوء پيشينه براي ثبت شرکت در کشور اجباري خواهد بود. همچنين افرادي که قبلا شرکت ثبت کرده باشند براي اعمال تغييراتي همچون ورود عضو جديد به هيئت مديره، نيازمند اين گواهي خواهند بود.

* روزنامه اينديپندنت نوشت: در يك عمل غيرانساني و باورنكردني، ايتاليايي‌ها، همسرانشان را براي تفريح، به هم ديگر قرض مي‌دهند حتي برلوسكني نيز از اين امر مستثني نيست. به گزارش شفاف، اينديپندنت در گزارش خود به نقل از روزنامه پرتيراژ "لاستامبا" چاپ ايتاليا نوشت: "بسياري از زنان و مردان ايتاليايي كه براي گذراندن تعطيلات تابستاني در منطقه زيباي "توسكانا" در مركز شهر رم دعوت نامه دريافت مي‌كنند، ممكن است پيش از پذيرفتن و قبول اين دعوت خوب به آن فكر كنند علت اين مسأله آن است كه شايد اين زن و شوهرها مجبور شوند در مقابل پذيرفتن اين دعوت، همسر خود را با همسر ديگري عوض كنند." در گزارش "لاستامبا" آمده است: "در هر دوره تعطيلات تابستاني حدود پانصد هزار زن و شوهر در دويست كلوپ شبانه كه در سراسر ايتاليا وجود دارد همسران خود را با يكديگر عوض مي‌كنند!! هزار تعويض همسر نيز در اماكني غير از كلوپ‌ها مانند گاراژهاي خودرو، سواحل دريايي ويژه و حتي برخي از قبرستان‌ها صورت مي‌گيرد." اين روزنامه افزود: "اين آمار و ارقام توسط مؤسسه "فيدر" بدست آمده و آمار اعلام شده حدود پانصد هزار است درحالي كه حقيقت بيشتر از اين عدد است و گمان مي‌شود حدود دو ميليون باشد." براساس همين گزارش، معدل سن بيشتر مرداني كه تبادل همسر مي‌كنند حدود 43 سال و زنان 35 سال است. اين روزنامه ايتاليايي همچنين در گزارش خود اعلام كرده "سيلويو برلوسكوني" نخست‌وزير سابق ايتاليا نيز چندي پيش خواستار تعويض همسر خود "فرونيكا" با همتاي دانماركي خود "آندرياس فوج راسموسن" شده بود!!

* جواد كريمي قدوسي نماينده مجلس با اشاره به پرونده فساد مالي سه هزار ميليارد توماني گفت: قاضي رسيدگي كننده به اين پرونده براي برخي از متهمين درگير اين پرونده كيفرخواست صادر كرده است كه در ميان آنها نام چند نماينده نيز وجود دارد. به گزارش پارسينه، نماينده مشهد در مجلس در گفت و گو با بولتن نيوز افزود: نماينده‌اي كه چندي قبل بازجوئي شده بود يكي از اين متهمين است كه براي وي كيفرخواست صادر شده و قاضي نظر به بازداشت وي دارد. وي تصريح كرد: با توجه به اعترافات امير منصور آريا متهم اصلي پرونده و همچنين با توجه به اعترافات فرزند اين نماينده كه درحال حاضر در بازداشت به سر مي‌برد، وي متهم اين پرونده است و بايد بازداشت شود. كريمي قدوسي اظهار داشت: متأسفانه به رغم نظر قاضي پرونده بر بازداشت اين نماينده مجلس، هنوز وي بازداشت نشده است. وي تاكيد كرد: بايد با همه متهمين برخورد قاطع شود و شوراي نگهبان نيز بايد در جريان محتويات اين پرونده قرار گيرد تا در انتخابات آينده تصميماتي اتخاذ شود.

پایگاه خبری «قاصد» مدعی شد:محمود احمدی نژاد رییس جمهور که صبح امروز دوشنبه برای افتتاح چند طرح مسکن مهر و سخنرانی در مراسم سالگرد درگذشت مرحوم کردان به ساری سفر کرده بود، حین سخنرانی خود با صحنه ای عجیب مواجه شد.یکی از افراد حاضر در این همایش که توانسته بود خود را به صندلی های جلو برساند، با پرتاب کفش های خود به طرف رییس جمهور، شروع به انتقاد از وضعیت بیکاری در کشور کرد.اگرچه این کفش ها به احمدی نژاد برخورد نکرد و به بنر پشت سر او اصابت کرد، اما مردم حاضر در این مراسم، ضمن سر دادن شعارهایی در حمایت از رییس جمهور کشورمان، به شدت فرد توهین کننده را مورد ضرب و شتم قرار دادند و اگر دخالت نیروهای انتظامی نبود مشخص نبود چه بلایی بر سر او می آمد.در بررسی های اولیه مشخص شده که این فرد کارگر اخراجی یکی از کارخانجات نساجی است که بیش از یک سال است حقوقی دریافت نکرده بود.مردم ساری در پایان این مراسم نیز ضمن سر دادن شعارهایی در حمایت از دولت و رییس جمهور، نسبت به این حرکت نادرست انتقاد کرده و از احمدی نژاد عذرخواهی کردند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:20  توسط امیر رحمانی  | 

اخبار سیاسی و اقتصادی و تحلیل

واکنش شدید هوجین‌تائو به موضوع حمله به ایران

براساس گزارش بولتنی از وزارت دفاع روسیه، رئیس جمهور چین صراحتاً هشدار داده است که اگر ایالات متحده به ایران حمله کند، وارد جنگ علیه این اقدام آمریکا خواهد شد، هرچند این جنگ به منزله شروع جنگ جهانی سوم باشد.

به گزارش سایت اوباما، پایگاه خبری چیمپ ریپورتس در گزارشی فاش کرد: یکی از بولتن‌های وزارت دفاع روسیه که دیروز در اختیار پوتین و مدودف قرار گرفته بیان‌گر این مطلب بوده است که هوجین تائو رئیس جمهور چین، با این اصل که اگر غرب به رهبری آمریکا به ایران حمله کند، «اقدام نظامی مستقیم و فوری» ضرورت دارد، موافقت کرده است.
 
این بولتن همچنین فاش ساخت که رهبر چین به نیروهای دریایی کشورش دستور داده که «آماده جنگ» شوند. 
 
بر اساس این گزارش، هوجین تائو در خصوص ورود به جنگ با طرف‌های غربی، با «ژانگ ژائوژونگ» دریاسالار برجسته چینی هم نظر شده است. این دریاسالار چینی هفته گذشته گفته بود که «چین به هیچ وجه برای حمایت از ایران درنگ نخواهد کرد حتی اگر این اقدام منجر به آغاز جنگ جهانی سوم شود». 
 
بر اساس گزارش جدید منابع اطلاعاتی آمریکا، چین حدود 3هزار سلاح هسته‌ای دارد. این درحالی است که بر اساس گزارش واشنگتن تایمز نیز کره شمالی در حال ساخت موشکی است که توانایی اصابت به آمریکا را دارد.
 
برخی ناظران بر این باورند که این تصمیم چین، به خاطر حضور نظامی آمریکا در استرالیاست که چین آن را ورود به یک ابرقدرت در حوزه نفوذ ابرقدرتی خود ارزیابی کرده است و با هدف موازنه قوا بین قدرت‌های بزرگ، با تصمیم احتمالی آمریکا به مبارزه برخاسته است.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۰ساعت 14:58  توسط امیر رحمانی  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر